Švédski demokrati(Štokholm, 15.9.2014) Počas uplynulej nedele pristúpili občania Švédskeho kráľovstva k volebným urnám, aby rozhodli o svojich parlamentných zástupcoch pre nasledujúce štyri roky. Ich výsledky ukazujú, že koniec švédskeho a vlastne celoeurópskeho politického zemetrasenia je v nedohľadne. Treťou najsilnejšou stranou v krajine sú po novom Švédski demokrati, nacionalistická a euroskeptická politická strana, ktorá odmieta súčasnú švédsku prisťahovaleckú politiku otvorených dverí.

Švédski demokrati získali 12,9 % a 781 120 hlasov, čo je viac ako dvojnásobný nárast oproti voľbám z roku 2010, kedy sa prvýkrát dostali do parlamentu a získali 5,7 % (339 610 hlasov). Počet ich poslancov sa tiež viac ako znásobil, namiesto 20 zástupcov ich do nového parlamentu zasadne tentokrát 49. Žiadna zo strán nemala tak výrazný zisk, preto mnohí tvrdia, že strana švédskych národovcov je skutočným víťazom volieb.

Rapídny nárast je očividný aj v porovnaní s tohtoročnými májovými eurovoľbami, v ktorých švédski euroskeptici získali 9,7 % a skončili až na piatom mieste. Z okrajovej parlamentnej strany sa tak stala relevantná politická sila, ktorá už z tejto pozície môže ovplyvniť politické smerovanie krajiny. Väčšinu v novom parlamente totiž nebudú mať ani zástupcovia terajšej vládnucej koalície (142 kresiel) a ani opozície (158 kresiel z 349). Švédski demokrati tak môžu byť jazýčkom na váhach, pokiaľ nedôjde k utvoreniu veľkej koalície, ale aj to im môže do budúcna politicky iba pomôcť.

Aké sú dôvody volebného úspechu švédskych nacionalistov? Viacerí odborníci sa zhodujú, že na vine je zlyhávajúca imigračná politika, ktorú žiadna iná významnejšia politická strana nekritizuje. Švédsko prijíma vzhľadom na svoju populáciu veľmi vysoké počty prisťahovalcov. Takmer 15 % jeho obyvateľov sa narodilo v cudzine (z nich 65 % mimo krajín EÚ), v niektorých oblastiach presahuje tento ukazovateľ dokonca 30 %.

Podľa policajných štatistík sa osoby s cudzineckým pôvodom, najmä zo severnej Afriky a západnej Ázie, neúmerne viac podieľajú na páchaní rôznych foriem trestnej činnosti. V krajine tiež rastú obavy z islamizácie a radikalizácie „švédskych moslimov“. Medzi miestnou islamskou komunitou sa nachádzajú viacerí prívrženci hnutia Islamský štát.

Aj pre tieto skutočnosti sa v švédskej spoločnosti, v minulosti často označovanej za vzorný sociálny a multikultúrny štát, čoraz častejšie objavujú nacionalistické tendencie. Práve táto zmena spoločenskej atmosféry vyniesla Švédskych demokratov do parlamentu. Čas ukáže, či sa im podarí dostať aj do vlády.

Zábava