• Zuzana Kumanová zo združenia In minorita na výročie dňa rómskeho holokaustu (2. august) poukázala na podľa nej negatívny trend: v učebniciach pre slovenské deti sa nič nepíše o rómskom holokauste. Ohľadom budúcnosti je však vcelku optimistická: „Je tu možnosť multikultúrnej výchovy v rámci vzdelávacieho procesu...“ Aj vláda SR uvádza vo svojom programovom vyhlásení budovanie multikulturalizmu ako jednu z priorít.
  • Brno, mešita, islam, multikulturalizmusPredstaviteľ brnenských moslimov Hassan Muneeb oznámil, že majú v pláne postaviť druhú mešitu v Brne. Presný termín neoznačil, povedal však, že to nebude skôr ako o dva roky. V Česku, kde žije niekoľko tisíc moslimov, už stoja dve mešity: v Brne a Prahe. Opozičná KDÚ-ČSL, zrejme v snahe zapáčiť sa voličom, sa vyjadruje kriticky k islamizácii: „Rozširovanie tohto prvku [výstavby mešít] nie je žiaduce. Máme tu predsa svoju kultúru, svoje tradície,“ vyjadril sa Daniel Rychnovský z KDÚ-ČSL, ktorý nechce, aby sa ČR inšpirovala prípadom Nemecka, kde „máte napríklad triedu, v ktorej je z dvadsiatich detí dvanásť moslimských“.
  • Portugalský ústavný súd potvrdil ilegálnosť homosexuálnych manželstiev v krajine: odmietol sťažnosť dvoch lesieb, ktoré sa chceli zosobášiť v roku 2006, no matrika ich požiadavku zamietla.
  • V Libérii prebieha súd s bývalým prezidentom Charlesom Taylorom. Obžaloba okrem iného udáva, že svojim vojakom počas vojny v Sierra Leone prikazoval jesť telá zabitých nepriateľov. Libéria bola krajina založená pre oslobodených otrokov zo Spojených štátov amerických, od ktorých aj prebrala zákony a systém verejnej správy.
  • Parlament Izraela prijal v druhom čítaní zákon namierený proti prisťahovalectvu. Ilegálni prisťahovalci a tí, čo im pomáhajú, budú môcť byť odsúdení až na sedemročný trest odňatia slobody. Zástancovia zákona poukazujú na zvyšujúci sa počet prisťahovalcov (najmä čiernych), ohrozenie židovského charakteru štátu a rastúcu kriminalitu. Keď takéto argumenty zaznejú z úst probielych aktivistov, sú často označené za „xenofóbiu“ a „rasizmus“, Židia však nimi môžu operovať bezpečne.
  • Veliteľ iránskej Armády strážcov islamskej revolúcie Mohamed Alí Džafárí vyhlásil, že Irán je pripravený zasiahnuť izraelské nukleárne zariadenia, ak bude židovským štátom napadnutý. Podľa Džafárího sa Irán na takýto scenár pripravuje aspoň dva roky a v tomto momente je už schopný zasiahnuť akýkoľvek terč na izraelskej pôde.

Zábava