Udalosti zo sveta

Odpoveďou na sexuálne útoky cudzincov počas silvestrovských osláv, ktoré sa odohrali na mnohých miestach v Nemecku, ale aj inde, boli viaceré protestné podujatia. Dve z toho organizovali feministky a rôzne ľavicové zoskupenia, pričom vyslali jasné signály, že o ochranu žien im až tak veľmi nejde.

Vo včerajších francúzskych regionálnych voľbách bola nacionalistická a euroskeptická strana Národný front porazená vo všetkých regiónoch napriek tomu, že po prvom kole viedli v šiestich z trinástich regiónov. Je to nepochybne sklamanie, avšak tieto voľby môžu napokon paradoxne prispieť k víťazstvu Marine Le Penovej v prezidentských voľbách v roku 2017. Beztak tie sú omnoho kľúčovejšie. Je dôležité poukázať na viacero dôležitých skutočností.

Včera v Berlíne protestovalo viac ako 7 000 ľudí proti azylovej politike spolkovej vlády Angely Merkelovej. Zhromaždenie zvolala politická strana Alternatíva pre Nemecko (Alternative für Deutschland, AfD), ktorá je zastúpená v Europarlamente a v piatich krajinských snemoch.

(Bern, 19.10.2015) Včera Švajčiari volili svojich zástupcov do dolnej komory švajčiarskeho parlamentu – Národnej rady. Ako sa dalo predpokladať, vo voľbách zvíťazila pravicovo-konzervatívna a nacionalistická Švajčiarska ľudová strana (SVP), ktorá je od roku 2003 najsilnejšou stranou v krajine. Tentokrát však získali rekordných 740 954 hlasov (29,4 %) a 65 z 200 kresiel v Národnej rade. Je to ďalšie posilnenie euroskeptických a nacionálnych síl v Európe.

(Praha, 29.09.2015) Po rakúskych identitároch sa na odpor voči neschopnosti európskych politických elít účinne riešiť problém masovej imigrácie na starý kontinent postavili aj ich českí kolegovia. Aktivisti Generace Identity včera symbolicky zablokovali príjazdovú cestu do „utečeneckého“ tábora v Bělé pod Bezdězem (okres Mladá Boleslav).

(Linz, 28.09.2015) Včera v rakúskej spolkovej krajine Horné Rakúsko prebiehali voľby do regionálneho snemu. Ich výsledky potvrdili celkový trend vzostupu nacionalisticky zameraných strán a osobitne aj rakúskej národno-konzervatívnej strany FPÖ (Slobodná strana Rakúska). Miestni voliči im prejavili dvojnásobnú dôveru oproti predchádzajúcim voľbám a odovzdali im rekordných 30,36 % hlasov.

(Berlín, 11.09.2015) Ku domácim kritikom azylovej politiky nemeckej vlády Angely Merkelovej sa pridal aj bývalý minister vnútra Hans-Peter Friedrich (CSU). Rozhodnutie, podľa ktorého chce spolková vláda nekontrolovane prijať migrantov z Maďarska, je podľa neho „bezprecedentným politickým zlyhaním“, ktoré si vyžiada „zničujúce následky v budúcnosti“.

Často sa uvádza, že väčšina migrantov na tzv. balkánskej trase sú utečenci zo Sýrie. Podľa Dušana Stojanoviča, dopisovateľa austrálskeho denníka The Sydney Morning Herald, to tak nie je. Z údajov srbskej hraničnej polície vyplýva, že až 90 % migrujúcich osôb, ktoré tvrdia, že sú zo Sýrie, to nedokáže dokázať. Naopak, ukazuje sa, že sa medzi nimi nachádza mnoho Pakistancov, Bangladéšanov a dokonca aj Afričanov.

