fajčenie žena pohodaTurecký parlament tento štvrtok rozšíril zákaz fajčenia na bary, reštaurácie a kaviarne. Vláda Recepa Tayyipa Erdogana pôvodne chcela, aby zákaz začal platiť tento rok, no po sťažnostiach podnikateľov ho odsunula na polovicu roka 2009. Zákon rozširuje existujúce obmedzenia z autobusov, lietadiel a veľkých priestorov na všetky uzatvorené objekty. V lehote štyroch mesiacov sa začne vzťahovať aj na priestranstvá ako štadióny, športoviská, ihriská, ale aj na taxíky, trajekty a vlaky.

V prípade porušenia zákona sú sankcie nastavené na 50 tureckých lír (približne tisíc korún), pričom pre majiteľov podnikov, ktorí zákazníkom dovolia fajčiť, hrozí pokuta až 5 tisíc tureckých lír (zhruba 100 tisíc korún). Dokonca ani televízie nebudú môcť po novom vysielať zábery fajčiacich ľudí.

Toto gesto zo strany tureckého parlamentu má byť asi najmä snahou kopírovať trend západnej Európy a je súčasťou snahy integrovať Turecko do Európskej únie. Že ide iba o formálne gesto, dosvedčujú niektorí skeptici, ktorí upozorňujú, že tento zákaz v Turecku nenadobudne pre prax žiaden význam. Keďže v Turecku je bežné vidieť fajčiacich Turkov priamo pod tabuľami zákazu fajčenia. Tabule sú v podobe grafických symbolov, takže uštipačná obhajoba, že je to analfabetizmom, nie je namieste.

Podobné zákony platia už v značnej časti západnej Európy. Ja osobne by som si ich prial aj na Slovensku. U nás je vnímanie takýchto opatrení strašne skreslené. Vykresľuje sa ako boj proti právam fajčiarov. Pričom tieto opatrenia majú smerovať k ochrane nielen fajčiarov (ako je známe, fajčenie môže zabíjať), ale tiež nefajčiarov, ktorí sú nespravodlivou obeťou fajčiarov.

Nefajčiarov čaká ešte nejaká tá cesta, aby si vydobyli svoje.

Zábava