Publikované: 25. december 2009

  mešita, minarety, zákaz, mešity
 • Podľa prieskumu agentúry MNS, ak by sa v Česku a na Slovensku hlasovalo v otázke minaretov, podobne ako vo Švajčiarsku, obyvatelia našich krajín by sa rozhodli pre zákaz ich výstavby. Slováci sa dokonca ukázali o máličko skeptickejší voči islamu ako Česi: za zákaz minaretov bolo 56 % Slovákov a 54 % Čechov.
 • V Španielsku dostal azyl albín z Afriky. Tamojší šamani ho údajne chceli uniesť a použiť jeho telo na magické účely. 24-ročný Abdoulaye Coulibaly má ešte dvoch bratov, ktorí sú tiež albíni a dúfa, že aj ich dostane do Európy. Podľa odhadov za posledné dva roky africkí šamani zabili a rozpredali len v rámci dvoch afrických krajín (Tanzánia a Burundi) vyše 50 albínov.
 • Na súde s údajným vojnovým zločincom Johnom Demjanjukom používa obžaloba novú stratégiu: svedecké výpovede nie obetí, ale pozostalých. O údajných zločinoch majú svedčiť ľudia, ktorí ich nikdy nevideli, len o nich počuli. V bežnej právnej praxi sa tzv. svedectvo z druhej ruky („hearsay evidence“) vníma ako veľmi pochybný dôkaz, mnohí sudcovia ho neuznávajú vôbec.
 • Americký Úrad pre sčítanie obyvateľstva zverejnil aktuálne trendy demografického vývoja. Potvrdila sa aj prognóza, že do roku 2050 budú väčšinu obyvateľstva USA tvoriť nebieli, ak pretrvajú súčasné demografické trendy. Nemožno očakávať, že americká vláda na čele s Barackom Obamom by proti tejto tendencii hodlala podniknúť nejaké opatrenia, keďže nárast nebieleho obyvateľstva logicky znamená aj nárast jej voličov.
 • V hlavnom meste Mexika Mexico City boli povolené manželstvá homosexuálov. Ide o jednu z najliberálnejších úprav doposiaľ prijatých, keďže takýmto manželským párom umožňuje aj adopciu detí.

Publikované: 17. december 2009

 • Česká vláda schválila presné limity množstva tvrdých drog, ktoré môže mať narkoman pri sebe a nejde ešte o trestný čin, len o priestupok. Predtým kvóty neboli jasne určené, čo bolo pre užívateľov drog nevýhodné, pretože im hrozilo riziko odsúdenia aj pri prechovávaní malého množstva drogy. Podľa denníka SME tak nová úprava vyšla „v ústrety aj drogovo závislým, ktorí sa nemusia báť svojej kriminalizácie“.
 • azyl, prisťahovalci, multikulturalizmus, imigrácia
 • Počas minulého roka krajiny Európskej únie poskytli azyl viac ako 70 000 osobám. Medzi krajinami, z ktorých pochádza najviac azylantov patria Irak, Somálsko či Eritrea. Úspešná je viac ako tretina žiadostí o azyl, najviac sa ich vydalo v Nemecku, Francúzsku a Veľkej Británii.
 • Afganské ministerstvo vnútra informovalo o bilancii minulotýždňového leteckého útoku NATO v provincii Laghman: 12 mŕtvych, vrátane minimálne piatich civilistov. Pri následnej demonštrácii domácich obyvateľov proti tomuto útoku vojaci zastrelili štyroch až šiestich (údaje sa rôznia) protestujúcich civilistov. Slovenská vláda naďalej podporuje misiu v Afganistane, a chystá sa do krajiny vyslať ďalších vojakov.
 • Podľa prieskumu verejnej mienky si až 66 % Američanov myslí, že súčasný prezident Obama si nezaslúži Nobelovu cenu za mier.
 • Izraelský politik Jakov Neeman sa vyjadril, že by z Izraela v budúcnosti chcel vytvoriť štát, ktorý sa riadi židovským náboženským právom. Toto okrem iného zahŕňa ponímanie Židov ako jedinečného, vyvoleného národa v zmysle Starého zákona. Na tom by nebolo nič nezvyčajné, ak by šlo o nejakého okrajového extrémistického politika, avšak Jakov Neeman je súčasný minister spravodlivosti Izraela.
 • V Ugande bol predložený návrh zákona, podľa ktorého majú byť homosexuáli, ak sú nakazení HIV, alebo opakovane vykonávajú homosexuálny styk, odsúdení na trest smrti. Väzenie zase hrozí ľuďom z ich okolia, ktorí by vedeli o takomto ich správaní a neohlásili by ho. Podľa mimovládnych organizácií existuje dosť dobrá šanca, že takýto zákon prejde.

