Škola v JARPodľa správy Svetového ekonomického fóra je úroveň vzdelávania v matematike a prírodných vedách v Juhoafrickej republike najhoršia na svete. Hoci bolo hodnotených iba 148 krajín sveta, JAR predbehli aj Angola, Keňa, Nigéria či susedné Zimbabwe pod Mugabeho vedením. Pol roka po smrti Nelsona Mandelu, symbolu éry postapartheidu v JAR, tak rozklad ekonomicky najvyspelejšieho štátu čierneho kontinentu pokračuje aj naďalej.

Najvyššiu kvalitu vo výučbe matematiky a prírodných vied majú podľa správy Singapur, Fínsko, Belgicko, Libanon a Švajčiarsko. Na druhom konci poradia sa umiestnili Honduras, Egypt, Dominikánska republika, Angola a Južná Afrika. Aj toto sú dôsledky vyše 20 rokov väčšinovej černošskej vlády?

A nejde iba o stav školstva. Rapídne sa zvýšila aj úmrtnosť, v ktorej patrí JAR ďalší neslávny primát. Podľa online vydaní encyklopédie americkej CIA The World Factbook bola v roku 1990 miera úmrtnosti v Juhoafrickej republike 8 zomrelých na 1.000 obyvateľov. Dnes je tento ukazovateľ viac ako dvojnásobný (17,49 úmrtí na 1.000 obyvateľov. Priemerná dĺžka života v JAR klesla zo 63 rokov na 46 rokov.

Pri týchto dátach až tragikomicky vyznieva niekdajšia hlavná výčitka belošskému apartheidu: údajne nedostatočná starostlivosť o vzdelanie a zdravie černošských obyvateľov. Čo však potom robí súčasná vláda Juhoafrickej republiky?

Zábava