Keby Hollywood udeľoval Oscara v kategórii pätolizačstvo, za rok 2007 by ho musel dostať V. Skalský, predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí (SZSZ). Líder SZSZ sa už v minulosti viackrát blysol prejavmi uslintanej servilnosti voči slovenským vládnym činiteľom a iným funkcionárom, či vyjadreniami presiaknutými lepkavou zaliečavosťou, ktorými si chcel získať zahraničných Slovákov.

Svojou ódou na „Šarmantnú ženu stále v pohybe“ (mienená bola päťdesiatníčka Vilma Prívarová, riaditeľka cestovnej kancelárie ÚSŽZ), Skalský prekonal všetko, čo bolo dovtedy na túto tému napísané. Po uverejnení „Ódy na Vilmu“ na Skalského internetovej stránke v decembri m. r., zavládla v SZSZ bezradnosť, ba niekde priam zúfalstvo: „...preboha, kam až sme to klesli....“

Svojím chválospevom na Vilmu Prívarovú posunul Skalský latku pätolizačstva tak nízko, že niet obáv, žeby ju v blízkej budúcnosti mohol niekto iný ako on sám podliezť.

Pozadie Skalského rektálnej exkurzie sa okamžite vyjasní, ak sa pozrieme, koľko jeho materská organizácia v Prahe a on sám ako predseda SZSZ v roku 2007 od Prívarovej dostali (viď: www.uszz.sk).

Slovensko-český klub: 845 000 SKK
SZSZ: 1 060 000 SKK

Milión šesťdesiattisíc slovenských korún, ktoré predseda SZSZ vlani od svojej mecenášky dostal, je vskutku pekný balík. Kde sa tie peniaze podeli, na čo ich Skalský použil, nevie nikto. V podstate to ani nikoho nezaujíma, veď nejde o vlastné peniaze. Sú to „iba“ peniaze nás, slovenských daňových poplatníkov, ktorými Prívarová Skalskému financuje privatizáciu SZSZ.

Podľa vzoru a za účinnej podpory pani riaditeľky, ktorá zrejme Úrad pre zahraničných Slovákov berie ako svoju súkromnú cestovnú kanceláriu, Skalský akoby potichu „tuneloval“ SZSZ. Nenadarmo sa medzi zahraničnými Slovákmi začína pošuškávať, že SZSZ už nie je skratkou Svetového združenia Slovákov v zahraničí, ale že to v skutočnosti znamená: Stály Zdroj Skalského Ziskov. Mnohí zahraniční Slováci o machináciách tandemu Prívarová-Skalský tušia, niektorí o nich aj presne vedia, ale nikto ešte nenašiel odvahu, aby s tým vyšiel na verejnosť.

Ako protiklad Skalského a Prívarovej nezáujmu o iné aktivity ako v svoj prospech, treba vyzdvihnúť príkladnú, nezištnú a pritom veľmi efektívnu pomoc zo strany zahraničných Slovákov pri pozitívnom zviditeľňovaní Slovenska v zahraničí, ktorú už roky realizujú manželia Roman a Emília Bednárovci z Nemecka. Ich Slovenský informačný inštitút sprostredkoval v posledných rokoch v nemecky hovoriacich médiách desiatky pozitívnych reportáží o Slovensku. Zásluhou Bednárovcov navštívila Slovensko mnoho novinárov, filmových a televíznych štábov z Nemecka, Švajčiarska a Rakúska. Na rozdiel od Skalského a jeho nohsledov, ktorí sa sústreďujú výlučne na akcie vo svoj prospech, Bednárovci organizujú všetko „za svoje“, bez akejkoľvek grantovej podpory. Finančne ich nikdy nepodporil ani Baláž, ani Prívarová, ktorá ich dokonca odmieta aj prijať. Asi jej Bednárovci neboli ochotní poskytnúť očakávanú „kompenzáciu“...

Len sa dobre zabávajte, milí naši zahraniční Slováci!

S reprezentačnými plesmi a kadejakými zábavami zahraničných Slovákov, sa v tejto sezóne ako keby vrece roztrhlo. Najhonosnejší candrbál bude iste ten česko-slovenský v Prahe. Vedľa snobov, umelcov a celebrít sa tam určite bude producírovať aj istá politická garnitúra zo Slovenska, bažiaca po pachu československej vzájomnosti, ktorý na jednu noc zamorí Obecní dům.

