Včera v Berlíne protestovalo viac ako 7 000 ľudí proti azylovej politike spolkovej vlády Angely Merkelovej. Zhromaždenie zvolala politická strana Alternatíva pre Nemecko (Alternative für Deutschland, AfD), ktorá je zastúpená v Europarlamente a v piatich krajinských snemoch.

Predsedníčka AfD Frauke Petryová vo svojom prejave k protestujúcim ostro kritizovala kancelárku Merkelovú. Podľa nej robí politiku proti vlastným ľudom a ľudí s opačným názorom hanlivo označuje slovami ako „zberba“ alebo „čvarga“. Petryová preto Merkelovú vyzvala, aby skončila s takouto politikou a nechala Nemecko na pokoji. Je totiž najvyšší čas opäť zastupovať nemecké záujmy.

Na proteste bola tiež vyvrátená téza o tom, že Nemecko profituje z masovej imigrácie. „Sociálny štát je pred krachom a už tu viac nie je primárne pre vlastných občanov.“ Bez fungujúceho národného štátu nemôže existovať ani sociálny štát, zdôraznila predsedníčka AfD.

V opozícií proti tomuto zhromaždeniu sa vytvorila veľká koalícia štandardných politických strán ako SPD, CDU, Zelení, Ľavicová strana (Linkspartei), Piráti a pridali sa tiež mnohé extrémne ľavicové skupiny. Bolo zvolaných niekoľko protiakcií bez výraznejšej účasti. Explicitne zhromaždenie AfD odsúdila aj ministerka školstva Johanna Wankaová.

Tento protest sa pokúsili narušiť aj násilnícki výtržníci z hnutia Antifa, ktorí včera niekoľkokrát napadli príslušníkov polície. Tým sa však podarilo zaistiť pokojný priebeh zhromaždenia. Podľa niektorých analytikov sa tým potvrdilo tvrdenie, že Antifa bojuje najradikálnejšie práve proti odporcom súčasného systému a politicko-mediálneho establishmentu.

Zábava