• Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú pomoc poskytla na podporu podnikateliek v Keni (v rámci systému pôžičiek) vyše 79 000 eur (asi 2,5 milióna Sk). Táto inštitúcia je rozpočtovou organizáciou Ministerstva zahraničných vecí SR, a teda financovaná zo zdrojov daňových poplatníkov.
  • Gaza, Palestína, Izrael, konflikt, vojna
  • V pondelok Rada OSN pre ľudské práva prijala rezolúciu, ktorou odsúdila izraelskú ofenzívu v pásme Gazy a označila ju za „hrubé porušenie ľudských práv Palestínčanov“. Zo 47 členských štátov proti hlasoval len jeden – Kanada (USA nie je členom Rady OSN pre ľudské práva). Slovensko sa hlasovania zdržalo spolu s ďalšími 12 krajinami.
  • Na 15 rokov odňatia slobody bol odsúdený Rus Fiodor Kovaľčuk, ktorý vo februári minulého roku uskutočnil bombový útok na reštauráciu McDonald's v Petrohrade. Kovaľčuk sa vyjadril, že k útoku ho priviedol „hnev na západné médiá“, ktoré v tom čase nevyberane kritizovali ruského prezidenta Vladimíra Putina.
  • Podľa štatistík v Spojených štátoch amerických každý siedmy obyvateľ nevie poriadne čítať a písať. Podľa organizácií zaoberajúcich sa zvyšovaním gramotnosti sú hlavnými príčinami predčasné ukončenie školskej dochádzky (často sa vyskytujúce u černochov a Hispáncov) a imigrácia.
  • Podľa údajov palestínskeho ministerstva zdravotníctva počet Palestínčanov zabitých v rámci konfliktu v Gaze prekročil 1 000 a počet zranených 3 800. Počet zabitých Izraelčanov je okolo 15 (z toho 4 v rámci dvoch incidentov, kedy sa do vzájomnej paľby dostali izraelské jednotky z tej istej brigády).
  • Dvaja nórski lekári pôsobiaci v nemocnici v Palestíne sa vyjadrili, že Izrael zrejme súčasný konflikt v Gaze využíva na vyskúšanie si nových, ničivých zbraní. „Je tu veľké podozrenie, že Pásmo Gazy využívajú ako testovacie laboratórium pre nové zbrane,“ povedal Mads Gilbert, jeden z nich.

Zábava