Otužilec, ľadová kryhaV rôznom počasí vidíme ľudí rôzne oblečených. Niekto sa trasie zimou a prechladne už pri pohľade na človeka v krátkom tričku cez neskorú jeseň. Mnohé je dané dispozíciami, ale ešte viac životným štýlom. Praktickou výhodou otužilcov je zvýšená imunita, vďaka čomu sa ľahšie vyhnú rôznym chorobám. Vedľajšími výhodami otužovania sú: odbúravanie stresu, prekrvenie periférnych častí tela, skvelý pocit po zopár desiatkach sekúnd, posilnenie vôle a rozvoj duševnej rovnováhy. S otužovaním je najlepšie začať v lete.

V súčasnej dobe žijú mnohí ako v bavlnke. Dokážeme sa prakticky úplne vyhnúť šokom z teplotných rozdielov. Výsledkom toho sú ľudia so zníženou imunitou a akonáhle je človek vystavený väčšiemu teplotnému rozdielu, vzniká vysoké riziko prechladnutia. Otužovanie predstavuje najlepšiu formu prevencie, ako tomu predísť.

Najlepšie je začať v lete

S otužovaním je najlepšie začať v lete, keď človek nie je nutne vystavený sústavnému chladu. Po horúcom kúpeli alebo sprche zmeňte teplotu vody na znesiteľné minimum. Vyžaduje to vôľu prekonať svoj komfort. Sprchujte sa takou studenou vodou minútu či dve. Bude to náročné, ale po takejto sprche a rýchlom utretí hneď nastúpi príjemný pocit z osvieženia tela aj mysle.

Otužovať môžu takmer všetci

S otužovaním môžu začať všetci bez rozdielu pohlavia a veku. Ak sa mladí do 17 rokov chcú venovať otužovaniu súťažne, môžu tak iba so súhlasom lekára. Starším ľuďom sa otužovanie tiež odporúča konzultovať s lekárom.

Najdôležitejšia je pravidelnosť

Pravidelnosť a systematickosť zohráva pri otužovaní kľúčovú úlohu. Hoci samotný akt otužovania nezaťažuje časový plán dňa, je nutné sa mu venovať dennodenne a to najmä v začiatkoch. Ak sa otužilec najmä začiatočník niekoľko dní otužovaniu vyhýba, nadobudnutá zvýšená odolnosť klesá, začína sa v podstate odznova. Preto je každodennosť nevyhnutná.

Badateľné pokroky v odolnosti voči zime a teplotným rozdielom na sebe človek zbadá už po pár týždňoch. Za otužilca sa človek považuje až po 6 mesiacoch až dvoch rokoch – vtedy sa otužovanie odráža aj na výraznom posilnení imunity. Ak predsa len otužilý človek ochorie, skracuje sa u neho čas liečby. Počas choroby sa neotužuje a po chorobe tak ako pri posilňovaní sa nezačína tam, kde sa prestalo, ale prechádza sa nábehovou fázou – okolo 10 dní.

Rôzne formy a stupne otužovania

Ranná studená sprcha predstavuje praktickú, vysoko efektívnu a jednoduchú formu stredného stupňa v otužovaní. Odporúča sa najprv dať si teplú sprchu – lepšie zmýva pot a telo sa aj zohreje a následnú studenú sprchu úplne stačí v časovom intervale 3 až 5 minút v lete a 1 až 2 minúty v zime.

Existuje aj rôzne iné sprievodné formy otužovania: chodiť oblečený viac na ľahko, neprekurovať domácnosť, spať pri teplote do 18 ° C. Samotné hrdlo sa dá otužovať pitím stále viac studených nápojov.

Sauna patrí tiež medzi formy otužovania, ak z nej skočíte do ľadovej vody. Najvyšším stupňom otužovania sú ľadové kúpele – plávanie na jazerách a riekach v zimných mesiacoch, to už ale ide o športové otužovanie. Najznámejším takýmto otužilcom je operný spevák Martin Babjak.

Nie je vhodné pri otužovaní preskakovať stupne. Jednak to môže mať zdravotné následky a jednak k otužovaniu môže vzniknú silný odpor. Preto nepreceňujte svoje telo a svoju vôľu a choďte na to systematicky: pravidelne a postupne.

Nohy, hrdlo a hlava – najdôležitejšie časti

Medzi časti najviac náchylné k prechladnutiu patria nohy a hrdlo. Najmä starším ľuďom, u ktorých by bolo riadne otužovanie už zdravotne nebezpečné, môže pomôcť čiastkové otužovanie – otužovanie nôh. Stačí si denne namáčať pár minút nohy v lavóre so studenou vodou.

Ak je niekto náchylný na prechladnutia hrdla, nie je zrovna praktické vláčiť na sebe stále hrubý šál, ktorý akurát iba stále viac oslabuje odolnosť. Je dobré už od leta posilňovať hrdlo pitím studených nápojov a do zimy sa preniesť bez šálu a nasadiť ho len ozaj v chladnej zime a pri dlhšom pobyte vonku.

Otužovanie hlavy – sprchovanie hlavy studenou vodou – je veľmi praktické – človek nepotrebuje nosiť čiapku a aj pri dlhom studenom vetre nedochádza k následným bolestiam hlavy.

Otužovanie a chudnutie

Hoci pobyt vo vode spaľuje nadštandardne veľa kalórií a o to viac, čím je voda studenšia, je mylným záverom, že sa otužovaním chudne, keďže podchladzovaním dochádza k spomaľovaniu metabolizmu tukov. Čiže najesť sa po podchladení môže u ľudí s metabolizmom náchylným k ukladaniu tukov spôsobiť dokonca priberanie.

Otužovanie posilňuje vôľu a prináša potešenie

Pri otužovaní najmä u začiatočníkov je najhoršou fázou rýchla zmena teploty. Pri vode, ktorá rýchlejšie prenáša svoju teplotu ako vzduch, môže dochádzať k šokom, niektorým ľuďom sa zastaví dych.

Hoci aj pokročilému otužilcovi nie je prvý dotyk s chladom príjemný, otužovanie pestuje vôľu a takýto šok je pre neho hravo zvládnuteľný. Otužovanie tak pestuje premáhanie a sebazaprenie, čím posilňuje psychickú silu človeka. Po pár sekundách zrazu studená voda pôsobí veľmi príjemne a možno na sebe cítiť, ako sa prekrvuje telo a opadáva únava a stres. Počas studenej sprchy a po nej sa človek cíti príjemne a vzpružene.

Výhody, výhody a výhody

Zdá sa, že z racionálneho pohľadu otužovanie ani nemá nevýhody:

  • Zlepšená imunita.
  • Posilnenie na tele aj na duši.
  • Dobre znášanie výkyvov tlaku a počasia.
  • Zažívanie príjemného pocitu z vzpruženia a čistá myseľ.
  • Zmiernenie alergií, hypertenzie, potlačenie nervových či psychických porúch.
  • Predĺženie kúpacej a plávacej sezóny na otvorenom priestranstve.
  • Podstatou otužovania je zlepšenie termoregulácie tela, a tým nielen lepšie znášanie zimy, ale aj tepla – horúceho leta.

To všetko môže človek získať s trochou premáhania sa a sebazapierania sa – otužovaním. Ako som spomenul, najlepšie je začať v lete, tak najvyšší čas...

Zábava