Zadržaní zločinci v New JerseyAmerická FBI v štáte New Jersey zadržala desiatky ľudí obvinených z prania špinavých peňazí, predaja ľudských orgánov a korupcie. Medzi zadržanými sú traja starostovia, dvaja štátni poslanci, niekoľko rabínov a ďalších vyše dvadsať štátnych alebo mestských úradníkov.

„Zdá sa, že každý chcel kus koláča. Korupcia bola rozšírená a dostala sa všade. Korupcia bola ich spôsobom života,“ povedal prokurátor Ralph Marra. „Politici sa dobrovoľne ponúkali na predaj.“

Vyšetrovanie sa pôvodne sústredilo na prepieranie špinavých peňazí prostredníctvom židovských charít. V praxi to fungovalo tak, že záujemca rabínom doručil nevystopovateľné „milodary“ a tí ich po odpočítaní desaťpercentného poplatku pomocou iných kanálov vrátili naspäť už očistené. Pri sledovaní gangu sa podarilo odhaliť aj obchod s ľudskými orgánmi.

„Zameriaval sa na sociálne slabých ľudí v Izraeli, od ktorých kupoval obličky po 10-tisíc dolárov,“ povedal Marra o Levym Izhakovi Rosenbaumovi, ktorý sa obchodovaním zaoberal. „Potom ich v USA predával čakateľom na transplantácie po 160-tisíc dolárov.“

V skratke toľko uvádza Pravdou modifikovaná správa REUTERS. Pre spresnenie, „niekoľko rabínov“ bolo v tomto prípade päť. Treba aj dodať, že etnický pôvod ostatných nie je vymedzený, a ťažko povedať, aká je šanca, že by sa rabíni zaplietli do takejto kriminality s nežidmi, je teda aj otázny celkový podiel Ž/židov na celej schéme zločinu.

Keď napr. rímsko-katolícky kňaz spácha trestný čin, mnohé médiá sa predbiehajú v odsudzovaní a moralizovaní. V tomto prípade sa udalosť nekomentuje, aj keď ide o dosť závažné veci.

Zábava