Ruské noviny zdôrazňujú delikátnosť celej situácie, keď na ruskej pôde, v lietadle ruskej (alebo sovietskej) výroby a na ceste k hrobom Sovietmi zavraždených Poliakov zahynuli štátnicky najvýznamnejší ľudia Poľska, mnohí známi ako kritici Moskvy. Prirodzene, Rusi sa usilujú o to, aby na Rusko nepadol ani náznak podozrenia, že tragédii akokoľvek pomohli.

Katynský masaker – nové súvislosti

Katynský masaker predstavuje vyvraždenie zhruba 22 000 poľských dôstojníkov, policajtov a inteligencie počas druhej svetovej vojny. Tento masaker zo strany sovietskej tajnej služby NKVD vyšetrili nacisti, avšak po vojne Sovieti hádzali vinu práve na Nemcov. Až po perestrojke došlo k priznaniu.

Len nedávno Putin na tlačovej konferencii odhalil nové súvislosti: a to príčinu tohto masakra, ktorý odobril Stalin.

Podľa Putina išlo o akt pomsty vtedajšieho sovietskeho šéfa vlády Josifa Stalina za smrť 32 000 sovietskych vojakov v poľskom zajatí. Tí umreli na hlad a choroby. Putin sám len prednedávnom zistil, že Stalin osobne velil vojnovým operáciám v roku 1920 s Poľskom. Vtedy utrpela Červená armáda porážku a množstvo červenoarmejcov padlo do poľského zajatia. Stalin to, zrejme, vnímal ako osobné zlyhanie.

Katynský masaker je však veľmi čiernou škvrnou vo vzťahoch medzi Rusmi a Poliakmi. Ruská strana sa odmieta neustále za danú vec ospravedlňovať. Ak zoberieme do úvahy, že súčasné Rusko nie je Sovietsky zväz, komunizmus nevymysleli Rusi, ale najmä Židia a Stalin tiež nebol Rus, ale Gruzínec, čo má potom katynský masaker so súčasnou ruskou spoločnosťou spoločné?

Mediálne manipulačné hry

Aj napriek tomu, že Rusi s najväčšou pravdepodobnosťou za tragédiu nijako nemôžu, médiá vo svojej protiruskej orientácii nezabúdajú zdôrazňovať tú symboliku a nešťastnú konšteláciu: 70. výročie masakra, protikremeľsky orientovaná poľská delegácia, lietadlo ruskej či sovietskej výroby, územie Ruskej federácie, odmietnutie neustáleho ospravedlňovania sa. Do podvedomia Poliakov sa tak pomaly nasáva zvýšený odpor k Rusku.

Politické zneužitie situácie

Od mediálnej manipulácie je už len krok k politickému zneužitiu. Verejná mienka poľského ľudu sa prirodzene otáča viac proti Rusku a viac v prospech USA a NATO. Ide o emocionálny zásah celej spoločnosti, ktorý síce nebude racionálne uchopiteľný a vysvetľovaný, ale bude skryto postihovať súčasnú poľskú spoločnosť. Poliaci sa tak ešte ľahšie stanú poslušným hráčom pri presadzovaní geopolitických záujmov USA.

Nečudo, že prezident USA vyslal signál, že by aj prišiel na pohreb poľských predstaviteľov.

Ak teda má niekto potrebu veriť v konšpiračné teórie, potom nech si zodpovie otázku, komu to celé prospeje. Rusko je pranierované, profituje však z toho USA a NATO.

Zábava