geto, cigáni, Chánov, Chanov, bieda, chudoba, smeti
  • V Dunajskej Strede plánujú zo zdevastovanej bytovky na sídlisku Sever presťahovať 22 cigánskych rodín do unimobuniek. Cigáni za niekoľko rokov spôsobili v bytovke, ktorú obývali, veľké škody; len nedoplatky a zničený majetok tvoria okolo 730 000 eur (23 miliónov korún), teda každá rodina dlží mestu v priemere milión. Cigáni sú so svojím presídlením nespokojní. Viceprimátor Dunajskej Stredy Gábor Hulkó sa ale vyjadril: „Týchto ľudí by sme podľa platnej legislatívy mohli poslať aj na ulicu. Keby sme to spravili, tak sa nasťahujú do pivníc a problém sa nám vráti.“
  • Srbské obyvateľstvo stále ohrozujú nevybuchnuté kazetové bomby, zvyšky z bombardovania vojskami NATO, predovšetkým USA, v roku 1999. Dôsledky sú podobné ako pri zamínovaní územia. Podľa štúdie nórskej humanitárnej organizácie Norwegian People's Aid je existenciou tejto nevybuchnutej munície priamo ohrozených asi 160 000 ľudí a na jej odstránenie by Srbsko potrebovalo asi 30 miliónov eur.
  • V Slovinsku odkryli v bani pri meste Laško masový hrob, ktorý obsahoval pozostatky okolo 200 až 300 mumifikovaných obetí. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o obete komunistického režimu, ľudí, ktorí boli zavraždení po druhej svetovej vojne za kolaboráciu s nacistami.
  • Apoštolský nuncius v Izraeli arcibiskup Antonio Franco vyjadril ľútosť nad nedávnymi spormi medzi Vatikánom a židmi, ktoré sa týkali holokaustu (išlo o to, že pápež zrušil exkomunikáciu biskupa, ktorý má revizionistické názory). Franco sa vyjadril, že „sme nedali pozor na niektoré fakty“ a že „človek nemôže byť katolíkom, ak popiera holokaust, a to sme povedali tak jasne, že o tejto téme už netreba viac diskutovať“.
  • Po izraelskej ofenzíve z januára tohto roku stúpla popularita hnutia Hamas. Ak by sa konali prezidentské voľby v súčasnosti, zvíťazil by v nich vodca Hamasu Ismail Haníja so 47 %, zatiaľ čo súčasný prezident palestínskej autonómie Mahmúd Abbás, ktorý je umiernenejší, by dosiahol 45 %. Pred tromi mesiacmi však Abbás ešte viedol o 10 %.

Zábava