Dušan Čaplovič, Rómovia
  • Podpredseda vlády Dušan Čaplovič odsúdil protest proti rómskej kriminalite, ktorý sa uskutočnil minulý týždeň v Leviciach. Odôvodnil to tak, že: „Dnes sú to Rómovia, zajtra to pre nich budú Židia, potom to budú inak zmýšľajúci, inak rozmýšľajúci ľudia a budú proti všetkým – takto začal Hitler a takto začína aj pán Kotleba.“
  • V Holandsku sa začal súdny proces s predsedom Strany slobody, Geertom Wildersom, ktorý je súdený za „urážku islamu“. Wildersov film Fitna z roku 2008 poukázal na nebezpečenstvo moslimského radikalizmu a demografickej zmeny Európy. Wilders poukázal na to, že hoci sloboda prejavu je v Európe „tesne pred zánikom“, bude bojovať za svoje oslobodenie. Jeho právnik podotkol, že v tomto procese nejde len o Wildersa, ale týka sa budúcnosti celej Európy.
  • Dánsky premiér Lars Rasmussen vyhlásil, že tradičné islamské odevy burka a nikáb nemajú v jeho krajine miesto. „Symbolizujú názor na ženy a ľudstvo, ktorý úplne odmietame a proti ktorému chceme bojovať,“ povedal Rasmussen. Podľa neho je Dánsko „otvorená, demokratická spoločnosť... Z tohto dôvodu nechceme v dánskej spoločnosti vidieť tento odev.“.
  • Podľa prieskumov verejnej mienky v Rusku narastá nacionalizmus. Podľa posledného z nich viac ako polovica Rusov uznáva heslo „Rusko Rusom“. Po zverejnení týchto výsledkov prezident Dmitrij Medvedev vyhlásil, že bude treba použiť „tvrdé tresty“ na potlačenie „xenofóbie“ v krajine.
  • Americký najvyšší súd znovu potvrdil trest smrti pre Mumiu Abú-Jamala po tom, čo sa tento odvolal. Abú-Jamal bol členom Strany čiernych panterov a okrem iného v roku 1981 zavraždil policajta Daniela Faulknera. Jamal však tvrdí, že obvinenia sú vykonštruované z rasistických dôvodov.
  • Podľa štatistík OSN vlani zahynulo v Afganistane najviac civilistov od pádu talibanského hnutia. Ani vyše 8 rokov po invázii sa teda Američanom nepodarilo nastoliť v krajine poriadok.

Zábava