(Linz, 28.09.2015) Včera v rakúskej spolkovej krajine Horné Rakúsko prebiehali voľby do regionálneho snemu. Ich výsledky potvrdili celkový trend vzostupu nacionalisticky zameraných strán a osobitne aj rakúskej národno-konzervatívnej strany FPÖ (Slobodná strana Rakúska). Miestni voliči im prejavili dvojnásobnú dôveru oproti predchádzajúcim voľbám a odovzdali im rekordných 30,36 % hlasov.

Účasť na voľbách ale nebola nízka – hlasovalo v nich až 81,6 % oprávnených voličov. Preto tieto výsledky predstavujú dôveryhodnú sondu do zmýšľania rakúskeho obyvateľstva. Podľa niektorých odhadov sa voliči viac orientujú na nacionalistické strany z dôvodu čoraz očividnejšieho zlyhania tzv. štandardných politických strán. Tie sú však z rozhodnutia hornorakúskych voličov nepríjemne šokované.

FPÖ je totiž jediná politická strana, ktorá si v týchto voľbách tak významne polepšila. Ľudovci z ÖVP skončili síce ešte na prvom mieste s 36,67 %, čo je však výrazne menej oproti predchádzajúcim voľbám v roku 2009 (46,76 %). Tretie SPÖ sa prepadlo z 24,94 % v roku 2009 na súčasných 18,37 %. FPÖ poskočili z 15,29 % na už spomínaných 30,36 %.

V 56 člennom hornorakúskom spolkovom sneme tak budú mať rakúski Slobodní 18 poslancov namiesto 9. Víťazné ÖVP 21, sociálni demokrati z SPÖ 11 a Zelení 6. Do úvahy tak prichádza aj koalícia medzi ľudovcami a Slobodnými ako dvoma najsilnejšími stranami. Sám predseda FPÖ Heinz-Christian Strache po oznámení výsledkov volieb povedal, že s týmto musí skončiť politika ostrakizácie Slobodných, ktorú ostatné strany dlhodobo uplatňovali.

Tento rok sa v Rakúsku konali už tretie regionálne voľby. V Burgenlande (31.5.2015) si FPÖ polepšilo o 6 % a získalo 15 % hlasov. V rovnaký deň volili aj obyvatelia Štajerska. Tí odovzdali Slobodným 26,76 % hlasov, čo je nárast o 16,1 % oproti predchádzajúcim voľbám.

Štvrté a posledné tohtoročné voľby budú 11. októbra vo Viedni. FPÖ by malo podľa prieskumov zlepšiť svoj výborný výsledok z roku 2010, kedy skončilo druhé z 25,77 % a zatlačilo na tretie miesto ľudoveckú ÖVP (13,99 %). Prieskum z pred dvoch dní im predpovedá 34-percentný zisk, iba štyri body za prvými socialistami.

Rakúski nacionalisti sú tak na najlepšej ceste k moci podľa dlhodobých voličských trendov a zmien v celospoločenskej atmosfére.

Zábava