• Predseda vlády SR Robert Fico na oslavách „Slovenského národného povstania“ prirovnal povstanie z roku 1944 k Slovenskému povstaniu z meruôsmych rokov. Fico tiež vyzdvihol rolu komunistu Gustáva Husáka, ktorý bol podľa neho skvelým vodcom. Na druhej strane Fico ale pripustil, že hoci sa politici majú snažiť hľadať pravdu, nemusia v tom uspieť. „Aj my sa môžeme mýliť,“ uviedol.
  • cigáni rómovia demografia časovaná bomba európska únia slovenskoPodľa štúdie Eurostatu je Slovensko najrýchlejšie starnúcou krajinou v Európskej únii. O 50 rokov bude podľa tohto výskumu na Slovensku žiť o 850-tisíc ľudí menej, ale bude tu o milión ľudí viac v dôchodkovom veku. Tieto skutočnosti nezvráti ani imigrácia cudzincov či prudká natalita cigánov, ktorých proporčné zastúpenie v populácii sa bude zvyšovať, najmä v mladších vekových skupinách.
  • Predstavitelia nemeckej vlády plánujú na predmestí Berlína vystavať dva hinduistické chrámy, ktoré by výrazne zmenili tvár tohto mesta. Proti tomuto kroku demonštrovala Národnodemokratická strana (NPD), za čo bola označená za „extrémistickú“.
  • Vyhlásenie nezávislosti Kosova spôsobuje ďalšiu destabilizáciu medzinárodnej politickej scény. Rusko uznalo nezávislosť separatistických republík Abcházsko a Južné Osetsko. Západným štátom, ktoré tento krok kritizovali, ruský prezident Dmitrij Medvedev odkázal: „Dôsledne sme opakovali, že po uznaní nezávislosti Kosova nebude možné povedať Osetom a Abcházcom, že to, čo je dobré pre kosovských Albáncov, nie je dobré pre nich. V medzinárodných vzťahoch nie je možné mať niektoré pravidlá pre jedných a iné pre druhých.“
  • Ministerstvo vnútra Afganistanu informovalo, že jednotky USA a ich spojenci počas akcie na západe krajiny zabili 76 civilstov, z toho 50 detí a 19 žien.

Zábava