Bezcharakterný grécky premiér Alexis Tsipras sa podpísaním najnovšieho ujednania s veriteľmi zapredal bankárom. Náš národ bol na kolenách pred úžerníkmi celé roky a teraz sme sa oficiálne stali štátom, ktorý je ovládaný medzinárodnými bankárskymi chamtivcami, a to vďaka Tsiprasovi a spol. Tí, ktorí poznajú dejiny, vedia, že je to starý známy príbeh, ktorý sa opakuje znovu a znovu.

Generácia Identity v akcii(24.05.2015) Aktivisti francúzskej Generácie Identity vyjadrili svoj odpor voči imigračnej politike Európske únie a zamýšľaným kvótam na azylantov nápaditým spôsobom. Včera sa im podarilo obsadiť balkón sídla Európskej komisie v Paríži, na ktorom vyvesili transparent s heslom: „Emigrácia zabíja Afriku, Imigrácia zabíja Európu“. Ich akcia vzbudila veľkú pozornosť francúzskej verejnosti.

americký konvoj v ČR, zelení mužíčkoviaZa posledné týždne sa akoby roztrhlo vrece s článkami, reláciami a reportážami na tému internetoví „trollovia“. A čo je ešte zaujímavejšie, títo internetoví „trollovia“ sú vraj platení priamo z Ruska, napr. ruskou kontrarozviedkou. Ich údajnou úlohou je manipulovať verejnou mienkou. Napr. tým, že dávajú protizápadné a proruské komentáre pri rôznych článkoch, na sociálnych sieťach ap. Takíto „trollovia“ si môžu údajne zarobiť aj 1000 eur mesačne. K týmto plateným „trollom“ sa pridávajú ešte aj tzv. užitoční idioti, ktorí trollujú na internete zadarmo, z presvedčenia.

Francúzsko: politický boj(30.03.2015) Počas ostatných dvoch nedieľ hlasovali francúzski voliči v dvoch kolách volieb do zastupiteľstiev departementov. Vládna socialistická strana prezidenta Hollandeho utrpela zdrvujúcu porážku. Ľavica ostala pri moci iba v 33 departementoch zo 101, zatiaľ čo pravicové strany okolo exprezidenta Sarkozyho triumfovali v 66. Národný front získal síce štvrtinu hlasov, ale kvôli väčšinovému systému získal menej zástupcov, napriek tomu si významne polepšil.

Zlatý úsvitVýsledky výskumu akademických pracovníkov aténskej Panteion University ukazujú, že mladí voliči (16 – 25 rokov) v Grécku podporujú a volia politickú stranu Zlatý úsvit prevažne preto, lebo sa stotožňujú s jej nacionalistickým programom. Zo všetkých parlamentných strán v krajine má práve táto najpresvedčenejších mladých voličov. Týmto je spochybnené doteraz často udávané vysvetlenie, že mládež volí Zlatý úsvit kvôli ekonomickej kríze alebo z protestu. Zdá sa, že nasledujúce grécke generácie budú viac pronárodne orientované.

Waterboarding(Washington , 10.12.2014) Včera bola v USA po dvoch rokoch zverejnená správa Výboru pre spravodajské služby amerického senátu o vyšetrovacích metódach CIA. Jej príslušníci pri získavaní informácií mučili údajných teroristov ešte brutálnejšie, ako sa predpokladalo. Voči podozrivým používali fyzický teror, waterboarding (simulované topenie) i hrozby sexuálnym násilím, zatvárali ich nahých a zviazaných do malých truhiel či im aj týždeň odpierali spánok. Zariadenia, v ktorých k týmto skutkom dochádzalo, sa vraj nachádzali až v 54 štátoch, vrátane Poľska.

Marine Le Penová na sneme FN v LyoneV uplynulých dňoch sa vo francúzskom Lyone uskutočnil stranícky snem Národného frontu, najvýznamnejšej nacionalistickej a euroskeptickej strany v krajine, víťaza eurovolieb z mája tohto roku. Medzi hosťami boli predstavitelia ideologicky príbuzných strán z mnohých štátov Európskej únie, ale aj predseda jedného z výborov Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu. Zjazd a jeho priebeh vyslal signál o formácii širokého európskeho hnutia, v ktorom sa snúbi národovectvo, rešpekt k tradičným hodnotám, odpor k EÚ a snaha o oslobodenie Európy spod nadvlády Washingtonu. Svitá Európe nádej na lepšiu budúcnosť?

