(Bern, 19.10.2015) Včera Švajčiari volili svojich zástupcov do dolnej komory švajčiarskeho parlamentu – Národnej rady. Ako sa dalo predpokladať, vo voľbách zvíťazila pravicovo-konzervatívna a nacionalistická Švajčiarska ľudová strana (SVP), ktorá je od roku 2003 najsilnejšou stranou v krajine. Tentokrát však získali rekordných 740 954 hlasov (29,4 %) a 65 z 200 kresiel v Národnej rade. Je to ďalšie posilnenie euroskeptických a nacionálnych síl v Európe.

Švajčiarski ľudovci razantne odmietajú úvahy o tom, že by sa Švajčiarsko malo stať členom Európskej únie. V ich predvolebnej kampani bola významne tematizovaná otázka migrácie. Ľudovci požadujú sprísnenie azylového práva a obmedzenie imigrácie do krajiny.

SVP svojím včerajším výsledkom prekonala svoj dosiaľ najlepší volebný zisk z roku 2007, kedy im prejavilo dôveru 672 562 voličov (28,9 %) a získali tak 62 poslancov. Na druhej strane významne stratili Zelení a Zelení liberáli (spolu 9 poslancov).

Tento výsledok by mal zmeniť aj postavenie ľudovcov v švajčiarskej spolkovej vláde, kde boli doteraz ako najsilnejšia strana nedostatočne zastúpení, iba jediným ministrom zo siedmich, hoci slabší sociálni demokrati a liberáli (FDP) majú po dvoch ministrov. Aj toto by sa malo po včerajšku zmeniť a ich vplyv na vládnu politiku sa zodpovedajúco zvýši.

Zábava