Nicolas SarkozyVeľké francúzske denníky v sobotu informovali o kritike, ktorú na seba v piatok privolal francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. Francúzsky prezident, pôvodom Žid z Maďarska, totiž povedal, že je neospravedlniteľné, ak francúzske automobilky vyrábajú autá pre Francúzov v zahraničí a mali by sa vrátiť domov. Spomenul konkrétne Česko, kde má automobilka PSA Peugeot Citroen fabriku s Toyotou. PSA má ďalšiu fabriku aj na Slovensku. Pustil sa aj do Británie, keď komentoval ich zníženie dane z pridanej hodnoty.

Regionálny denník Le Progres uviedol, že „kríza často vyústi do vojny, pretože bieda vzbudzuje u národov bojachtivosť a bezmocnosť u vodcov agresivitu“. Následne Le Progres bilancuje o množstve štátov, ktoré Sarkozy v poslednej dobe pobúril a zakončuje to zvláštnym štýlom: „Pozrite sa, náš pán prezident, čo keby ste odišli na nejakú dovolenku, než na nás privoláte vojnu?“

Je to paradoxné vyhlásenie od politika, ktorý je najväčším nanucovačom Lisabonskej zmluvy. Na jednej strane je to ekonomicko-vlastenecké správanie, čo z francúzskeho aspektu možno hodnotiť pozitívne, ale je to v rozpore so Sarkozyho koncepciami o silnej a veľkej únii, ktoré sú pretavené práve v Lisabonskej zmluve. Európska komisia Sarkozymu tiež pripomenula únijné zásady voľného trhu, ktoré svojím vyhlásením Sarkozy úplne chaoticky znegoval.

Samozrejme, Sarkozy je v prvom rade prezident a potrebuje si udržiavať preferencie na prípustnej hladine. Jeho vyhlásenie je len populizmom a situáciu s automobilkami nijako neovplyvní. Tie svoje montážne haly budú posúvať aj naďalej tam, kde je lacná a zároveň ešte primerane kvalitná pracovná sila a kde štáty poskytnú čo najväčšie výhody. Slovensko, Česko, Maďarsko a Poľsko tak ostávajú naďalej rajom pre tento priemysel.

Zábava