Vladimír PutinNa tejto planéte žije 7,2 miliardy ľudí, ale Spojené štáty americké sa boja iba jedného muža – Vladimíra Putina. Pretože ruský prezident prakticky na každej fronte novej studenej vojny účinne reaguje na kolektívnu výzvu krajín Západu. Strach robí s človekom divy – Putin bol tento rok magazínom Forbes druhýkrát po sebe označený za najmocnejšieho človeka na svete.

Školská trieda: má ešte zmysel do nej púšťať deti?(Berlín, 24.10.2014) V nemeckej spolkovej krajine Berlín sa od nasledujúceho školského roku nemajú žiaci 5. a 6. ročníka učiť dejepis. Podľa nových rámcových plánov školských úradov sa má dejepis, geografia a náuka o spoločnosti spojiť do jedného predmetu s názvom spoločenské vedy. V ďalších ročníkoch bude jeho výučba tiež značne pozmenená oproti doterajšiemu stavu.

Milánsky protest proti inváziiPred dvoma dňami sa v Miláne konala mohutná demonštrácia severotalianskeho hnutia Lega Nord namierená proti masovému prisťahovalectvu do krajiny („stop invázii“ bolo jedno z hesiel podujatia). Ako reagovala vláda na tento jednoznačný prejav vôle desaťtisícov účastníkov? V nedeľu, deň po milánskych protestoch, taliansky premiér Matteo Renzi oznámil zámer zjednodušiť nadobúdanie občianstva pre deti cudzincov. Podľa oficiálnych štatistík je v Taliansku osem percent cudzincov, ich reálny podiel môže byť však omnoho vyšší.

Veľmešita v Nemecku(30.9.2014, Mníchov) Magistrát mesta Mníchov rozhodol o tom, že miestne referendum o stavbe veľkej mešity v centre mesta je protiprávne. Iniciatíva bavorskej pobočky politickej strany „Die Freiheit“ údajne nenaplnila potrebné „formálne a materiálne predpoklady.“ Podarilo sa jej však zozbierať približne 65 000 podpisov, čím naplnili kvórum pre konanie referenda predpísané zákonom. Po predložení odôvodnenia tohto rozhodnutia magistrátu sa iniciátori referenda budú brániť súdnou cestou.

Švédski demokrati(Štokholm, 15.9.2014) Počas uplynulej nedele pristúpili občania Švédskeho kráľovstva k volebným urnám, aby rozhodli o svojich parlamentných zástupcoch pre nasledujúce štyri roky. Ich výsledky ukazujú, že koniec švédskeho a vlastne celoeurópskeho politického zemetrasenia je v nedohľadne. Treťou najsilnejšou stranou v krajine sú po novom Švédski demokrati, nacionalistická a euroskeptická politická strana, ktorá odmieta súčasnú švédsku prisťahovaleckú politiku otvorených dverí.

-Viktor OrbánPočas uplynulej soboty maďarský premiér Viktor Orbán vyhlásil pred členmi jeho vládnucej strany Fidesz na pravidelnom letnom tábore v rumunskom kúpeľnom mestečku Băile Tușnad, že éra liberálnej demokracie končí. Pre Maďarsko požaduje nový a neliberálny demokratický poriadok založený na kresťanstve, slobode a ľudských právach. Nech si o Maďarsku a jeho dejinnom pôsobení myslíme čokoľvek, sú to donedávna neslýchané myšlienky z úst premiéra s asi najsilnejším mandátom v liberálnych demokraciách sveta.

