Marine Le Penová na sneme FN v LyoneV uplynulých dňoch sa vo francúzskom Lyone uskutočnil stranícky snem Národného frontu, najvýznamnejšej nacionalistickej a euroskeptickej strany v krajine, víťaza eurovolieb z mája tohto roku. Medzi hosťami boli predstavitelia ideologicky príbuzných strán z mnohých štátov Európskej únie, ale aj predseda jedného z výborov Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu. Zjazd a jeho priebeh vyslal signál o formácii širokého európskeho hnutia, v ktorom sa snúbi národovectvo, rešpekt k tradičným hodnotám, odpor k EÚ a snaha o oslobodenie Európy spod nadvlády Washingtonu. Svitá Európe nádej na lepšiu budúcnosť?

Heinz-Christian Strache, predseda Slobodnej strany Rakúska (FPÖ), vo svojom prejave poukázal na to, že európske politické strany hlavného prúdu sú čoraz viac ideovo monolitnejšie, všetky presadzujú „masovú imigráciu, ideologický teror, homosexuálne manželstvá a genderové teórie.“ O zrade európskych multikultúrnych elít, ktoré „ničia našu identitu a naše tradície“, hovoril aj známy holandský politik Geert Wilders (Strana pre slobodu, PVV).

Spomedzi hostí z východnejších krajín zaujal Krasimir Karakachanov z bulharského Vlasteneckého frontu, ktorému masívne aplaudovali asi dve tisícky prítomných delegátov, keď zdôraznil, že symbolom Európy musí byť francúzska svätica Jana z Arku a nie rakúsky transvestita Conchita Wurst, nedávny oficiálny hosť inštitúcií EÚ. Zaujala aj prítomnosť bývalého českého poslanca za ODS Jiřího Janečeka z Česka, ktorá svedčí o pokračujúcom zbližovaní konzervatívnych a nacionalistických síl.

Snem sa venoval vo veľkom aj zahraničnej politike. Predsedkyňa Front National Marine Le Penová (zaujímavé, že feministky neoslavujú úspechy tejto „silnej ženy“) zdôraznila, že Európa sa rozprestiera od Atlantiku po Ural a nie od Washingtonu po Brusel. Tým naznačila potrebu nadviazať pozitívne a užšie vzťahy s Ruskom na úkor USA. Otvorene ju v tom podporil aj ďalší zahraničný hosť, Matteo Salvini z talianskej Lega Nord, ktorý na sneme nosil tričko s nápisom „Basta Euro“ (Dosť bolo Eura).

Dôležitosť preorientovania zahraničnej politiky starého kontinentu pre európske národné sily podtrhla prítomnosť Andreja Isaeva (strana Jednotné Rusko), predsedu výboru Štátnej dumy pre sociálnu politiku, prácu a veteránov. Ten sa vyjadril, že Európa sa stala korisťou bruselských byrokratov, ktorí sú v skutočnosti vykonávateľmi amerických záujmov. Zároveň povedal, že ruské hodnoty sú podobné ako tie, ktoré zastupuje Národný front vo Francúzsku. „Súhlasíme, že je potrebné brániť európske tradície, vrátane našich kresťanských koreňov, rodinných hodnôt a národnej suverenity“, prízvukoval ruský politik.

Marine Le Penová a jej strana dlhodobo kritizujú súčasnú politiku EÚ voči Rusku. Medzi ich ciele patrí dostať Francúzsko z organizácie NATO. Le Penová sa ako jediná francúzska politička dostala do zoznamu 100 najvplyvnejších osôb roku 2014 podľa časopisu Foreign Policy a je horúcou kandidátkou na prezidentku pre voľby v roku 2017. Podľa prieskumov by sa určite dostala do druhého kola, tam hrozí, že sa proti nej postaví celý politicko-mediálny establišment a podporí protikandidáta, jedno, kto to bude.

Ako to dopadne, nám ukáže až budúcnosť. Dnes je nepochybne pozitívne, že dochádza k vytváraniu stabilného frontu pronárodných, euroskeptických strán, ktoré zároveň odmietajú americkú hegemóniu v Európe. Bez nadsádzky možno povedať, že ide o poslednú šancu na záchranu aspoň nejakých zvyškov kresťanskej a civilizovanej Európy, hoci zrejme už včera bolo neskoro.

Ako skeptik voči tvrdeniam, že nás môže zachrániť demokratické vhadzovanie obálok do urien, najmä v tejto dlhé desaťročie trvajúcej kultúrno-mediálnej atmosfére, nudno-nechutne zamorenej rôznymi derivátmi liberálnej ideológie, mám, samozrejme, obavy, že to tak ľahko nepôjde. Vytvorenie jednotného frontu za Európu národov je však nepochybne pozitívne. Budeme držať palce...

Zábava