Francúzsko: politický boj(30.03.2015) Počas ostatných dvoch nedieľ hlasovali francúzski voliči v dvoch kolách volieb do zastupiteľstiev departementov. Vládna socialistická strana prezidenta Hollandeho utrpela zdrvujúcu porážku. Ľavica ostala pri moci iba v 33 departementoch zo 101, zatiaľ čo pravicové strany okolo exprezidenta Sarkozyho triumfovali v 66. Národný front získal síce štvrtinu hlasov, ale kvôli väčšinovému systému získal menej zástupcov, napriek tomu si významne polepšil.

Pre celkové smerovanie krajiny tieto voľby však veľa neznamenajú. Postavenie departementov vo Francúzsku možno prirovnať k samosprávnym krajom na Slovensku alebo krajinským okresom v Nemecku. Ich výsledky sú však dôveryhodným testom nálad voličov pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami v roku 2017.

Dve skutočnosti sú ale jasné: pád francúzskych socialistov sa nezastavil – ľavica stratila väčšinu vo viac ako 30 departementoch – a nacionalisti naďalej posilňujú svoje pozície. Pred týmito voľbami vo všetkých zastupiteľstvách sedel jediný nacionalista, dnes má Národný front 62 zástupcov v 14 departementoch a podobne ladená Liga juhu získala 4. Vzrast z 1 kresla na 66 je výrazný. Je to avšak iba zlomok z celkového počtu kresiel.

Národný front získal v prvom kole 25,24 % hlasov a v druhom kole 22,23 %. Pre francúzskych národovcov to však nebol dôvod na oslavu. Je to totiž menej, ako predpokladali mnohé prieskumy (až 29-33 %), a hlavne kvôli väčšinovému volebnému systému, v ktorom sú volení dvaja zástupcovia za každý kantón, sa vysoký pomer hlasov nepretavil do vysokého pomeru získaných kresiel.

Hoci Národný front v prvom kole dominoval vo viac ako 40 departementoch, v druhom kole sa proti nemu vytvorili účelové volebné koalície, socialisti podporovali „konzervatívcov“ a naopak, len aby neuspeli nacionalisti. Ak by mali vo Francúzsku pomerný volebný systém, výsledky by vyzerali úplne inak. Milióny voličov tak dnes ostali vo Francúzsku bez zastúpenia. V departmente Aube získal Národný front až 39 % hlasov, ale nezískal žiaden mandát. A to nie je jediný prípad.

Zábava