Publikované: 08. december 2009

  Smeti, odpad, Luník IX, Rómovia, Košice
 • Z košického sídliska Luník IX bolo vyprataných okolo 800 ton smetí. Toto upratovanie stálo mesto takmer 80-tisíc eur (2,4 milióna Sk). Avšak obyvatelia Luníka dlžia za upratovacie práce mestu už vyše 240-tisíc eur (7,2 milióna Sk) a dlh stále narastá. Mesto sa snaží nedoplatky exekvovať, ale nemá veľkú nádej na úspech, pretože jednoducho nie je z čoho – napriek týmto vyhliadkam však opakovane zabezpečuje čistiace služby pre Luník IX, hoci za stovky ton odpadu pod svojimi oknami si môžu hlavne Rómovia samotní.
 • Slovenskí a maďarskí predstavitelia rokovali o podpore menšín v súvislosti s hospodárskou krízou. Slovenská strana sa zaviazala, napriek veľkým dieram v rozpočte a narastajúcemu zadlžovaniu, že za žiadnych okolností nezníži svoju finančnú podporu menšinám.
 • Parlament prijal novelu zákona o cudzincoch, ktorá sprísňuje podmienky pre vyhostenie cudzinca. Akurát minulý týždeň pritom na bratislavskom letisku zadržali dvoch Nigérijčanov s falošnými pasmi, ktorí pašovali kokaín. Od leta je to už šiesty podobný prípad.
 • Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák tlmočil záver vlády rozšíriť počet slovenských vojakov v Afganistane. Vraj môže dojsť až takmer k zdvojnásobeniu celej misie. Prístup NATO a amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorého prejavom je aj zvýšenie počtu vojakov v Afganistane, vníma ako „zodpovedný“.
 • Na verejnosť sa dostala videonahrávka, na ktorej Albánec Nazim Bllaca, pravdepodobne bývalý agent kosovskej tajnej služby SHIK, hovorí o tom, ako vykonával vraždy Srbov na objednávku. SHIK bola súčasťou UCK (Kosovskej oslobodzujúcej armády), kde jedným z veliteľov bol aj súčasný kosovský premiér Hashim Thaçi. Bllaca spomína 17 vrážd, viacero pokusov o vraždu a aj iné násilné trestné činy. Údajne vraždil najmä srbských politických oponentov UCK.

Publikované: 01. december 2009

  Vojaci, Afganistan, Irak
 • Podľa premiéra Fica by Slovensko mohlo „výrazne rozšíriť“ svoju vojenskú misiu v Afganistane. Okrem regiónov Kábul a Kandahár by mala pokryť ešte ďalšie oblasti. Fico si myslí, že vojna v Afganistane je oproti Iraku rozdielna, pretože ide o „boj proti terorizmu“. Miesto toho, aby vláda podporila svojich vlastných občanov, míňa milióny eur ročne z ich peňazí na zahraničné vojny, na ktorých Slováci záujem nemajú.
 • V Poľsku bol schválený zákon, podľa ktorého je trestné vlastniť „komunistické symboly“.
 • Cez víkend Švajčiari v referende rozhodli o tom, že vo svojej krajine nechcú viac moslimských minaretov. Referendum presadila Švajčiarska ľudová strana. Švajčiarski biskupi a rovnako Vatikán, ako predstavitelia kresťanstva však výsledok referenda skritizovali.
 • Napriek zjavným zlyhaniam multikulturalizmu v Nemecku nepriznáva nepriznáva, že by šlo od začiatku o zlý projekt. Jeho problémy chce riešiť absurdnými a prakticky nevymožiteľnými opatreniami. Plánuje zaviesť tzv. „integračnú zmluvu“, ktorú by museli podpísať prisťahovalci a zaviazať sa tak k rešpektovaniu hodnôt ako sloboda prejavu a rovnosť pohlaví či že sa naučia nemecký jazyk a budú sa „hlásiť k nemeckej spoločnosti“.
 • Prezident Európskej rady Herman van Rompuy ako jeden z prvých krokov vo svojom úrade navrhol zaviesť tzv. „európsku daň“. Týmto sleduje posilnenie možností bruselskej byrokracie. „Financovanie sociálneho štátu, bez ohľadu na sociálnu reformu, ktorú implementujeme, si bude vyžadovať nové zdroje,“ vyhlásil Van Rompuy pri predkladaní návrhu dane na úrovni EÚ.
 • Masmédiá informovali o tom, že ruská mládež „je čoraz nacionalistickejšia a protizápadnejšia“. Podľa posledných prieskumov má napríklad 40 % mladých Rusov negatívny postoj k USA a 25 % podporný postoj k Stalinovi.

