Často sa uvádza, že väčšina migrantov na tzv. balkánskej trase sú utečenci zo Sýrie. Podľa Dušana Stojanoviča, dopisovateľa austrálskeho denníka The Sydney Morning Herald, to tak nie je. Z údajov srbskej hraničnej polície vyplýva, že až 90 % migrujúcich osôb, ktoré tvrdia, že sú zo Sýrie, to nedokáže dokázať. Naopak, ukazuje sa, že sa medzi nimi nachádza mnoho Pakistancov, Bangladéšanov a dokonca aj Afričanov.

To, že migranti často udávajú falošné údaje, vyplýva podľa srbského pohraničníka Miroslava Joviča aj z toho, že väčšina z nich uvádza ako dátum narodenia 1. január. Asi je to prvý dátum, ktorý im príde na rozum, hovorí.

Riaditeľ agentúry EÚ pre riadenie vonkajších hraníc Frontex Fabrice Leggeri tvrdí, že veľa ľudí vstupuje už na územie Turecka s falošnými sýrskymi pasmi, čo má zvýšiť ich šancu na získanie azylu v EÚ. Nemecké úrady zachytili zásielky s falošnými a aj pravými sýrskymi pasmi, čo Leggeriho tvrdenie iba potvrdzuje.

Na predstieranie sýrskeho pôvodu sa sťažujú aj migranti, ktorí naozaj pochádzajú zo Sýrie. Sýrčan Yemen sa hnevá, že veľmi veľa ľudí klame, že sú zo Sýrie. Dokonca sa toho majú dopúšťať aj mnohí černosi. Znižuje to šance skutočných Sýrčanov na udelenie azylu. Avšak aj medzi sýrskymi migrantami sa vyskytujú prekvapivé situácie. Kamal Saleh, ktorý si stráži svoj sýrsky pas ako oko v hlave, uteká ďalej do Európy a v Sýrii nechal svoju manželku, malého syna a poškodený dom v Damašku.

Pakistanec Rafik sa pri ilegálnom prekračovaní maďarskej hranice otvorene priznáva k tomu, že úmyselne zahodil pas a všetky identifikačné doklady. Dúfa, že ho prijmú v Nemecku a k tomu mu má pomôcť aj to, že úrady nebudú vedieť, kam ho deportovať. Podľa konvencie OSN o utečencoch z roku 1951 totiž ekonomickí imigranti, ktorí predstierajú status utečenca, môžu byť deportovaní.

Každý deň vstúpi do Srbska cez Macedónsko približne 3 000 migrantov. Neďaleko srbsko-maďarskej hranice nie je ťažké nájsť zahodené doklady občanov Pakistanu, Bangladéšu a ďalších krajín.

Zábava