Ďalšie bály zahraničných Slovákov vo Viedni, Londýne, New Yorku, Bejrúte, alebo v Bologni budú určite skvelé „eventy“. Veď pani riaditeľka Prívarová vie, čo sa patrí a čo zahraniční Slováci najviac potrebujú: zabávať sa! Tým najvernejším sa z minuloročnej grantovej nádielky ušlo hojne, oveľa viac ako predvlani.

Napríklad taká Zuzana Solieri z Talianska, vďaka ktorej si Prívarová vlani urobila výlet na ples do Bologne, samozrejme za štátne peniaze, dostala od pani riaditeľky na tohtoročný „reprezentačný bál“ 350 000 SKK, trojnásobne viac ako minulý rok.

Ďalším svojim obľúbencom, Dušanovi a Kornélii Daučíkovcom zo Švédska, Prívarová dotovala katarínsku a mikulášsku zábavu sumou 110 000 SKK. Dr. Kamel Morkos, predseda „Asociácie absolventov českých a slovenských vysokých škôl v Libanone“, dostal od Prívarovej na svoj bejrútsky bál 50 000 SKK. Samozrejme, že pani riaditeľka cestovnej kancelárie ÚSŽZ bude čestným hosťom Dr. Morkosa. Po návšteve novembrovej katarínskej zábavy u Daučíkovcov v chladnom Štokholme, je pobyt v slnečnom Bejrúte, a to ešte za štátne peniaze, pre Prívarovú vítanou zmenou. Dr. Morkosa si pamätáme z vlaňajšej Stálej konferencie, kde plynulou češtinou líčil svoj pozitívny vzťah k Slovensku.

Len tak na okraj, Dr. Morkos, predseda spomínaného spolku z Bejrútu, vlastní v Dubaii firmu s dvesto zamestnancami. Nech každý posúdi, či je Dr. Morkos odkázaný na podporu zo strany pani Prívarovej.

Vo vymenovaní ďalších káuz klientelizmu a prospechárstva, do ktorých sú zamočení funkcionári spolkov zahraničných Slovákov – za účinnej asistencie pani riaditeľky cestovnej kancelárie ÚSŽZ, by sa dalo ešte dlho pokračovať.

Tak teda, milí naši krajania, zahraniční Slováci! My, dôchodcovia, žijúci na pokraji existenčného minima, bezdomovci, deti z detských domovov, zbedačené rodiny, proste všetci tí, ktorých tu na Slovensku šťastie obišlo a obchádza, vám prajeme veľa pohody a dobrú zábavu. Keď sa budete za peniaze slovenských daňových poplatníkov veseliť na vašich „reprezentačných báloch“, spomeňte si aj na všetkých tých, ktorým by sa tie vami preplesané peniaze určite lepšie zišli.

Návod na výlet do Izraela za štátne peniaze

Keď si chcete urobiť výlet do Izraela za štátne peniaze, t. j. za peniaze nás, slovenských daňových poplatníkov, vezmite si príklad z predsedu SZSZ V. Skalského. Skalský si zažiadal u pani riaditeľky Prívarovej o grant na projekt „Dni slovenského zahraničia v Izraeli“. Pani riaditeľka Prívarová mu na „Dni“ pridelila 80 000 SKK, čo je na výlet do „Svätej zeme“ celkom slušné vreckové.

Možno je na prvý pohľad prekvapujúce, prečo chce Skalský svoje „Dni“ usporiadať práve v Izraeli, veď o nejakých zahraničných Slovákoch z Izraela sme doteraz nič nepočuli. Nie je to celkom tak, v Tel Avive má sídlo, čítankový československý spolok, „Združenie vysťahovalcov z Československa“. Takže Skalský a jemu oddané vedenie SZSZ naprojektovali v skutočnosti „Dni československého zahraničia v Izraeli“. Na Skalského exkurzii k súkmeňovcom v Izraeli sa samozrejme zúčastní aj pani riaditeľka cestovnej kancelárie ÚSŽZ, ktorá Skalskému výlet k svojim zafinancovala.

V početnej výprave nebudú chýbať ani ďalší členovia vedenia SZSZ, ako napr. 2. podpredseda SZSZ D. Tót z Kanady.

Podľa tohto jednoduchého vzorca si môže každý zahraničný Slovák podať žiadosť o grant na nejakú tú akciu, ale (čo je podstatné!) iba v takej turistickej destinácii, ktorá je pre riaditeľku cestovnej kancelárie ÚSŽZ zaujímavá. A keď tam bude ešte na dôvažok nejaká tá československá krajanská organizácia, úspech je takmer zaručený. Nesmiete však zabudnúť pozvať na akciu pani riaditeľku Prívarovú, najlepšie aj so sprievodom.

Január 2008
(Pokračovanie nabudúce)

Zábava