fajčenie žena pohodaTurecký parlament tento štvrtok rozšíril zákaz fajčenia na bary, reštaurácie a kaviarne. Vláda Recepa Tayyipa Erdogana pôvodne chcela, aby zákaz začal platiť tento rok, no po sťažnostiach podnikateľov ho odsunula na polovicu roka 2009. Zákon rozširuje existujúce obmedzenia z autobusov, lietadiel a veľkých priestorov na všetky uzatvorené objekty. V lehote štyroch mesiacov sa začne vzťahovať aj na priestranstvá ako štadióny, športoviská, ihriská, ale aj na taxíky, trajekty a vlaky.

V prípade porušenia zákona sú sankcie nastavené na 50 tureckých lír (približne tisíc korún), pričom pre majiteľov podnikov, ktorí zákazníkom dovolia fajčiť, hrozí pokuta až 5 tisíc tureckých lír (zhruba 100 tisíc korún). Dokonca ani televízie nebudú môcť po novom vysielať zábery fajčiacich ľudí, čo si v praxi vie asi málokto predstaviť.

Toto gesto zo strany tureckého parlamentu má byť len snahou kopírovať trend západnej Európy a je súčasťou snahy integrovať Turecko do Európskej únie, čo každý reálne uvažujúci považuje za absurdnú hlúposť a osudovú chybu. Ale snáď nebudeme čakať od Európskej demónie niečo pozitívne. Že sa jedná iba o formálne gesto, dosvedčujú niektorí skeptici, ktorí upozorňujú, že tento zákaz v Turecku nenadobudne pre prax žiaden význam. Keďže v Turecku je bežné vidieť fajčiacich Turkov priamo pod tabuľami zákazu fajčenia. Tabule sú v podobe grafických symbolov, takže obvinenia z analfabetizmu nie sú namieste.

Podobné zákony platia už v značnej časti západnej Európy. Ja osobne by som si ich prial aj na Slovensku. U nás je vnímanie takýchto opatrení strašne skreslené. Vykresľuje sa ako boj proti právam fajčiarov. Pričom tieto opatrenia majú smerovať k ochrane nielen fajčiarov (ako je známe, fajčenie môže zabíjať), ale tiež nefajčiarov, ktorí sú nespravodlivou obeťou fajčiarskej hlúposti.

Málokto si uvedomuje, že čím viac zo severu na juh, tým je rešpektovanie takýchto opatrení slabšie. Na ilustráciu môžem použiť príklad: na Slovensku je zakázané fajčiť na zastávkach a v ich blízkosti, pričom sa to často a výrazne porušuje a bez sankcií. Slovensko sa nachádza v strede medzi severom a juhom, takže si môžeme predstaviť Taliansko a tiež Turecko v podobnej situácii. Tento anarchistický jav je spôsobený jednak mentalitou, ale najmä absenciou kontrolných mechanizmov kombinovaných s prísnym sankčným systémom v spoločnosti.

Nefajčiarov čaká ešte nejaká tá cesta, aby si vydobyli svoje. Fajčiari si uvedomujú, že ich dni sú spočítané a to jednak prijímaním takýchto zákazov, jednak neustálym zdražovaním cigariet, ale tiež klopaním veľkého kartelu chorôb na dvere ich organizmu.

Aj prísne zákazy, akých sme svedkami za posledné roky v Európe, nemajú žiaden význam, pokiaľ u každého fajčiara nezvíťazí racionalita nad slastným pocitom z cigaretového šluku.

Zábava