Škola v JARPodľa správy Svetového ekonomického fóra je úroveň vzdelávania v matematike a prírodných vedách v Juhoafrickej republike najhoršia na svete. Hoci bolo hodnotených iba 148 krajín sveta, JAR predbehli aj Angola, Keňa, Nigéria či susedné Zimbabwe pod Mugabeho vedením. Pol roka po smrti Nelsona Mandelu, symbolu éry postapartheidu v JAR, tak rozklad ekonomicky najvyspelejšieho štátu čierneho kontinentu pokračuje aj naďalej.

„Hurá, hlúpneme“(Berlín, 3.6.2014) Na jednej strane reči o budovaní „vzdelanostnej spoločnosti“, v ktorej má byť dominantnou produkcia vedomostí a poznania, na druhej strane postupné a systematické znižovanie nárokov na študentov všetkých úrovní (často aj s podporou samotného učiteľského stavu). Tento zjavný paradox potvrdzujú aj najnovšie správy z Nemecka, kde sa vážne uvažuje o skrátení vyučovacieho času a kde sa opäť znížili nároky pre získanie kvalifikácie z druhého stupňa základnej školy.

Americko-nemecká vlajkaVláda Spolkovej republiky Nemecko nemá právo na spolurozhodovanie vo veci amerických jadrových zbraní na svojom území. Neprebehli žiadne rokovania medzi americkou a nemeckou stranou o chystanej modernizácii jadrového arzenálu USA v Nemecku. Tak znie podľa nemeckého denníka Rheinischen Post odpoveď nemeckej vlády na interpeláciu strany Zelených. Nie je však štát, na ktorého území si iný štát bez jeho súhlasu umiestňuje zbraňové systémy v pozícii satelitu alebo dokonca bábkového štátu?

Ukrajinskí oligarchoviaV masmédiách nájdete informácie o najvplyvnejších a najmocnejších mužoch na Ukrajine len veľmi zriedka. Znepokojujúcou skutočnosťou je, že ani jeden z piatich najbohatších oligarchov u našich východných susedov nie je etnický Ukrajinec a ani jeden z nich nesleduje záujmy domáceho obyvateľstva, ktoré sa zo 78 percent skladá práve z etnických Ukrajincov. Ako je to možné a kto za koho kope?

Michael GlatzeV minulosti popredný homosexuálny aktivista Michael Glatze, ktorý neskôr vyhlásil, že s pomocou Božou dokázal odvrhnúť homosexuálny spôsob života a zmeniť svoju sexuálnu preferenciu, uzavrel 26. októbra tohto roku manželstvo s Rebekou. Vzhľadom na jeho aktivistickú minulosť je jeho „obrat“ a manželstvo dôkazom, že masmédiami rozširované tvrdenie o nezmeniteľnosti homosexuality nie je pravdivé. Zrejme preto sa stal terčom nenávistnej kampane niektorých homoaktivistov, na ktorú reagoval otvoreným listom s názvom „nenávistní gayovia, prosím, rešpektujte moje rozhodnutia“, v ktorom označil svoj manželský život s Rebekou za najkrajšie obdobie svojho života.

Karel SchwarzenbergNa prelome rokov 2011 a 2012 schválili obe komory českého parlamentu zmenu ústavy, ktorou bola nahradená dovtedajšia nepriama voľba prezidenta parlamentom priamou voľbou občanmi.

Prvé kolo voľby nového českého prezidenta, ktorý nahradí vo funkcii Václava Klausa, sa uskutočnilo 11. a 12. januára tohto roku. V týchto dňoch (25. a 26. januára) sa odohrá druhé kolo, v ktorom proti sebe stoja dvaja najúspešnejší kandidáti z predchádzajúceho kola – Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg.

Agent CIA

V Rusku schválili nový zákon, podľa ktorého sa budú musieť všetky mimovládne organizácie poberajúce peniaze zo zahraničia označovať ako zahraniční agenti. Toto označenie budú musieť pripájať ku každému vyhláseniu, a to pod hrozbou až miliónovej pokuty.