Publikované: 22. november 2009

  Politická korektnosť, markíza, SME, Twist, manipulácia
 • Správa „Kvalitatívna a kvantitatívna analýza spravodajských relácií slovenských mienkotvorných televízií“, vyhotovená na základe trojročného výskumu Katolíckej univerzity v Ružomberku dospela k záveru, že všetky televízie s významným podielom na slovenskom mediálnom trhu (STV, JOJ, Markíza, TA3) používajú vo svojom spravodajstve prvky manipulácie, skrytej reklamy a emotívneho (nie racionálneho a objektívneho) ladenia príspevkov.
 • Prevádzkovateľ sociálnej siete Facebook zrušil „protirómsku“ skupinu „Žiadne výhody Cigánom“. Denník SME označil za „protirómsku“ aj skupinu „Som proti vyčleneniu 200 miliónov eur na riešenie rómskej problematiky“. Cieľom týchto skupín pritom bolo hlavne, aby Rómovia nemali neoprávnené výhody oproti zvyšku obyvateľstva.
 • Ministerstvo vnútra SR schválilo a do parlamentu odoslalo novelu zákona o pobyte cudzincov, ktorého cieľom je, že „práca a pobyt cudzincov na Slovensku by sa mali uľahčiť“.
 • Kanada uvažuje o tom, že od roku 2010 zavedie vízovú povinnosť pre Maďarsko. Dôvodom je migrácia tisícov Rómov z Maďarska. Podobne Kanada zaviedla víza Česku už skôr v tomto roku.
 • V Argentíne sa má 1. decembra uskutočniť prvá svadba homosexuálov. Po tom, čo súd rozhodol, že zákaz homosexuálnych manželstiev je v rozpore s ústavou, bolo už vydané povolenie na zosobášenie Josého Maríu di Bella a jeho snúbenca Alexa Freyreho. Obaja sú nakazení vírusom HIV.

Publikované: 04. november 2009

  Nick Griffin, BNP, Britská národná strana
 • Podľa štúdie „Straty z vylúčenia Rómov“, ktorú pripravila Nadácia otvorenej spoločnosti, by integrácia rómskeho obyvateľstva do väčšinovej slovenskej spoločnosti mohla mať priaznivé následky. Údajne by sa HDP mohlo zdvihnúť až o 11 percent. Podľa štúdie by mali byť Rómovia s aspoň základným vzdelaním (ktoré je povinné) byť „motivovaní“ pozitívnou diskrimináciou.
 • Biskup Richard Williamson bol v Nemecku odsúdený z trestného činu popierania holokaustu. Za svoje výroky vo švédskej televízii zo začiatku tohto roku mu súd prikázal zaplatiť pokutu 12 tisíc eur. (Vo Švédsku „popieranie holokaustu“ trestné nie je.) Vtedy Williamson povedal, že počas druhej svetovej vojny zahynulo okolo 200 až 300 tisíc Židov, nie šesť miliónov. „Holokaust si vymysleli Židia, aby docielili to, nech si pred nimi kľakneme na kolená,“ vyjadril sa Williamson už dávnejšie.
 • Americký prezident Barack Hussein Obama v rámci reformy zdravotníctva zrušil zákaz vstupu do krajiny pre ľudí nakazených HIV. Tento zákaz bol predtým v platnosti viac ako 20 rokov. Podľa novoprijatého Obamovho zákona sa taktiež rozšíril pojem „nenávistného zločinu“ (hate crime): už pôjde aj o útoky motivované rodovou príslušnosťou, sexuálnou orientáciou alebo duševným či telesným postihnutím.
 • Podľa Amnesty International Izrael neoprávnene využíva vodné zdroje na úkor Palestínčanov. AI tvrdí, že priemerný Izraelčan má denne k dispozícii takmer šesťkrát viac vody ako priemerný Palestínčan. AI uvádza aj prípady izraelských vojakov, ktorí v palestínskych osadách rozbili zásobníky na zber dažďovej vody, alebo do nich blokovali prístup vodných cisterien. Týmto podporovali priekupníkov s vodou, ktorí ju následne predávali za mnohonásobne vyššie ceny.
 • Minulý týždeň polícia v Mexiku zadržala troch indiánskych mužov obvinených z nelegálneho obchodovania s drogami a zbraňami. Údajne ide o členov ozbrojeného drogového kartelu. Niekoľko dní nato 150 miestnych indiánskych farmárov obsadilo budovu OSN a žiadalo prepustenie obvinených. OSN, ktorej budovu Indiáni okupovali, im poskytla jedlo a ich čin ani neodsúdila.

