(Praha, 29.09.2015) Po rakúskych identitároch sa na odpor voči neschopnosti európskych politických elít účinne riešiť problém masovej imigrácie na starý kontinent postavili aj ich českí kolegovia. Aktivisti Generace Identity včera symbolicky zablokovali príjazdovú cestu do „utečeneckého“ tábora v Bělé pod Bezdězem (okres Mladá Boleslav).

Ako uviedol predstaviteľ českých identitárov Michal Urban pre Vlastenecké noviny, cieľom nebolo znepríjemniť situáciu vodičom alebo občanom mesta, ale poukázať na to, že EÚ nie je schopná zabezpečiť účinnú ochranu štátnych hraníc členských štátov, čo je pritom jednou zo základných úloh štátu. Kritikou nešetril ani pri českých vládnych politikoch. Symbolicky si pre uskutočnenie protestu vybrali sviatok svätého Václava, českého patróna.

Urban za takejto situácie nevidí dôvod, aby Česká republika naďalej zostala členským štátom EÚ. Podľa neho by o tom, ako aj o nastavení českej imigračnej politiky, mali rozhodnúť občania v referende. Vypísanie referenda o imigračnej otázke česká Generace Identity požadovala už aj v otvorenom liste českému premiérovi z 10. júla 2015.

„Prijatie väčšieho počtu osôb pochádzajúcich z úplne inej kultúry a prostredia predstavuje pre našu republiku i pre Európu ako takú mimoriadne bezpečnostné, ekonomické a zdravotné riziko. Naviac v dobe, kedy je približne pol milióna našich spoluobčanov bez práce, tisíce ďalších pracujú na hranici minimálnej mzdy, štát sa nedokáže postarať o svojich potrebných a na pomoc postihnutým deťom musia ľudia zbierať zátky od PET fliaš, predstavuje príchod väčšieho počtu imigrantov nemalú záťaž pre štátnu pokladňu“, vysvetlil postoj blokujúcich Michal Urban.

Odmieta riešenie súčasnej situácie presunom obyvateľ Sýrie do Európy, ale požaduje rozumnú zahraničnú politiku, ktorá by viedla k porážke islamistov, obnoveniu mieru a stabilizácii ešte nedávno prosperujúcej krajiny. Dočasne by mali utečeneckú krízu riešiť susediace etnicky a kultúrne blízke krajiny.

Zábava