Špeciálna americká jednotkaPrezident USA Barack Obama odprezentoval svoj slávnostný prejav, v ktorom oznámil, že „najhľadanejší a najnebezpečnejší terorista sveta“ bol v nedeľu 1. mája zabitý špeciálnym americkým 79-členným komandom v Pakistane vo vilovom komplexe v meste Abbottábád, blízko metropoly Islamabad.

V mediálnom svete táto téma narobila trochu rozruchu. Alternatívne internetové médiá a názorové prúdy reagovali voči tejto správe skepticky. Niet divu, USA je čo do zahraničnej politiky snáď štát s najnižšou dôveryhodnosťou.

Názory na danú vec sa rozchádzajú minimálne troma smermi:

  1. tí, čo si myslia, že bin Ládin bol nedávno zabitý americkým komandom;
  2. tí, čo si myslia, že Ládin nežil už pred 11. septembrom 2001;
  3. a nakoniec tí, čo si myslia, že bin Ládin stále žije.

Samotný islamský svet nemá v danej veci jasno.

Prerozprávaná udalosť zo strany USA o zavraždení bin Ládina nie je veľmi presvedčivá. USA si musia byť dobre vedomé svojej nedôveryhodnej povesti. Je preto jasné, že ak by chceli svetu dokázať, že zneškodnili v nedeľu Ládina, snažili by sa ho dostať v prvom rade živého, ale čo je podstatné, v žiadnom prípade by nevyhadzovali telo ako jediný dôkaz do mora. Tiež z poskytnutých informácií nie je jasné, či bol Ládin zabitý v boji, alebo zavraždený hneď po tom, ako sa ho zmocnilo komando.

Poradca Obamu John Brennan v pondelok pohreb bin Ládina 10 hodín po jeho smrti vysvetľoval tým, že chceli dodržať moslimskú tradíciu, ktorá káže, aby telo pochovali do 24 hodín. Do mora ho hodili pre časovú tieseň a aj preto, aby nevzniklo pútnické miesto pre radikálov.

Je to silno improvizované vysvetlenie. Pri Sadámovi Hussajnovi im poprava proti islamskej tradícii vôbec nevadila. A zrazu sa Američania rovno vzdajú vytvorenia „pútnického miesta“ pre radikálov a potenciálnych teroristov, ktorých mohli mať neustále mapovaných záznamovou technikou.

Oficiálna americká verzia tohto príbehu nevyzerá veľmi dôveryhodne. Hoci administratíva USA ukáže svetu rôzne audiovizuálne záznamy, skepticky sa budú dať považovať skôr za kvalitnú prácu majstrov fikcie.

Veľmi zábavný bol dnes v rádiu Slovensko pozvaný Ivo Samson, ktorý na otázku, či sa to naozaj stalo, odpovedal, že tvrdiť opak znamená konšpirovať a treba veriť zmyslovému a racionálnemu vnímaniu. Podľa neho by sme takto mohli spochybňovať aj druhú svetovú vojnu. Prakticky, Samson akékoľvek tvrdenia iné od jeho označuje hneď za konšpiráciu. Len nie je skôr konšpiráciou zbaviť sa dôkazov a opierať sa iba o vyhlásenia politikov?

Druhú svetovú vojnu zažili desiatky miliónov ľudí a sú o tom sotva spochybniteľné dôkazy, pričom údajné zlikvidovanie Ládina spred pár dní je dielo úzkej skupiny elitných vojakov spadajúcich pod jedno vojenské velenie a pre zvyšok sveta absentuje práve zmyslové vnímanie tejto verzie. Ďalšie informácie, ktoré tvoria akési krovie celej udalosti, je rovnako náročné pre zvyšok sveta overiť.

Otázkou by teda nemalo len byť, či bol skutočne nedávno Ládin vojakmi USA zlikvidovaný, otázkou by aj malo byť, čo môžeme ďalšie odvodiť z tejto ich verzie.

Je teda zrejmé, že USA definitívne skončili s využívaním mena Usáma bin Ládin ako ikony na zastrašovanie ľudí. Je možné, že téma bin Ládin už nebola pre administratívu USA lukratívna, a tak celý príbeh využili iba pre zlepšenie popularity a zvýšenie šancí na znovuzvolenie prezidenta Obamu pred ďalšími voľbami.

Ak teda nie je isté, že verzia predstaviteľov USA je pravdivá, je iná verzia pravdepodobnejšia? Ťažko povedať. Možno bin Ládin nežil už pred 11. septembrom 2001, možno žil, ale v tajnom ilegálnom väzení USA pod ich kontrolou. Akákoľvek z verzií, vrátane tej oficiálnej Obamovej, sa môže priebežne ukázať ako najpravdepodobnejšia alebo to ostane nejasné navždy.

Zábava