Publikované: 26. október 2009

 • Riaditeľ regionálneho centra Rozvojového programu OSN Jens Wandel sa pri príležitosti dňa OSN vyjadril, že Slovensko migrantov potrebuje. „Migrácia je nevyhnutnou súčasťou rozvoja,“ vyjadril sa Wandel, ktorý ju zároveň vyhlásil za „súčasť riešenia“ demografickej krízy v európskych krajinách.
 • Nick Griffin, BNP, Britská národná stranaBritská televízia BBC je obviňovaná za napomáhanie šírenia „fašizmu“ za to, že dovolila v televíznej diskusii vystúpiť predsedovi Britskej národnej strany (BNP) Nickovi Griffinovi. Tohto médiá označili ako „kontroverzného, extrémistického, ultrapravicového lídra“. Griffinova účasť v diskusii asi štvornásobne zdvihla obvyklú sledovanosť BBC.
 • V niektorých londýnskych štvrtiach boli zavedené špeciálne policajné hliadky, ktoré majú byť v ostrahe nepretržite. Ide o novinku, britská polícia doteraz nikdy neuskutočňovala hliadkovanie jednotkami vybavenými strelnými zbraňami. Dôvodom na prijatie takéhoto opatrenia je zvýšená násilnosť drogových gangov, ktoré sú takmer výhradne záležitosťou nebielych prisťahovalcov.
 • 52-ročný americký vedec židovského pôvodu Stewart David Nozette bol zadržaný FBI za špionáž v prospech Izraelu. Nozette okrem iného za poskytnutie tajných dokumentov o amerických zbraňových systémoch žiadal peniaze, izraelský pas a zaručené právo návratu do židovského štátu, vzhľadom na židovský pôvod jeho rodičov.

Publikované: 11. október 2009

  Rómovia, Maďarsko
 • Oszkar Molnár, primátor maďarského mesta Edelény, sa v minulosti vyjadril, že v Edelény sa tehotné rómske ženy snažili úmyselne poškodzovať svoje plody, aby sa im narodili postihnuté deti, a tak na ne dostávali väčšie príspevky od štátu. Maďarský Úrad pre rovnosť príležitostí ho za jeho vyjadrenia kritizoval, za čo sa Molnár chce súdiť. Okrem iného sa sťažuje na to, že úrad vôbec nepreskúmal pravdivosť jeho tvrdení.
 • Turecký spisovateľ Orhan Pamuk (ktorý je aj držiteľom Nobelovej ceny za literatúru za rok 2006) bude opäť čeliť súdnemu procesu za svoje vyjadrenie, že v Osmanskej ríši bolo zabitých milión Arméncov a desaťtisíce Kurdov. Rozhodnutie súdu bude zrejme vynesené krátko pred zverejnením novej správy EÚ o pokroku Turecka. Predpokladá sa, že správa bude obsahovať kritiku nedostatočnej slobody prejavu v Turecku. Že ale aj EÚ presadzuje trestné postihy za „popieranie holokaustu“, je podľa jej predstaviteľov už v poriadku.
 • Americký najvyšší súd rozhoduje o tom, či umiestnenie pamätníka v tvare kríža v národnom parku Mojave v Kalifornii nie je porušením ústavy. Pamätník, ktorý bol postavený pred 75 rokmi na pamiatku obetí prvej svetovej vojny, napadli právnici z Únie amerických občianskych slobôd v južnej Kalifornii, ktorých zastupuje Peter Eliasberg. Podľa nich pamätník v tvare kríža dostatočne nezohľadňuje skutočnosť, že medzi padlými boli aj židia a moslimovia. Do vynesenia rozsudku bol kríž zahalený. Prípadné negatívne rozhodnutie by spochybnilo ústavnosť mnohých pamätníkov v krajine.
 • Podľa novej správy OSN bude potrebné do poľnohospodárstva rozvojových krajín investovať 83 miliárd dolárov ročne, aby sa mohlo v roku 2050 uživiť 9,1 miliardy ľudí, čo je predpokladaný výsledok nárastu svetovej populácie. Keďže krajiny tretieho sveta, samozrejme, nemajú dostatok vlastných zdrojov, OSN očakáva, že tieto peniaze poskytnú vyspelé štáty. Približne po 20 miliárd dolárov bude potrebovať každá z týchto oblastí: Afrika a Blízky východ, južná Ázia, východná Ázia a Latinská Amerika.
 • Sýrsky minister zahraničných vecí Walíd al-Muallim opäť tlmočil výzvy veľkej časti arabského sveta, nech Izrael pristúpi k zmluve o nešírení jadrových zbraní a nech umožní dohľad nad svojimi jadrovými zariadeniami. Izrael obviňuje Irán z výroby jadrovej zbrane. Izrael odmieta sa vyjadriť k tomu, či má zbrane hromadeného ničenia a nepripúšťa medzinárodných inšpektorov. Aj Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu prijala minulý mesiac rezolúciu, ktorá vyjadrila znepokojenie nad jadrovým programom Izraela. Predstavitelia židovského štátu ale vyhlásili, že dokument rešpektovať nebudú.
 • Súd v Moskve nepovolil dvom lesbickým ženám zosobášiť sa, čím sa postavil za rozhodnutie mestskej matriky, že manželstvo podľa ruského práva je len zväzok muža a ženy.

