22. 02. 2012: EÚ pozastavila ratifikáciu ACTA

Celoeurópske anti-ACTA protesty dosiahli svoj prvý úspech. Ratifikácia dohody bola dočasne pozastavená. Dôvodom má byť preskúmanie dohody Súdnym dvorom Európskej únie, pričom sa má zistiť, či porušuje slobodu prejavu a voľného používania internetu.


20. 02. 2012: Slovenská národná knižnica zdigitalizuje do roku 2015 slovenské písomné dedičstvo

Približne 150 nových pracovníkov by malo byť prijatých do konca roka 2012, aby sa mohol rozbehnúť projekt digitalizácie slovenského písomného dedičstva, ktorý počíta s digitaliázciou približne troch miliónov dokumentov.

Je to významný krok pre Slovensko, ktoré doposiaľ v digitalizácii svojho písomného dedičstva výrazne zaostáva za susednými krajinami. Po roku 2015 by mali byť všetky diela nepodliehajúce autorským právam dostupné na internete.

Ostáva iba dúfať, že po spracovaní dokumentov v Slovenskej národnej knižnici sa bude pokračovať v slovenských archívoch.


20. 02. 2012: Radičová: Kniha o Gorile nie je Mein Kampf

Rozhodnutie súdu o zákaze vydania knihy o kauze Gorila novinára Toma Nicholsona považuje Iveta Radičová za porušenie slobody slova. Odôvodnila to však slovami „to nie je Mein kampf,“ z čoho možno vyvodiť záver, že s tou slobodou slova to nemyslí až tak vážne.

Pre demokratov je typické, že nám neustále tlačia do hlavy prázdne slová o slobnom rozhodovaní a rozmýšľaní, no ešte častejšie nám dokazujú, že v skutočnosti nie sú o nič lepší ako ostatní totalitári, ktorí by určovali, čo sa čítať smie a čo sa čítať nesmie.


11. 02. 2012: Prezident podpísal, očipujú nás!

Prezident Gašparovič podpísal viaceré novely zákonov, jednou z nich bola i tá o identifikačných preukazoch.

„Základným cieľom novely je zavedenie elektronických občianskych preukazov vo forme čipovej karty, ktorá umožňuje jednoznačnú a bezpečnú identifikáciu občanov v elektronických systémoch verejnej správy s využitím mechanizmov zaručeného elektronického podpisu. Vytvoria sa tým základné predpoklady na realizáciu a používanie elektronického podpisu a elektronických služieb v rámci e-Governmentu,“ konštatuje sa v materiáli ministerstva vnútra.

Aj Sloveni sa tak dožili nového rozmeru totality: Veľký Brat Ťa sleduje!


9. 02. 2012: Nová technológia zdieľania súborov: Aby ste ju zastavili, museli by ste zastaviť internet

Snahy veľkých korporácií a nimi ovládaných vlád o zrušenie stránok, ktoré poskytujú možnosť nahrávať a sťahovať súbory, môžu byť márne.

Nová technológia s názvom Tribler nie je totiž riadená centrálne a nie je možné ju ohroziť inak, ako znefunkčneným internetovej siete. Pracuje na podobnom princípe ako klasické torrenty, no nepotrebuje žiadnu centrálnu stránku so zoznamom nahraných súborov. Tribler je v testovacej prevádzke už 6 rokov, počas ktorých nebol nefunkčný ani na jednu sekundu.


7. 02. 2012: Námorná pechota Spojených štátov nacvičuje vylodenie na vlastnom území

Vojaci Spojených štátov zažili v poslených dňoch najväčší vyloďovací nácvik za posledných 10 rokov.

Na nácviku sa zúčastnilo viac ako 20 000 vojakov Spojených štátov, Francúzska, Veľkej Británie a ďalších krajín. Rovnako bola vo veľkom nasadená aj technika. Nacvičovali sa rôzne manévre a stratégie, ktoré vyplynuli z vojny proti Iráku. Bezpochyby sa jedná o veľkú demonštráciu sily, pri ktorej možno predpokladať, že bude použitá už čoskoro proti Iránu.

Zábava