Svet dnešných dní je veľmi krutý. Niekedy mám pocit, že svet je opäť vo vojne, nie v takej, akú zažila naša planéta už dvakrát, ale v tichej, no rovnako krutej. Ako ste si určite všimli, informačné agentúry a média priniesli správu o kontaminácii bravčového mäsa v Írskej republike látkou podobnou dioxínu – polychlórovaným bifenylom (PCB).

Táto látka sa do tela zvierat dostala pravdepodobne s krmivom. Z obchodov sa preventívne stiahli všetky výrobky z bravčového mäsa, stovky ľudí pracujúcich v tomto odvetví dočasne prišlo o prácu, straty sa vyčísľujú až na jednu miliardu eur.

Hovorkyňa Európskej komisie Nina Papadoulaki povedala, že všetky stopy ku kontaminácii vedú do írskej firmy Millstream Power Recycling Limited, ktorá sa zaoberá výrobou zvieracieho krmiva recykláciou starých pekárskych výrobkov. Predstaviteľ firmy potvrdil, že predmetom vyšetrovania bol olej v stroji, ktorý sa používa na sušenie pekárskych produktov. Nina Papadoulaki však poznamenala, že presná príčina kontaminácie nebola objavená. Zároveň vyjadrila spokojnosť s promptnou reakciou írskej vlády a s krokmi, ktoré vláda podnikla.

Vzhľadom na vysoké škody, írsky premiér Brian Cowen oznámil, že požiadajú Európsku úniu o finančnú pomoc pri riešení krízy v produkcii bravčového mäsa. Avšak hovorca Európskej komisie pre poľnohospodárstvo Michael Mann dňa 9. 12. 2008 oznámil, že nie je žiaden právny základ na vyplatenie pomoci a dodal, že Írsko môže pomôcť farmárom z vlastných zdrojov. V tomto kontexte je priam do očí bijúcim výsmechom dnešné rozhodnutie írskej vlády, uskutočniť druhé referendum o Lisabonskej zmluve, ktorú už raz Íri odmietli, v decembri 2009, kedy končí mandát súčasnej Európskej komisie.

Vo svetle všetkých dostupných informácií mi napadá myšlienka, čo ak kontaminácia írskeho bravčového mäsa nebola nehodou, ale cielenou akciou. Akciou s cieľom dokázať Írom, že bez EÚ budú stratení. Gesto EÚ sa dá pochopiť ako „odmietli ste Lisabonskú zmluvu, tak nemáte nárok“. Európska únia bola založená s cieľom vzájomne si pomáhať. Preto je pre mňa nepochopiteľné zdôvodnenie o odmietnutí pomoci. Určite existujú zdroje pre prípad krízy a práve tá v Írsku momentálne je. Trestať malý národ za vlastný názor nie je ani demokratické ani morálne. Ale o morálku a spravodlivosť asi v politike nejde.

Zábava