Publikované: 28. september 2009

  Tupý Daniel, ĽPR
 • Oslobodzujúci rozsudok v kauze Daniel Tupý nadobudol právoplatnosť. Odvolanie napokon vzala späť sama prokuratúra, pričom generálny prokurátor Dobroslav Trnka priznal, že by odvolanie nebolo zrejme úspešné a hrozila by „dosť veľká hanba“. Zhrnutie celého prípadu, kedy sa naplno odhalili propagandistické lži vlády i rôznych „ľudskoprávnych“ organizácií, sme vám priniesli už skôr.
 • Francúzska armáda spustila nový program, ktorého náplňou je vzdelávať vojakov – nováčikov o hrôzach holokaustu a genocídy. Program je financovaný zo štátnych peňazí a zahŕňa prednášky či návštevy múzea holokaustu. Nie je ťažké si predstaviť, aké by boli reakcie, ak by sa takáto ideologická indoktrinácia ozbrojených síl uberala iným smerom, napríklad nacionalistickým.
 • Vo svojom vystúpení pred Valným zhromaždením OSN iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád zopakoval svoje mierové výzvy voči svetu. Povedal, že Teherán je ochotný na politiku zmierenia reagovať zmierením a opätovne vyzval na celosvetové jadrové odzbrojenie. V prejave ostro kritizoval chamtivosť kapitalizmu, ako aj nehumánne počínanie Izraela a aj USA za útoky na Afganistan a Irak.
 • V Sydney odsúdili na 9 rokov väzenia austrálskeho občana Belala Khazaala, ktorý napísal teroristickú príručku o tom, ako zostreľovať lietadlá, vyhadzovať do vzduchu autá a vraždiť politikov.
 • Podľa mexického Národného úradu pre ľudské práva za 15 rokov pri pokuse prekročiť hranice USA zahynulo 5 000 Mexičanov. Podľa odhadov niektorých ľudskoprávnych organizácií je toto číslo až 10 000, čo sa má vraj započítať ako súčasť „medzinárodnej humanitárnej krízy“. USA dlhodobo nezvláda boj s prisťahovalectvom, počet ilegálnych prisťahovalcov v krajine sa zvyšuje súbežne so zvyšovaním nákladov na ochranu hranice.

Publikované: 20. september 2009

  Rómovia
 • Na riešenie rómskej otázky na Slovensku orgánmi samosprávy bolo do roku 2013 z fondov Európskej únie vyčlenených 200 miliónov eur. Projekty financované z týchto zdrojov majú slúžiť na integráciu rómskej menšiny.
 • Rumunskí Rómovia pri meste Arad ubili na smrť českého kamionistu. Konflikt sa zomlel po tom, čo skupinu vodičov kamiónov rušila hudba, ktorú si nahlas púšťala asi 20-členná skupina Rómov. Keď ich jeden z českých šoférov požiadal, aby ju stíšili, vrhli sa na neho a utĺkli ho. Ostatní traja kamionisti, ktorí sa pokúsili kolegovi pomôcť, skončili v nemocnici.
 • Na nedávne vyjadrenie iránskeho prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda, že holokaust je mýtus, reagovalo ruské ministerstvo zahraničných vecí, že je „úplne neprijateľné“. Ide vraj o prepisovanie dejín a „urážku všetkých, ktorí bojovali proti fašizmu“.
 • OSN v správe o konflikte v Gaze z prelomu rokov 2008 a 2009 uvádza, že Izrael páchal vojnové zločiny: cielene útočil na civilistov, nerešpektoval biele zástavy, bombardoval nemocnicu. Izrael odmietol spolupracovať na vypracovávaní správy a už vyhlásil, že ju nebude prešetrovať. Podobné závery ako táto správa mala aj správa OSN venujúca sa konfliktu Izraelu s Libanonom.
 • Na internete sa objavilo ďalšie údajné posolstvo Usamu bin Ládina. V ňom jasne prezradil motiváciu väčšiny „teroristov“: blízku podporu Izraela, ktorý podľa neho koná protiarabsky, Spojenými štátmi americkými.

