Spôsob minulého režimu, ktorý by najradšej už po pôrode odtrhol deti od matiek a dojčil ich umelým mliekom spolu s ideami marxizmu, sa neosvedčil a znovu vedci poukazujú na to, že materské mlieko sa nedá nahradiť a rovnako významný z intímno-emočného hľadiska je aj „rituál“ dojčenia.

Z toho plynie poučenie pre matky, aby neodopierali svojim deťom to, čo im prirodzene patrí a snažili sa, pokiaľ je to možné, svoje dieťa dojčiť.

Podľa vedcov by dieťa v prvom pol roku života malo dostávať z tekutín iba materské mlieko. To dokáže uhasiť jeho smäd i hlad. Jeho nutričná vyváženosť plne pokrýva potreby dieťaťa a je tiež dokázané, že telo matky veľmi citlivo reaguje na potreby individuálneho stavu dieťaťa a dokáže sa im prispôsobiť.

Deti, ktoré boli dojčené aspoň v prvých mesiacoch života, sú menej náchylné na alergie a tiež sa im znižuje pravdepodobnosť ochorenia na cukrovku.

Je nezodpovedné zo strany ženy – matky, aby „unikala“ pred dojčením. Hoci si mnohé ženy myslia, že dojčiť nie sú schopné, je to len ich mýtus, lebo len necelých 5 percent žien ozaj nie je z rôznych dôvodov schopných dojčiť svoje dieťa. Dojčiť možno aj po cisárskom reze alebo predčasnom pôrode.

Hoci pre ženu je ľahšie povedať si, že dojčenie nezvládne a snaží sa zaobstarať nejakú umelú náhradu, nemala by sa vzdávať. Ako zvládnuť techniky dojčenia, sa mala nová matka dozvedieť už v pôrodnici, no nie je problém zanedbané „učivo“ doplniť skúsenosťami svojich priateliek, vlastnej matky alebo vyhľadať vhodnú knihu na túto tému.

Zábava