Vo včerajších francúzskych regionálnych voľbách bola nacionalistická a euroskeptická strana Národný front porazená vo všetkých regiónoch napriek tomu, že po prvom kole viedli v šiestich z trinástich regiónov. Je to nepochybne sklamanie, avšak tieto voľby môžu napokon paradoxne prispieť k víťazstvu Marine Le Penovej v prezidentských voľbách v roku 2017. Beztak tie sú omnoho kľúčovejšie. Je dôležité poukázať na viacero dôležitých skutočností.

Tieto voľby sú rekordným úspechom NF. Napriek jasaniu liberálnej tlače Národný front nikdy nezískal toľko hlasov ako v druhom kole týchto regionálnych volieb. Hlas mu odovzdalo 6 820 147 voličov, čo je o približne 400 000 viac ako počet hlasov pre Marine Le Penovú v prezidentských voľbách 2012, hoci vtedy bola o 21 % vyššia volebná účasť. A je to nárast o 2,1 milióna hlasov oproti eurovoľbám 2014, ktoré NF vyhral a viac ako trojnásobok volebného zisku NF oproti predchádzajúcim regionálnym voľbám v roku 2010.

Navyše, prvýkrát sa stalo, že NF získal absolútnu väčšinu v niektorom z francúzskych departmentov. Včera ho volilo 51,28 % voličov v departmente Vaucluse. Medzi zvolenými regionálnymi zastupiteľmi NF je aj predstaviteľ identitárneho hnutia Philippe Vardon.

Víťazstvo establišmentu nad francúzskymi nacionalistami je Pyrrhovým víťazstvom. V dvoch regiónoch, v ktorých NF volilo v prvom kole viac ako 40 % voličov, sa tretí socialisti vzdali účasti v druhom kole a podporili Sarkozyho stranu UMP. Tým však dali najavo, že medzi týmito dvoma stranami nie je žiaden podstatný rozdiel. Napriek tomu NF v oboch prípadoch prekonal výsledky z prvého kola: 42,23 % v Nord-Pas-de-Calais-Picardy a 45,22 % v Provence-Alpes-Côte d'Azur.

Okrem toho boli proti NF využité všetky možné prostriedky. Masmédiá spustili dosiaľ nevídanú kampaň proti Národnému frontu, ktorá nezmyselne porovnávala NF s Islamským štátom (Francúzi preň používajú politicky korektné označenie Daesh). Vo volebných infografikách začal byť NF vyznačovaný hnedou farbou namiesto tradičnej tmavo modrej. Strašenie verejnosti vyvrcholilo dva dni pred druhým kolom volieb, kedy francúzsky premiér Manuel Valls vyhlásil, že ak v nejakom regióne vyhrá NF, tak v krajine môže vypuknúť občianska vojna. A bolo úspešné, v druhom kole pribudlo takmer 10 % voličov, väčšina z nich nevolila NF.

Išlo však o bezprecedentný zásah do volebného procesu. Zúfalí predstavitelia mocenskej klasy však nemali na výber, museli použiť všetko, čo mohli. Môže sa to však obrátiť proti nim. Ak bude podpora NF rásť aj naďalej, už proti nim nebudú mať čo vytiahnuť. Všetky tromfy už minuli.

A podpora rásť s najväčšou istotou bude. Aj vďaka tomu, že Sarkozyho UMP nedokázala plne využiť kritickú a rekordnú neobľúbenosť prezidenta Hollandeho a jeho strany. UMP síce vyhralo v siedmich regiónoch metropolitného Francúzska, socialisti však stále uhájili päť regiónov. Sarkozy tak nie je jasná alternatíva k súčasnej vláde a NF je stále v hre.

Koniec celého radu kríz, ktoré Francúzsko trápia, sú v nedohľadne a strany, ktoré ich vytvorili, ich, samozrejme, nedokážu vyriešiť. Už dnes bol zaznamenaný ďalší útok islamistu v Paríži. S prehlbovaním kríz bude rásť aj podpora nacionalistov, ktorí sú jedinou alternatívou, čo budú po včerajších voľbách vedieť ďalšie milióny Francúzov. Už dnes je takmer isté, že Marine Le Penová sa dostane do druhého kola prezidentských volieb v roku 2017. Dôležité bude, či sa jej podarí prelomiť socialisticko-„konzervatívny“ valec, ktorý jej stranu včera porazil. Dúfajme, že áno.

Zábava