Havel sa 23. septembra 1997 bol opätovne pokloniť Šelme zo Zjavenia sv. Jána: múru nárekov v Jeruzaleme.Dňa 18. decembra 2011 zomrel posledný prezident Československej socialistickej republiky, prvý český prezident, Václav Havel (*1936 - † 2011), znalými veci nazývaný pre svoj ťah porovnateľný s Radičovou – tiež – Václav Láhev. Česká vláda následne rozhodla o extrémne dlhom, až trojdňovom (21. - 23. 12. 2011), štátnom smútku vyhlásenom za túto pitoresknú postavičku našich spoločných dejín s Čechmi. A keďže naši politickí bábkoherci sa nemohli nechať zahanbiť v ronení krokodílích sĺz v porovnaní so západnými a českými médiami, slávime dnes (23. 12. 2011), len pár hodím pred štedrou večerou, oficiálne Havlovu smrť aj na Slovensku. Ak sa nevyznáte v dejinách, chcem Vás ubezpečiť, že môžete zostať pokojní. Nejestvuje totiž žiaden dôvod, prečo by ste si mali nechať pokaziť chuť ku slávnostnej kapustnici zafajčeným a už beztak studeným alkoholikom na Vašich televíznych obrazovkách.

Zavraždený Muammar Kaddáfi11. októbra vyniesol ukrajinský súd rozsudok nad expremiérkou Ukrajiny – Júliou Timošenkovou – poslal ju do väzenia na 7 rokov a dostala 3-ročný zákaz výkonu verejných funkcií. Vláda USA aj EÚ už počas uväznenia sa prihovárali za okamžité prepustenie. EÚ, ktorá rokovala s Ukrajinou o posilnení bilaterálnych vzťahov, sa vyhráža ochladením týchto vzťahov s Ukrajinou.

Špeciálna americká jednotkaPrezident USA Barack Obama odprezentoval svoj slávnostný prejav, v ktorom oznámil, že „najhľadanejší a najnebezpečnejší terorista sveta“ bol v nedeľu 1. mája zabitý špeciálnym americkým 79-členným komandom v Pakistane vo vilovom komplexe v meste Abbottábád, blízko metropoly Islamabad.

Viktor OrbánPodľa maďarských informácií o dvojaké občianstvo požiadalo zatiaľ okolo 7000 osôb. Najviac žiadostí ide zo Srbska a Rumunska. Nie je to prekvapivé. Srbsko nie je v Európskej únii a Rumunsko nie je v tzv. šengenskom priestore. Dvojakým občianstvom by tak tieto osoby mohli nadobudnúť niektoré výhody či už reálne alebo iba očakávané.

Významné ale je, že kritéria na dvojaké občianstvo o veľa veciach svedčia:

Viktor OrbánStrana Viktora Orbána zvíťazila vo voľbách v Maďarsku s takou väčšinou, že môže meniť ústavu. K tomu ako doplnok má ešte šovinistickejší Jobbik. Naše médiá túto tému veľmi nereflektujú, zaiste preto, lebo by tým nahrávali pred voľbami stranám, ktoré sa snažia hrať národnou kartou. Prinášame vám článok, ktorý vyšiel v nemeckých novinách s názvom „Fantómová bolesť“.

Ruské noviny zdôrazňujú delikátnosť celej situácie, keď na ruskej pôde, v lietadle ruskej (alebo sovietskej) výroby a na ceste k hrobom Sovietmi zavraždených Poliakov zahynuli štátnicky najvýznamnejší ľudia Poľska, mnohí známi ako kritici Moskvy. Prirodzene, Rusi sa usilujú o to, aby na Rusko nepadol ani náznak podozrenia, že tragédii akokoľvek pomohli.

