Agent CIA

V Rusku schválili nový zákon, podľa ktorého sa budú musieť všetky mimovládne organizácie poberajúce peniaze zo zahraničia označovať ako zahraniční agenti. Toto označenie budú musieť pripájať ku každému vyhláseniu, a to pod hrozbou až miliónovej pokuty.

Okrem toho budú musieť organizácie postihnuté týmto zákonom predkladať svoje vyúčtovanie každý štvrťrok a budú podliehať častejším kontrolám. Na Putinov podnet boli z pôsobnosti zákona vypustené náboženské organizácie. Zákon prešiel hladko, pretože proti boli len traja poslanci.

Zahraniční pozorovatelia sú pohoršení a tento krok považujú za ďalší úder proti slobode a demokracii v Rusku. Autori zákona naopak tvrdia, že táto právna úprava plne zodpovedá medzinárodným normám. Poslankyňa Irina Jarovová tvrdí, že Rusi majú právo vedieť, kto robí politiku za cudzie peniaze. Podobne reagoval aj Vladimír Putin, ktorý so slovami „muziku si vyberá ten, kto ju platí,“ odmietol výhrady svojich poradcov pre ľudské práva a občiansku spoločnosť.

Putin už skôr obvinil americké ministerstvo zahraničia, že financuje protesty proti jeho vláde. Určite nebol ďaleko od pravdy. Nie je totiž žiadnym tajomstvom, že Spojene štáty pumpujú po celom svete peniaze do rôznych organizácií, ktoré svojou činnosťou politicky menia alebo destabilizujú vybrané krajiny.

Krok Ruska je preto logický a podobný zákon by sa hodil aj u nás. Zrejme by sme však zistili, že nálepku „zahraniční agenti“ by dostali aj niektorí politici, ak nie rovno celé ich strany.

Zábava