extáza, euro
  • Podľa výročnej správy EÚ o drogovej situácii v únii je spomedzi členských štátov EÚ Slovensko na popredných miestach v počte ľudí užívajúcich extázu a pervitín.
  • Nemecký parlament na 70. výročie krištáľovej noci prijal rezolúciu, ktorou odsúdil protižidovské pogromy a vyjadril solidaritu s Izraleom. V rezolúcii, ktorú podporili všetky parlamentné strany, sa oceňuje prínos židovstva k rozvoju Nemecka a Európy. Poslanci tiež vyzvali vládu na ustanovenie pracovnej komisie, ktorá by pravidelne vyhodnocovala situáciu v oblasti antisemitizmu.
  • Taliansky premiér Silvio Berlusconi krátko po zvolení Obamu za prezidenta USA povedal, že víťaz amerických prezidentských volieb je „pekný, mladý a opálený“. Proti tomuto vyjadreniu sa zdvihla vlna kritiky zo strany novinárov pre údajný „rasizmus“. Berlusconi vysvetlil, že to myslel ako lichôtku a kritikov obvinil, že nemajú zmysel pre humor. Keď americký novinár trval v Bruseli na ospravedlnení, Berlusconi odmietol a odvrkol mu: „Chcete byť tiež na zozname ľudí, ktorým som včera dal istú nálepku?“
  • V holandskom mestečku Goirle odhalili sochu vojaka nemeckého Wehrmachtu Karla-Heinza Roscha. Rosch ako 17-ročný počas druhej svetovej vojny zachránil v blízkosti Goirle dvoch hrajúcich sa súrodencov a sám prišiel o život pri ostreľovaní spojencami. Miestne zastupiteľstvo odmietlo akékoľvek podporné financovanie, ako aj umiestnenie sochy na obecnom pozemku. Socha bola napokon financovaná súkromnými zdrojmi a na jej odhalení sa zúčastnili aj zachránení súrodenci.
  • Venezuelská vláda prezidenta Huga Cháveza plánuje znárodniť najväčšiu zlatú baňu v krajine. „Táto baňa bude skonfiškovaná a riadená štátnou administratívou,“ vyhlásil venezuelský minister pre banský priemysel Rodolfo Sanz.
  • Nálet americkej armády v Afganistane neďaleko Kandaháru zasiahol svadobný sprievod. Podľa prvých správ je okolo 40 obetí na životoch, z toho 10 žien a 23 detí.
  • Japonský minister obrany Jasukazu Hamada (z liberálno-demokratickej strany) bol potrestaný za uverejnenie eseje, ktorá obsahovala tvrdenie, že Japonsko nebolo počas druhej svetovej vojny agresorom. Japonské ministerstvo obrany rozhodlo o zrážkach zo mzdy pre Hamadu a ďalších troch vysokých armádnych funkcionárov za uverejnenie eseje, ďalší dvaja úradníci boli verejne pokarhaní.

Zábava