Politici z Bruselu sa konečne dočkali. V opakovanom írskom referende padlo vytúžené ÁNO a teoreticky už nič nestojí v ceste eurobyrokratom v budovaní superštátu. Poďme sa trocha poohliadnúť, čo všetko predchádzalo dňu D, ktorý bol 2. 10. 2009. Predovšetkým to bol masívny nátlak na írskych voličov zo strany Európske komisie, írskej vlády, ako aj írskych členov Európskeho parlamentu. Otvorene sa hovorilo o tom, že ak Íri opätovne povedia NIE, ocitnú sa osamotení a prídu o pomoc zo strany Európskej únie, respektíve sa na nich zabudne pri čerpaní eurofondov. Michael O'Leary, majiteľ pravdepodobne najväčšej nízkorozpočtovej leteckej spoločnosti Ryanair, vynaložil na kampaň za ÁNO pol milióna eur a povedal, že ak Íri povedia NIE, Ryanair sa presťahuje z Írska.

Zadržaní zločinci v New JerseyAmerická FBI v štáte New Jersey zadržala desiatky ľudí obvinených z prania špinavých peňazí, predaja ľudských orgánov a korupcie. Medzi zadržanými sú traja starostovia, dvaja štátni poslanci, niekoľko rabínov a ďalších vyše dvadsať štátnych alebo mestských úradníkov.

„Zdá sa, že každý chcel kus koláča. Korupcia bola rozšírená a dostala sa všade. Korupcia bola ich spôsobom života,“ povedal prokurátor Ralph Marra. „Politici sa dobrovoľne ponúkali na predaj.“

Neda12. júna sa v Iráne konali prezidentské voľby. Zvíťazil jednoznačne úradujúci prezident Mahmúd Ahmadínežád so ziskom 63 percent hlasov, opozičný kandidát Músáví dostal necelých 34 percent. Namiesto toho, aby Músáví pogratuloval Ahmadínežádovi a stiahol chvost podobne, ako to urobila napr. Radičová voči Gašparovičovi, sa v Iráne rozpútalo teroristické peklo.

Porazení napadli legitimitu volieb. Rada strážcov, ktorej úlohou je kontrolovať najmä parlament, potvrdila nezrovnalosti, ale vyhlásila, že výsledok volieb by to aj tak neovplyvnilo. Navyše, ani nie je jasné, v prospech koho sa nezrovnalosti týkali. Je celkom možné, že nezrovnalosti a chyby len zväčša kopírovali percentuálny výsledok volieb.

Silvio BerlusconiZhromaždenie G8, ktoré sa má tento rok uskutočniť v Taliansku, chce taliansky premiér Silvio Berlusconi situovať do oblastí zničených nedávnym zemetrasením. Dotknuté osoby sú šokované.

Silvio Berlusconi si od toho sľubuje okrem iného aj odstavenie ľavicových antiglobalistov, ktorí sú známi svojou deštrukčnou činnosťou v mestách. (Naposledy výsledkom takýchto stretov bol jeden mŕtvy a mnoho zranených.) V týchto oblastiach jednak nie je čo zničiť a jednak Berlusconi aj očakáva, že sa tam deštruktívni antiglobalisti nevydajú – rozhodne nie v takom množstve.

Nicolas SarkozyVeľké francúzske denníky v sobotu informovali o kritike, ktorú na seba v piatok privolal francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. Francúzsky prezident, pôvodom Žid z Maďarska, totiž povedal, že je neospravedlniteľné, ak francúzske automobilky vyrábajú autá pre Francúzov v zahraničí a mali by sa vrátiť domov. Spomenul konkrétne Česko, kde má automobilka PSA Peugeot Citroen fabriku s Toyotou. PSA má ďalšiu fabriku aj na Slovensku. Pustil sa aj do Británie, keď komentoval ich zníženie dane z pridanej hodnoty.

