6. augusta 1945 sa slnečné japonské mesto Hirošima zmenilo o 8:15 na obrovskú skazu v ľudskej histórii. Americké letectvo zhodilo atómovú bombu s názvom „Malý chlapec“. 140 tisíc Japoncov bolo mŕtvych hneď, 150 tisíc Japoncov zomrelo do niekoľkých týždňov. O tri dni zhodili Američania ďalšiu atómovú bombu na mesto Nagasaki, kde zabili okolo 74 tisíc Japoncov.

Ďalšie tisíce Japoncov zomierajú dodnes na rozličné ochorenia spôsobené ožiarením. Paradoxne, vplyv týchto najbrutálnejších masových vrážd v ľudských dejinách na priebeh druhej svetovej vojny bol zanedbateľný. Japonci útoky akoby ignorovali a nekapitulovali, vzdali sa až po sovietskom tankovom obkľúčení.

Taká je bilancia útoku zo strany USA – štátu, ktorý sa snaží diktovať zvyšku sveta, aké zbrane smie a nesmie vlastniť a je ochotný kvôli tomu viesť vojny, aj keď o vlastnení dôkazy nemá. Zatiaľ sa im to, bohužiaľ, darí.

Koľko kníh by sa dalo popísať holokaustovým štýlom o zložitom osude japonských jednotlivcov, ktorí si mali problém nájsť partnerov a strach z narodenia postihnutých detí. Nájdeme v kníhkupectvách takéto knihy? Sú natočené desiatky takýchto filmov? Naďalej platí: históriu píšu víťazi a tá je k porazeným nekompromisná a necitlivá.

Zábava