(Berlín, 11.09.2015) Ku domácim kritikom azylovej politiky nemeckej vlády Angely Merkelovej sa pridal aj bývalý minister vnútra Hans-Peter Friedrich (CSU). Rozhodnutie, podľa ktorého chce spolková vláda nekontrolovane prijať migrantov z Maďarska, je podľa neho „bezprecedentným politickým zlyhaním“, ktoré si vyžiada „zničujúce následky v budúcnosti“.

„Stratili sme kontrolu“, hovorí Friedrich úplne otvorene a zdôrazňuje, že je „vrcholne nezodpovedné prijímať tisícky ľudí bez kontroly či registrácie a potom iba približne odhadovať, koľko medzi nimi môže byť skrytých islamistov.“ Je presvedčený, že „žiadna iná krajina na svete by sa tak naivne nevystavovala nebezpečenstvu.“

To, že Merkelovej vláda neprijíma rozhodnutia s ohľadom na budúcnosť, môže viesť k nepríjemnému prebudeniu, varuje. Friedrich bol spolkovým ministrom vnútra v Merkelovej vláde v rokoch 2011 až 2013. Potom bol až do februára 2014 nemeckým ministrom poľnohospodárstva. V roku 2013 sa stal terčom liberálnej kritiky pre vyjadrenie, že islam v Nemecku nemá historické opodstatnenie.

Pribúda aj zahraničných kritikov. Poslanec britského parlamentu Douglas Carswell (UKIP) sa nechal počuť, že nemecká vláda prijímaním nelegálnych migrantov stimuluje nárast počtu migrujúcich, ktorí sa snažia „na čierno“ dostať do Nemecka, a tým podporuje aj biznis prevádzačov. To má za následok obete na životoch a ďalšie humanitárne katastrofy, ku ktorým dochádza pri nelegálnych prechodoch hraníc. Obdobnú kritiku pred ním vyslovil aj Harald Vilimsky, generálny sekretár tretej najsilnejšej rakúskej politickej strany FPÖ.

Situácia je v Nemecku zo dňa na deň kritickejšia. Do bavorskej metropoly Mníchova, z ktorej sú migranti ďalej prerozdeľovaní do celého Nemecka, prichádzajú denne tisícky imigrantov. Len včera ich prišlo 7 000 a od 1. septembra už vyše 40 000. Úrady nemajú nad situáciou prakticky žiadnu kontrolu. Včera sa z približne 1 000 azylantov, ktorí išli navštíviť v Mníchove bohoslužbu, po pár hodinách 200 až 300 stratilo.

Rastie aj bezpečnostné riziko. Podľa údajov z novín Passuaer Neue Presse sa medzi azylantmi nachádza preukázateľne minimálne 29 bojovníkov zo Sýrie.

Zábava