mešita, minarety, zákaz, mešity
  • Podľa prieskumu agentúry MNS, ak by sa v Česku a na Slovensku hlasovalo v otázke minaretov, podobne ako vo Švajčiarsku, obyvatelia našich krajín by sa rozhodli pre zákaz ich výstavby. Slováci sa dokonca ukázali o máličko skeptickejší voči islamu ako Česi: za zákaz minaretov bolo 56 % Slovákov a 54 % Čechov.
  • V Španielsku dostal azyl albín z Afriky. Tamojší šamani ho údajne chceli uniesť a použiť jeho telo na magické účely. 24-ročný Abdoulaye Coulibaly má ešte dvoch bratov, ktorí sú tiež albíni a dúfa, že aj ich dostane do Európy. Podľa odhadov za posledné dva roky africkí šamani zabili a rozpredali len v rámci dvoch afrických krajín (Tanzánia a Burundi) vyše 50 albínov.
  • Na súde s údajným vojnovým zločincom Johnom Demjanjukom používa obžaloba novú stratégiu: svedecké výpovede nie obetí, ale pozostalých. O údajných zločinoch majú svedčiť ľudia, ktorí ich nikdy nevideli, len o nich počuli. V bežnej právnej praxi sa tzv. svedectvo z druhej ruky („hearsay evidence“) vníma ako veľmi pochybný dôkaz, mnohí sudcovia ho neuznávajú vôbec.
  • Americký Úrad pre sčítanie obyvateľstva zverejnil aktuálne trendy demografického vývoja. Potvrdila sa aj prognóza, že do roku 2050 budú väčšinu obyvateľstva USA tvoriť nebieli, ak pretrvajú súčasné demografické trendy. Nemožno očakávať, že americká vláda na čele s Barackom Obamom by proti tejto tendencii hodlala podniknúť nejaké opatrenia, keďže nárast nebieleho obyvateľstva logicky znamená aj nárast jej voličov.
  • V hlavnom meste Mexika Mexico City boli povolené manželstvá homosexuálov. Ide o jednu z najliberálnejších úprav doposiaľ prijatých, keďže takýmto manželským párom umožňuje aj adopciu detí.

Zábava