Publikované: 14. september 2009

 • Na internete sa objavilo video, v ktorom francúzsky minister vnútra Brice Hortefeux na adresu imigrantov hovorí: „Keď je len jeden, je to v poriadku. Problémy sú vtedy, keď ich je veľa.“ Za túto poznámku sa na neho v médiách zosypala vlna kritiky za údajný „rasizmus“, ľavicové strany žiadajú jeho odstúpenie.
 • Izrael, vojna, Gaza, PalestínaIzraelská ľudskoprávna organizácia B'Celem zverejnila počty obetí ofenzívy v pásme Gazy z prelomu rokov. Podľa B'Celemu z 1 382 obetí izraelskej ofenzívy len 325 tvorili bojovníci Hamasu. Bolo zabitých 320 detí a 109 žien. Podľa izraelskej armády bolo obetí na palestínskej strane 1 166, z toho 709 „militantov“. Obetí na izraelskej strane bolo 13, teda asi stonásobne menej.
 • Európska komisia plánuje vyčleniť 15 miliárd eur (450 miliárd korún) ročne na pomoc rozvojovým krajinám, aby prijali opatrenia na zníženie emisií skleníkových plynov.
 • Podľa vyšetrovania komisie NATO počas náletu pri meste Kunguz v severnom Afganistane zo 4. septembra prišlo o život 30 civilistov, 9 bolo zranených. Počet mŕtvych údajných teroristov NATO stanovilo na 69. Afganské údaje hovoria o ešte horšom pomere civilistov a bojovníkov Talibanu, avšak je pozoruhodné, že obe strany sa zhodujú na tom, že NATO zabilo desiatky civilistov.
 • Modžtaba Samarí Hašemi, jeden z poradcov iránskeho prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda, sa vyjadril, že Irán je za úplné zničenie jadrových zbraní všetkých krajín sveta a zároveň prijatie opatrení na zabránenie ich ďalšej výroby. Podrobnejší balíček návrhov bol zaslaný šiestim svetovým mocnostiam majúcim jadrové zbrane, aby sa k nemu vyjadrili.

Publikované: 20. august 2009

 • Rómovia, kriminalita, štatistikaDušan Gábor, odborník na rómsku problematiku, sa vyjadril ohľadom návrhu evidovať rómsku kriminalitu nesúhlasne s tým, že „Ústava totiž jasne hovorí, že štatistiky sa podľa etnickej, rodovej a náboženskej príslušnosti nesmú vykonávať“. Ústava SR však žiadne takéto ustanovenie neobsahuje (vôbec neuvádza slovo „štatistika“, ani jeho odvodeninu). Naopak, zákon o Policajnom zbore, ktorého ústavnosť nikto seriózne nespochybnil, priamo uvádza: „Policajný zbor je oprávnený pri spracúvaní osobných údajov pri plnení úloh Policajného zboru v súvislosti s trestným konaním spracúvať osobné údaje, ktoré odhaľujú rasový alebo etnický pôvod...“
 • Na sociálnej sieti Facebook nedávno vznikla a rýchlo si širokú podporu medzi Slovákmi získala skupina odsudzujúca často nezmyselné nalievanie peňazí daňových poplatníkov do rómskej menšiny. Denník SME komentoval, že ide o „podobou rastu rasistických nálad väčšinovej spoločnosti voči Rómom“.
 • Historik Robert Sommer napísal knihu, kde rozoberá verejné domy a prostitúciu v nacistických koncentračných táboroch. Píše, že ich bolo 10 a slúžili neskôr aj potrebám väzňov (hoci zväčša len popredným väzňom a nedostal sa do nich hocikto), dodržiavala sa však rasová segregácia. Jeden (najväčší) bol zriadený aj v Osvienčime. Podľa Sommera bývalí väzni nechcú veľmi o týchto veciach rozprávať.
 • Lichtenštajnský princ Hans Adam II. sa vyjadril, že počas druhej svetovej vojny Švajčiarsko a Lichtenštajnsko pomohli zachrániť životy mnohým ľuďom, najmä židom, vďaka zákonom o ochrane bankových údajov. Týmito slovami reagoval na kritiku Nemecka, ktoré tvrdí, že bankový systém týchto krajín umožňuje veľké daňové úniky. Židia princove vyjadrenie označili za antisemitské. „Takéto výroky sú znevažujúce, pokiaľ ide o holokaust a tých, ktorí ho prežili,“ povedal generálny tajomník Ústrednej židovskej rady v Nemecku Stephan Kramer.
 • Americký generál Stanley McChrystal, ktorý je veliteľom medzinárodných vojsk v Afganistane, povedal, že radikálne hnutie Taliban je na vrchole svojich síl od roku 2001: „Povstanie [Talibanu] vzrástlo nielen po geografickej stránke, ale aj čo sa týka intenzity násilia.“ Skutočnosť, že tým pádom po vyše ôsmich rokoch pôsobenia vojská USA nedosiahli to, čo chceli, okrem ďalšieho vyhrotenia situácie, už nekomentoval.

