Rómovia, Maďarsko
  • Oszkar Molnár, primátor maďarského mesta Edelény, sa v minulosti vyjadril, že v Edelény sa tehotné rómske ženy snažili úmyselne poškodzovať svoje plody, aby sa im narodili postihnuté deti, a tak na ne dostávali väčšie príspevky od štátu. Maďarský Úrad pre rovnosť príležitostí ho za jeho vyjadrenia kritizoval, za čo sa Molnár chce súdiť. Okrem iného sa sťažuje na to, že úrad vôbec nepreskúmal pravdivosť jeho tvrdení.
  • Turecký spisovateľ Orhan Pamuk (ktorý je aj držiteľom Nobelovej ceny za literatúru za rok 2006) bude opäť čeliť súdnemu procesu za svoje vyjadrenie, že v Osmanskej ríši bolo zabitých milión Arméncov a desaťtisíce Kurdov. Rozhodnutie súdu bude zrejme vynesené krátko pred zverejnením novej správy EÚ o pokroku Turecka. Predpokladá sa, že správa bude obsahovať kritiku nedostatočnej slobody prejavu v Turecku. Že ale aj EÚ presadzuje trestné postihy za „popieranie holokaustu“, je podľa jej predstaviteľov už v poriadku.
  • Americký najvyšší súd rozhoduje o tom, či umiestnenie pamätníka v tvare kríža v národnom parku Mojave v Kalifornii nie je porušením ústavy. Pamätník, ktorý bol postavený pred 75 rokmi na pamiatku obetí prvej svetovej vojny, napadli právnici z Únie amerických občianskych slobôd v južnej Kalifornii, ktorých zastupuje Peter Eliasberg. Podľa nich pamätník v tvare kríža dostatočne nezohľadňuje skutočnosť, že medzi padlými boli aj židia a moslimovia. Do vynesenia rozsudku bol kríž zahalený. Prípadné negatívne rozhodnutie by spochybnilo ústavnosť mnohých pamätníkov v krajine.
  • Podľa novej správy OSN bude potrebné do poľnohospodárstva rozvojových krajín investovať 83 miliárd dolárov ročne, aby sa mohlo v roku 2050 uživiť 9,1 miliardy ľudí, čo je predpokladaný výsledok nárastu svetovej populácie. Keďže krajiny tretieho sveta, samozrejme, nemajú dostatok vlastných zdrojov, OSN očakáva, že tieto peniaze poskytnú vyspelé štáty. Približne po 20 miliárd dolárov bude potrebovať každá z týchto oblastí: Afrika a Blízky východ, južná Ázia, východná Ázia a Latinská Amerika.
  • Sýrsky minister zahraničných vecí Walíd al-Muallim opäť tlmočil výzvy veľkej časti arabského sveta, nech Izrael pristúpi k zmluve o nešírení jadrových zbraní a nech umožní dohľad nad svojimi jadrovými zariadeniami. Izrael obviňuje Irán z výroby jadrovej zbrane. Izrael odmieta sa vyjadriť k tomu, či má zbrane hromadeného ničenia a nepripúšťa medzinárodných inšpektorov. Aj Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu prijala minulý mesiac rezolúciu, ktorá vyjadrila znepokojenie nad jadrovým programom Izraela. Predstavitelia židovského štátu ale vyhlásili, že dokument rešpektovať nebudú.
  • Súd v Moskve nepovolil dvom lesbickým ženám zosobášiť sa, čím sa postavil za rozhodnutie mestskej matriky, že manželstvo podľa ruského práva je len zväzok muža a ženy.

Zábava