• Cigáni, Rómovia, kriminalita, štatistikaDušan Gábor, „odborník“ na rómsku problematiku, sa vyjadril ohľadom návrhu evidovať cigánsku kriminalitu nesúhlasne s tým, že „Ústava totiž jasne hovorí, že štatistiky sa podľa etnickej, rodovej a náboženskej príslušnosti nesmú vykonávať“. Ústava SR však žiadne takéto ustanovenie neobsahuje (vôbec neuvádza slovo „štatistika“, ani jeho odvodeninu). Naopak, zákon o Policajnom zbore, ktorého ústavnosť za 6 rokov nikto seriózne nespochybnil, priamo uvádza: „Policajný zbor je oprávnený pri spracúvaní osobných údajov pri plnení úloh Policajného zboru v súvislosti s trestným konaním spracúvať osobné údaje, ktoré odhaľujú rasový alebo etnický pôvod...“
  • Na sociálnej sieti Facebook nedávno vznikla a rýchlo si širokú podporu medzi Slovákmi získala skupina odsudzujúca nezmyselné nalievanie peňazí daňových poplatníkov do cigánskej menšiny. Denník SME komentoval, že ide o „podobou rastu rasistických nálad väčšinovej spoločnosti voči Rómom“.
  • Historik Robert Sommer napísal knihu, kde rozoberá „bordely“ v nacistických koncentračných táboroch. Píše, že ich bolo 10 a slúžili aj potrebám väzňov, dodržiavala sa však rasová segregácia. Jeden (najväčší) bol zriadený aj v legendárnom Osvienčime. Podľa Sommera bývalí väzni nechcú veľmi o týchto veciach rozprávať.
  • Lichtenštajnský princ Hans Adam II. sa vyjadril, že počas druhej svetovej vojny Švajčiarsko a Lichtenštajnsko pomohli zachrániť životy mnohým ľuďom, najmä židom, vďaka zákonom o ochrane bankových údajov. Týmito slovami reagoval na kritiku Nemecka, ktoré tvrdí, že bankový systém týchto krajín umožňuje veľké daňové úniky. Židia princove vyjadrenie označili za antisemitské. „Takéto výroky sú znevažujúce, pokiaľ ide o holokaust a tých, ktorí ho prežili,“ povedal generálny tajomník Ústrednej židovskej rady v Nemecku Stephan Kramer.
  • Americký generál Stanley McChrystal, ktorý je veliteľom medzinárodných vojsk v Afganistane, povedal, že radikálne hnutie Taliban je na vrchole svojich síl od roku 2001: „Povstanie [Talibanu] vzrástlo nielen po geografickej stránke, ale aj čo sa týka intenzity násilia.“ Skutočnosť, že tým pádom po vyše ôsmich rokoch pôsobenia vojská USA nedosiahli takmer nič, okrem ďalšieho vyhrotenia situácie, už nekomentoval.

Zábava