Publikované: 13. august 2009

 • Hedviga Malinová, podozriví, skinheadi, skinhediObaja údajní útočníci podozriví z napadnutia Hedvigy Malinovej úspešne prešli skúškou na detektore lži. Na otázku, či Malinovú napadli v auguste 2006, obaja odpovedali nie a vyšetrovatelia ich odpoveď určili ako pravdovravnú. Malinovej advokát Roman Kvasnica zase tvrdí, že aj jeho klientka taktiež obstála na skúške detektore lži v zahraničí. Či to však dokazuje vinu podozrivých, nezdôvodnil.
 • Podpredseda Strany maďarskej koalície prišiel s návrhom, podľa ktorého by bolo na Slovensku možné zaviesť „personálnu autonómiu“. Podstatou by bolo utvorenie orgánu, ktorý by dostával peniaze od štátu a prerozdeľoval ich osobám maďarskej národnosti, a nie na základe územného princípu.
 • Až po tom, čo bol vyhlásený protest proti rómskej kriminalite, sa politická strana Rómska iniciatíva Slovenska ospravedlnila dôchodcovi, ktorého rómski útočníci v Šarišských Michaľanoch pripravili o oko.
 • V južnom Albánsku zatkli starostu obce s komplicom, ktorí sa podieľali na výrobe marihuany. Pri razii polícia objavila viac ako 1 100 rastlín vhodných na produkciu tejto drogy. Niektoré z nich rástli aj v blízkosti miestnej radnice, a to až do výšky štyroch metrov.
 • Experiment na juhokórejskej burze poukázal na často špekulatívne, nelogické prvky súčasného finančného trhu: šesť týždňov boli sledované výsledky desiatich profesionálnych burzových maklérov a jedného papagája. Makléri volili „strategický“ postup, zatiaľ čo papagáj konal na základe náhody: možnosti vyťahoval zobákom. Vták dosiahol výnosy vo výške 13,7 %; priemerný výsledok bol strata 4,6 %. Experiment je, samozrejme, ilustračný, pretože pre objektívnejšie zhodnotenie by bolo potrebné sledovať oveľa dlhšie časové obdobie a väčší objem operácií.

Publikované: 03. august 2009

 • Zuzana Kumanová zo združenia In minorita na výročie dňa rómskeho holokaustu (2. august) poukázala na podľa nej negatívny trend: v učebniciach pre slovenské deti sa nič nepíše o rómskom holokauste. Ohľadom budúcnosti je však vcelku optimistická: „Je tu možnosť multikultúrnej výchovy v rámci vzdelávacieho procesu...“ Aj vláda SR uvádza vo svojom programovom vyhlásení budovanie multikulturalizmu ako jednu z priorít.
 • Brno, mešita, islam, multikulturalizmusPredstaviteľ brnenských moslimov Hassan Muneeb oznámil, že majú v pláne postaviť druhú mešitu v Brne. Presný termín neoznačil, povedal však, že to nebude skôr ako o dva roky. V Česku, kde žije niekoľko tisíc moslimov, už stoja dve mešity: v Brne a Prahe. Opozičná KDÚ-ČSL, zrejme v snahe zapáčiť sa voličom, sa vyjadruje kriticky k islamizácii: „Rozširovanie tohto prvku [výstavby mešít] nie je žiaduce. Máme tu predsa svoju kultúru, svoje tradície,“ vyjadril sa Daniel Rychnovský z KDÚ-ČSL, ktorý nechce, aby sa ČR inšpirovala prípadom Nemecka, kde „máte napríklad triedu, v ktorej je z dvadsiatich detí dvanásť moslimských“.
 • Portugalský ústavný súd potvrdil ilegálnosť homosexuálnych manželstiev v krajine: odmietol sťažnosť dvoch lesieb, ktoré sa chceli zosobášiť v roku 2006, no matrika ich požiadavku zamietla.
 • V Libérii prebieha súd s bývalým prezidentom Charlesom Taylorom. Obžaloba okrem iného udáva, že svojim vojakom počas vojny v Sierra Leone prikazoval jesť telá zabitých nepriateľov. Libéria bola krajina založená pre oslobodených otrokov zo Spojených štátov amerických, od ktorých aj prebrala zákony a systém verejnej správy.
 • Parlament Izraela prijal v druhom čítaní zákon namierený proti prisťahovalectvu. Ilegálni prisťahovalci a tí, čo im pomáhajú, budú môcť byť odsúdení až na sedemročný trest odňatia slobody. Zástancovia zákona poukazujú na zvyšujúci sa počet prisťahovalcov (najmä čiernych), ohrozenie židovského charakteru štátu a rastúcu kriminalitu. Keď takéto argumenty zaznejú z úst probielych aktivistov, sú často označené za „xenofóbiu“ a „rasizmus“, Židia však nimi môžu operovať bezpečne.
 • Veliteľ iránskej Armády strážcov islamskej revolúcie Mohamed Alí Džafárí vyhlásil, že Irán je pripravený zasiahnuť izraelské nukleárne zariadenia, ak bude židovským štátom napadnutý. Podľa Džafárího sa Irán na takýto scenár pripravuje aspoň dva roky a v tomto momente je už schopný zasiahnuť akýkoľvek terč na izraelskej pôde.

