• Americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová sa na stretnutí so slovenským kolegom Miroslavom Lajčákom vyjadrila, že sa obáva, že v dôsledku krízy sa v strednej Európe môže zhoršiť postavenie menšín, „najmä Rómov“. Že vo vlastnej krajine má početnú černošskú a hispánsku menšinu, ktorá žije často v porovnateľne zlých podmienkach, neuviedla. Taktiež ani to, do akej miery si za svoje zlé postavenie členovia tieto skupiny obyvateľstva môžu sami.
  • Jednotky EÚ a NATO v priebehu posledných dní opakovane rozohnali slzným plynom demonštrácie Srbov v Mitrovici. Demonštranti protestovali proti návratu etnických Albáncov do väčšinovo srbských častí Mitrovice.
  • V švédskom parlamente bol výraznou väčšinou schválený zákon, ktorý legalizoval sobáše homosexuálnych párov. Začal platiť 1. mája a umožňuje tiež sobáše v kostole, rovnako ako pri heterosexuálnych pároch. Švédska protestantská cirkev tento zákon uvítala. „Je dôležité, aby švédska cirkev bola o krok pred ostatnými a ukázala cestu,“ vyjadril sa jej hovorca Claes-Bertil Ytterberg.
  • Inak sa však zachovali ruské úrady. Nahlásené zhromaždenie a pochod homosexuálov, ktoré sa malo uskutočniť počas konania speváckej súťaže Eurovízia (16. mája), bolo zakázané. „V Moskve sa pochod homosexuálov nikdy nekonal a nikdy nebude,“ povedal k tomu hovorca moskovskej radnice. Aktivista za práva homosexuálov Nikolaj Alexejev sa vyjadril, že pochod sa uskutoční aj napriek zákazu a dúfa, že sa ho zúčastnia aj súťažiaci Eurovízie.
  • Správa OSN o židovskej ofenzíve v pásme Gazy z prelomu minulého a tohto roku kritizuje Izrael za to, že útočil na inštitúcie OSN, vrátane jej ústredia v Gaze. Izrael tvrdí, že správa je tendenčná a že v objektoch OSN sa skrývali predstavitelia Hamasu. Objekty medzinárodných organizácií sú chránené imunitami podľa medzinárodného práva, ku ktorým patrí aj nedotknuteľnosť týchto budov.

Zábava