kniha Izraelská loby a zahraničná politika USA Veľkú pozornosť vyvolala kniha The Israel Lobby and U.S. Foreign Policy (Izraelská loby a zahraničná politika USA), ktorej autormi sú politológovia Stephen Walt (z Chicagskej univerzity) a John Mearsheimer (z Harvardskej univerzity). Išlo pôvodne o článok publikovaný v Británii, keďže americké nakladateľstvá ho odmietli zverejniť. V tomto roku vyšiel v rozšírenej verzii ako samostatná publikácia.

Politilógovia Walt a Mearsheimer tvrdia, že proizraelské skupiny majú zásadný vplyv na americkú zahraničnú politiku a poškodzujú jej záujmy: Americkí Židia sa snažia pokriviť zahraničnú politiku Spojených štátov takým smerom, aby presadzovala záujmy Izraela.“

Obaja autori pritom nesúhlasia s tým, že sú „antisemiti“. Takejto nálepky sa im samozrejme dostalo hneď po zverejnení faktov o vplyve židovskej loby. Odmietajú tiež označenie „konšpirační teoretici“: „Nesúhlasíme so žiadnymi teóriami o židovskom sprisahaní, ale poukazujeme na to, že Izrael a izraelská loby v USA majú príliš veľký vplyv na americkú zahraničnú politiku, predovšetkým na Blízkom východe. A že táto politika je často chybná a poškodzuje záujmy Spojených štátov,“ povedali pre rakúske médiá.

Tvrdým jadrom sionistickej loby je skupina tzv. neokonzervatívcov (Bolton, Perle, Wurmser, Feith, Kristol...), ktorí sa snažili vojnu proti Iraku presadiť už od roku 1998. Ako vhodnú zámienku využili teroristické útoky z 11. septembra 2001. Do dnešného dňa sa však nepotvrdila žiadna súvislosť medzi týmito útokmi a režimom Saddáma Husajna. Neokonzervatívci teraz tlačia USA do vojny proti Iránu.

Mearsheimer poukázal na smutnú skutočnosť politickej korektnosti: „Štáty robia často chybné rozhodnutia, to platí aj pre Izrael. Smutné ale je, že Spojené štáty podporujú Izrael aj v týchto prípadoch. Nemôžu vyvinúť na Izrael potrebný tlak, pretože to proizraelská loby nedovolí... Toto sú všeobecne známe fakty. Keď ich ale človek vysloví nahlas, ihneď ho označia za antisemitu.“

Experti taktiež kritizujú masívnu finančnú podporu, ktorú Izrael dostáva od USA. V posledných rokoch sa značne zvýšila: na 3 – 4 miliardy amerických dolárov ročne. Po prepočte to vychádza asi na 200 000 000 korún denne. Z hľadiska záujmov Spojených štátov neexistuje pre takúto gigantickú podporu žiadne rozumné opodstatnenie.

Veľmi podobné názory vyjadril aj David Duke vo svojich knihách My Awakening (Moje prebudenie) a Jewish Supremacism (Židovský supremacizmus). Aj Duke tvrdí, že na americkú zahraničnú politiku má výrazný vplyv skupina židovských radikálov. Waltovu a Mearsheimerovu štúdiu považuje za potvrdenie svojich slov, hoci oni akékoľvek prepojenia s Dukeom odmietajú.

Spracované najmä podľa údajov z ČTK

Zábava