Waterboarding(Washington , 10.12.2014) Včera bola v USA po dvoch rokoch zverejnená správa Výboru pre spravodajské služby amerického senátu o vyšetrovacích metódach CIA. Jej príslušníci pri získavaní informácií mučili údajných teroristov ešte brutálnejšie, ako sa predpokladalo. Voči podozrivým používali fyzický teror, waterboarding (simulované topenie) i hrozby sexuálnym násilím, zatvárali ich nahých a zviazaných do malých truhiel či im aj týždeň odpierali spánok. Zariadenia, v ktorých k týmto skutkom dochádzalo, sa vraj nachádzali až v 54 štátoch, vrátane Poľska.

Tento program CIA začal v roku 2002 ako reakcia na útoky z 11. septembra 2001. Zodpovedné osoby sa rozhodli používať mučiace praktiky na získavanie informácií. Mučené osoby však neboli odsúdené a teda podľa zásady prezumpcie neviny agenti CIA mučili nevinných ľudí. Na verejnosť už prenikli vyhlásenia amerických predstaviteľov, podľa ktorých ministerstvo spravodlivosti USA nebude v tejto súvislosti nikoho vyšetrovať.

Prítomnosť amerických väzníc aj na poľskom území už priznal exprezident Aleksander Kwaśniewski a zároveň uviedol, že Poliaci nesúhlasili s mučením a nepredpokladali, že by Američania mohli „zámerne, nekontrolovane porušovať zákon“. V roku 2003 mala CIA poľskej strane zaplatiť „veľkú sumu peňazí“, aby väznice pre podozrivých islamistov mohli fungovať aj naďalej. Viaceré skutočnosti naznačujú, že k mučeniu dochádzalo aj na území Poľska.

Objavili sa však aj kritici správy a obhajcovia činov CIA. Bývalý prezident Bush, za ktorého vlády boli tieto programy spustené, vyhlásil: „Sme šťastní, že máme mužov a ženy, ktorí tvrdo pracovali v CIA a slúžili v našom mene. Sú to vlastenci a ak je v správe čokoľvek, čo to spochybňuje, tak je to omyl.“ Minister zahraničia Kerry sa snažil oddialiť sprístupnenie tejto dva roky starej senátnej správy. Avšak zverejnená je iba necelá desatina jej textu.

Prevládajú kritické hlasy a americkí predstavitelia sa obávajú vlny protestov. Ben Emmerson, zvláštny spravodajca OSN pre ľudské práva a boj s terorizmom, povedal, že ide o „systematické zločiny a porušenia medzinárodných predpisov o ľudských právach“.

Nemecký novinár Henning Hoffgaard píše, že zverejnená správa sa číta ako reportáž zo severokórejského pracovného tábora. Poukazuje tiež na paradox – USA sa označujú za hlavného ochrancu ľudských práv a demokracie na svete, v mene ich údajnej ochrany začínajú vojny, bombardujú štáty a zvrhávajú režimy, avšak sami sa dopúšťajú brutálneho mučenia podozrivých ľudí v tajných mučiarňach a väzniciach rozmiestnených po celom svete.

Zábava