Svet dnešných dní je veľmi krutý. Niekedy mám pocit, že svet je opäť vo vojne, nie v takej, akú zažila naša planéta už dvakrát, ale v tichej, no rovnako krutej. Ako ste si určite všimli, informačné agentúry a média priniesli správu o kontaminácii bravčového mäsa v Írskej republike látkou podobnou dioxínu – polychlórovaným bifenylom (PCB).

george bush walker usa spojené štáty americkéKto si pred cca rokom myslel, že USA už nemôžu byť viac neobľúbené pre svoju arogantnú zahraničnú politiku, mýlil sa. Vyplynulo to z výsledkov vyšetrovania samotného amerického zákonodarného zboru. Snemovňa reprezentantov sa rozhodla vyskúmať, akú popularitu majú Spojené štáty americké a ich zahraničná politika v ostatných častiach sveta. Touto agendou sa zaoberal výbor Snemovne reprezentantov a vychádzal z dôkladného výskumu a expertnej analýzy širokého záberu údajov a prameňov. Správa, ktorá sumarizuje výsledky výskumu, dospela k záveru, že podpora a popularita USA po celom svete je na rekordne minimálnej úrovni.

David Clarke Irak vojnaRose Gentlová a Beverley Clarková, matky dvoch 19-ročných britských chlapcov, ktorí zahynuli počas vojny v Iraku, už dávnejšie žiadali o prešetrenie legálnosti útoku na Irak. Teraz svoj prípad dotiahli až pred Snemovňu lordov. Ešte pred tromi rokmi tieto dve ženy obvinili bývalého premiéra Tonyho Blaira, že ich synov poslal na smrť na základe klamstva, čím poukázali na to, že hlavná zámienka na inváziu – že Iračania vlastnia zbrane hromadného ničenia a plánujú ich použiť proti svetu, sa ukázala ako klamstvo.

kniha Izraelská loby a zahraničná politika USA Veľkú pozornosť vyvolala kniha The Israel Lobby and U.S. Foreign Policy (Izraelská loby a zahraničná politika USA), ktorej autormi sú politológovia Stephen Walt (z Chicagskej univerzity) a John Mearsheimer (z Harvardskej univerzity). Išlo pôvodne o článok publikovaný v Británii, keďže americké nakladateľstvá ho odmietli zverejniť. V tomto roku vyšiel v rozšírenej verzii ako samostatná publikácia.

Politilógovia Walt a Mearsheimer tvrdia, že proizraelské skupiny majú zásadný vplyv na americkú zahraničnú politiku a poškodzujú jej záujmy: Americkí Židia sa snažia pokriviť zahraničnú politiku Spojených štátov takým smerom, aby presadzovala záujmy Izraela.“

Austrálsky minister Malcolm Brough sa vyjadril, že pre aborigénske deti v krajine by bolo výhodné, ak by sa učili po anglicky, pretože by mali väčšie možnosti uplatnenia, čím reflektoval skutočnosť, že drvivá väčšina Aborigénov žije na okraji spoločnosti a ani neovláda štátny jazyk. Tento výrok bol v masmédiách označený za „rasistický“.

WASHINGTON – Takmer tri milióny ľudí opúšťajú každý rok chudobné krajiny a usadzujú sa v bohatších štátoch. Tie prisťahovalcov potrebujú, ako uviedol nedávno Americký demografický inštitút, podľa ktorého v bohatých krajinách starne obyvateľstvo.

Prezident USA George Bush konečne našiel na svojom európskom turné priateľov. V Albánsku. Všade, kam Bush prišiel, vítali ho davy demonštrantov a odporcov. V Albánsku to však bolo inak. Davy ho oslavovali ako prezidenta, či kráľa sveta – a jasot bol priam frenetický. Nič to na tom, že albánske bezpečnostné zložky sa k nemu nesmeli ani priblížiť, americkí ochrankári si vystačili sami. Bush, očarený takým privítaním, svojim hostiteľom nezabudol pripomenúť, že je za samostatnosť Kosova a kadejaké iné medové motúziky.

6. augusta 1945 sa slnečné japonské mesto Hirošima zmenilo o 8:15 na obrovskú skazu v ľudskej histórii. Americké letectvo zhodilo atómovú bombu s názvom „Malý chlapec“. 140 tisíc Japoncov bolo mŕtvych hneď, 150 tisíc Japoncov zomrelo do niekoľkých týždňov. O tri dni zhodili Američania ďalšiu atómovú bombu na mesto Nagasaki, kde zabili okolo 74 tisíc Japoncov.

Zábava