Lajčák, Miroslav, rozvojová pomoc
  • Vzhľadom na hospodársku krízu minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák pripustil, že tento rok Slovensko rozvojovú pomoc možno poskytne „len“ 10 krajinám. Na túto časť rozpočtu je vyhradených 3,2 milióna eur (minulý rok to bolo takmer 6 miliónov a rozvojovú pomoc sme poskytli 19 krajinám). Na kritiku mimovládnych organizácii Lajčák reagoval tak, že bude hľadať všetky možné vnútorné rezervy, aby mohla ostať rozvojová pomoc minimálne na úrovni roku 2009. Podľa neho ide o „jednu z našich priorít“ – posielať peniaze Slovákov do štátov ako Keňa, Etiópia, Sudán či Afganistan.
  • Pápež Benedikt XVI. vyzval vo svojej vianočnej omši obyvateľov bohatších krajín, aby zaujali voči imigrantom ústretovejší „postoj prijatia“. Pápež vykreslil prisťahovalcov ako ľudí, ktorí utekajú zo svojich domovských krajín pred prenasledovaním, intoleranciou a chudobou.
  • Nemecký minister zahraničných vecí Karl-Theodor zu Guttenberg sa vyjadril, že podľa neho demokracia nie je vhodným politickým systémom pre Afganistan.
  • Srbským vyšetrovateľom sa podarilo nájsť ľudí, ktorí boli údajne svedkami zabíjania srbských civilistov na orgány kosovskými Albáncami. Dodávajú, že títo svedkovia majú veľký strach, čo je zrejme aj dôvodom, prečo sa ich neobjavilo omnoho viac. Už v apríli minulého roka upozornila bývalá vysoká funkcionárka súdu OSN pre ľudské práva Carla del Ponteová, že kosovskí Albánci v júni 1999 uniesli do severného Albánska 100 – 300 prevažne srbských civilistov, z ktorých časť podrobili mučeniu, ale o ostatných sa vzorne starali. Následne ich previezli na kliniku neďaleko Tirany, kde ich usmrtili a ich orgány rozpredali.
  • Ani nástup nového amerického prezidenta Baracka Obamu veľmi nepomohol vývoju situácie v Afganistane. Tá sa zjavne zhoršila: v priebehu roku 2009 tam bolo zabitých 304 amerických vojakov, oproti tomu za rok 2008 „len“ 151. Obama zároveň poslal do krajiny ďalších 30 000 vojakov, pričom americké úrady pripustili, že väčší počet bojujúcich bude zrejme znamenať aj vyšší počet obetí. Počet mŕtvych civilistov sa odhaduje na okolo 2 000.
  • Najvyšší rabinát štátu Izrael vydal nariadenie, podľa ktorého hotely, reštaurácie a iné zariadenia nesmú vystavovať vianočné stromčeky či používať iné „kresťanské symboly“. Skupina rabínov „Loby za židovské hodnoty“ zároveň avizovala zásah proti tým, ktorí toto nariadenie porušia; aj iní rabíni vyzývajú na bojkot a vyhrážajú sa stiahnutím „košér“ certifikátov v prípade týchto podnikov.
  • Izrael zatkol asi dvadsať demonštrantov, ktorí protestovali proti minuloročnému útoku Izraela v pásme Gazy. Deň predtým zase židovskí vojaci zastrelil troch Palestínčanov, ktorí sa pokúsili utiecť z pásma Gazy – na ktoré je už Izraelom tretí rok uvalená blokáza – do Izraela.

Zábava