• Česká vláda schválila presné limity množstva tvrdých drog, ktoré môže mať narkoman pri sebe a nejde ešte o trestný čin, len o priestupok. Predtým kvóty neboli jasne určené, čo bolo pre užívateľov drog nevýhodné, pretože im hrozilo riziko odsúdenia aj pri prechovávaní malého množstva drogy. Podľa denníka SME tak nová úprava vyšla „v ústrety aj drogovo závislým, ktorí sa nemusia báť svojej kriminalizácie“.
  • azyl, prisťahovalci, multikulturalizmus, imigrácia
  • Počas minulého roka krajiny Európskej únie poskytli azyl viac ako 70 000 osobám. Medzi krajinami, z ktorých pochádza najviac azylantov patria Irak, Somálsko či Eritrea. Úspešná je viac ako tretina žiadostí o azyl, najviac sa ich vydalo v Nemecku, Francúzsku a Veľkej Británii.
  • Afganské ministerstvo vnútra informovalo o bilancii minulotýždňového leteckého útoku NATO v provincii Laghman: 12 mŕtvych, vrátane minimálne piatich civilistov. Pri následnej demonštrácii domácich obyvateľov proti tomuto útoku vojaci zastrelili štyroch až šiestich (údaje sa rôznia) protestujúcich civilistov. Slovenská vláda naďalej podporuje misiu v Afganistane, a chystá sa do krajiny vyslať ďalších vojakov.
  • Podľa prieskumu verejnej mienky si až 66 % Američanov myslí, že súčasný prezident Obama si nezaslúži Nobelovu cenu za mier.
  • Izraelský politik Jakov Neeman sa vyjadril, že by z Izraela v budúcnosti chcel vytvoriť štát, ktorý sa riadi židovským náboženským právom. Toto okrem iného zahŕňa ponímanie Židov ako jedinečného, vyvoleného národa v zmysle Starého zákona. Na tom by nebolo nič nezvyčajné, ak by šlo o nejakého okrajového extrémistického politika, avšak Jakov Neeman je súčasný minister spravodlivosti Izraela.
  • V Ugande bol predložený návrh zákona, podľa ktorého majú byť homosexuáli, ak sú nakazení HIV, alebo opakovane vykonávajú homosexuálny styk, odsúdení na trest smrti. Väzenie zase hrozí ľuďom z ich okolia, ktorí by vedeli o takomto ich správaní a neohlásili by ho. Podľa mimovládnych organizácií existuje dosť dobrá šanca, že takýto zákon prejde.

Zábava