Zavraždený Muammar Kaddáfi11. októbra vyniesol ukrajinský súd rozsudok nad expremiérkou Ukrajiny – Júliou Timošenkovou – poslal ju do väzenia na 7 rokov a dostala 3-ročný zákaz výkonu verejných funkcií. Vláda USA aj EÚ už počas uväznenia sa prihovárali za okamžité prepustenie. EÚ, ktorá rokovala s Ukrajinou o posilnení bilaterálnych vzťahov, sa vyhráža ochladením týchto vzťahov s Ukrajinou.

Z minulých káuz Timošenkovej je zrejmé, že nejde o žiadne neviniatko. V tomto prípade bola odsúdená za to, že zinscenovala dohodu, ktorou pripravila ukrajinských ľudí o 138 mil. €. Hoci zločincov v politike a ukrajinskú politiku nevynímajúc je ďaleko viac, dokonca sa medzi politikmi ťažko hľadá mravne čistá postava, mňa osobne takýto rozsudok potešil. Zlo treba trestať a Ukrajina vyslala signál – hoci silno politicko selektívny – že aj politik nie je voči každému zločinu imúnny a môže skončiť v base.

Keby takýto Damoklov meč v podobe väzby, alebo ešte lepšie popravy, visel nad európskymi politikmi, naši ľudia by mali rozhodne lepší život. Európska únia svojím postojom píše jednu zo svojich metasmerníc: politici môžu akokoľvek škodiť európskym národom, jediný trest, ktorý im môže hroziť, je dočasný odchod z funkcie.

To je smutná realita našej doby, ktorá si vyžaduje radikálnu ľudovú reflexiu.

Oproti tomu ma zaskočila správa o vražde líbyjského lídra Muammara Kaddáfiho. Po prestrelke s povstalcami (rozumej teroristami podporovanými západnými demokraciami) povstalci bez akéhokoľvek súdu Kaddáfiho zavraždili a k jeho telu sa správali bez akejkoľvek úcty a to aj tým, že ho umiestnili na matrac do mraziarenskej miestnosti v jednom z mäsiarstiev.

Podľa mňa by tam mali ležať skôr ľudia, čo pchajú svoje zvrhlé nosy do suverénnych štátov – podporujú v nich vnútorný rozvrat a snažia sa korigovať rozhodnutia národných súdov.

Zatiaľ čo rozsudok ukrajinského súdu nad Timošenkovou západné demokracie pobúril, informáciu o vražde Kaddáfiho (poprave bez súdu) prijali títo zvrhlí reprezentanti s nadšením. Pokrytectvo par excellence.

Samozrejme, Líbya tvrdo doplatí na cestu, ktorou bola vypravená a my tvrdo doplácame na to, že náš systém je bezzubý v potrestávaní politických zločincov.

Zábava