Neda12. júna sa v Iráne konali prezidentské voľby. Zvíťazil jednoznačne úradujúci prezident Mahmúd Ahmadínežád so ziskom 63 percent hlasov, opozičný kandidát Músáví dostal necelých 34 percent. Namiesto toho, aby Músáví pogratuloval Ahmadínežádovi a stiahol chvost podobne, ako to urobila napr. Radičová voči Gašparovičovi, sa v Iráne rozpútalo teroristické peklo.

Porazení napadli legitimitu volieb. Rada strážcov, ktorej úlohou je kontrolovať najmä parlament, potvrdila nezrovnalosti, ale vyhlásila, že výsledok volieb by to aj tak neovplyvnilo. Navyše, ani nie je jasné, v prospech koho sa nezrovnalosti týkali. Je celkom možné, že nezrovnalosti a chyby len zväčša kopírovali percentuálny výsledok volieb.

Proti demonštrantom vláda nasadila represívnu silu. Výsledkom je aj niekoľko mŕtvych. V presnom čísle sa zdroje rozchádzajú. Najnovšie letí svetom video, kde umiera postrelená mladá žena.

TASR označilo video za „nervy drásajúce“. Je však aj možné, že mladá žena bola už na videu mŕtva. Masmédiá začali s budovaním kultu obete na oltári demokracie. Blogerov a rôznych komentujúcich po internete, ktorí neodborne a bez súvislosti s preferenciou emócií chrlia svoje dojmy, zrazu agentúry citujú bez akejkoľvek plurality.

„Neda, dúfam, že tvoja smrť nie je zbytočná,“ napísal ktosi v španielčine na sociálnej sieti Twitter. „Posledné chvíle jej krehkého mladého života dnes vsiakli do dlažby ulice Karegeh, zachytené kamerami mobilov,“ napísal nemenovaný bloger na stránke Newsvine.com. „Onedlho ožila znova na obrazovkách počítačov po celom svete prostredníctvom YouTube a dokonca CNN.“

Zrazu žena, ktorú predtým nikto nepoznal, sa stala slávnou len preto, lebo umrela. A zrazu jej smrť spája tisíce ľudí, ktorí sú inej rasy, iného vierovyznania, inej kultúry; hovoria inou rečou, vyznávajú úplne iné hodnoty, sú tisícky kilometrov vzdialení, a o svojej novej modle vedia len toľko, že bola zabitá počas demonštrácie proti výsledkom demokratických volieb. (Na Slovensku sme mali možnosť byť svedkami podobnej mystifikácie pri smrti Daniela Tupého.)

Neda má navyše predpoklady pre takúto mystifikáciu aj preto, že v kontraste s obyvateľstvom Iránu je zrejme svetlejšia i krajšia – konzumný Západ sa s ňou vie tak ľahšie identifikovať.

Je, samozrejme, smutné, že Neda zomrela. Avšak, koľko ľudí denne nevinne zomrie? Oveľa nespravodlivejšie, oveľa krutejšie. Nikto o nich ani nezavadí. Tvoria iba súčasť štatistiky.

Čo sa týka smrti mladej Iránky, treba zdôrazniť súvislosti celého prípadu. Neda tvorila súčasť demonštrantov, ktorí nerešpektovali legitímny výsledok volieb. Aj keď je to protidemokratické správanie, mali by mať na protest právo. Avšak miera radikalizmu protestu týchto skupín presahovala hranice: tlačová agentúra FARS informovala, že pri nepokojoch utrpelo zranenia 40 policajtov a demonštranti zničili 34 vládnych budov.

Je celkom prirodzené, že režim chráni štátny majetok a svojich občanov. Preto používa prostriedky dostatočne účinné na potlačenie represie. V tomto prípade ide aj o ostré náboje. Nie je známe, žeby Neda bola účastníčkou demonštrácie z donútenia. Mala teda vedieť, do čoho ide.

Sme svedkami, ako médiá a politici broja proti individuálnym prejavom terorizmu a na základe toho vedia rozpútať vojnu voči celej krajine a spôsobiť smrť stá tisícom civilistov (Afganistan, Irán ap.). V tomto prípade sa však extrémistov a strojcov nepokojov zastávajú a glorifikujú ich straty.

Zábava