Publikované: 05. júl 2009

 • V priebehu posledného mesiaca zadržali na bratislavskom letisku troch Nigérijčanov, ktorí pašovali vo svojom zažívacom trakte drogy (heroín a kokaín). Za ich činy im hrozí dlhoročné väzenie.
 • Organizácia Amnesty International vydala správu o izraelsko-palestínskom konflikte z prelomu rokov 2008 a 2009. Podľa AI Izrael spôsobil rozsiahlu deštrukciu infraštruktúry, ktorá išla vysoko nad rámec vojenskej nutnosti. AI nenašla dôkazy na podporu izraelských tvrdení, že by palestínstki bojovníci používali deti ako živé štíty. Naopak, podľa fakty podľa nich skôr nasvedčujú tomu, že deti ohrozovali izraelskí vojaci tým, že ich nútili zostať v domoch už obsadených vojakmi. Amnesty International poukázala aj na to, že vojnové zločiny páchal aj palestínsky Hamas.
 • Napriek sľubom a vyhláseniam „umierneného“ premiéra Benjamina Netanjahua plánuje Izrael výstavbu ďalších 50 bytových jednotiek na okupovanom západnom brehu Jordánu (v osade Adam). Ide len o dielčiu realizácia väčšieho projektu, v rámci ktorého sa má vystavať 1 450 ďalších bytov.
 • Prezident Svetovej banky Robert Zoellick sa vyjadril, že rozvojové krajiny budú na prekonanie krízy potrebovať 350 až 650 miliárd dolárov. Tieto prostriedky by podľa neho mali poskytnúť rozvinuté štáty.
 • Saddám Husajn, Irak, zbrane hromadného ničeniaBoli zverejnené prepisy výsluchov bývyalého irackého prezidenta Saddáma Husajna, ktoré viedla FBI. Saddám v nich okrem iného tvrdil, že Irak nemal zbrane hromadného ničenia od prvej vojny v zálive a nemohol ich opätovne získať kvôli sankciám OSN. Saddám sa viac ako USA obával radikálnych moslimských vládcov v Iráne, podľa neho hrozilo riziko anexie južných šiítskych častí Iraku. Saddám nebol islamistom, ale skôr zástancom sekulárneho štátu a aj preto bol proti Al-Kájde. Usamu bin Ládina považoval za fanatika. Saddámove výpovede sú v rozpore so základnými argumentmi, ktoré uviedli USA ako ospravedlnenie vojny. Tesne pred opustením prezidentského úradu v januári 2009 sa aj sám Bush vyjadril, že „väčšina tajných informácií“, z ktorých USA vychádzalo pri ospravedlňovaní agresie, sa „ukázala byť nesprávna“.

Publikované: 20. jún 2009

 • Podľa informácií ruských úradov alkohol každoročne zapríčiňuje úmrtie viac ako 500 000 obyvateľov Ruska. Okrem zdravotných problémov pre alkoholikov samotných alkohol údajne zapríčiňuje 80 % vrážd a 40 % samovrážd. Alkoholizmus je rozšírený najmä vo východných, menej v európskych častiach Ruska.
 • Podľa vyšetrovania americkej armády, ktoré preverovalo tri letecké útoky vojsk USA v Afganistane, pravdepodobne správanie amerických jednotiek zapríčinilo civilné obete. Vyšetrovacia správa hovorí o počte 26 obetí, pripúšťa však, že ich mohlo byť viac, no „to sa už nedá zistiť“. Ide len o vyšetrenie akcií z jedného dňa, 4. mája 2009.
 • Podľa prieskumu verejnej mienky v Izraeli si až 80 % obyvateľov Izraela myslí, že keby Irán získal jadrové zbrane, nijak by sa nepokúsil napadnúť Izrael. Väčšina respondentov uviedla, že by to pre nich neznamenalo „žiadnu zmenu“.
 • V izraelskom Tel Avive sa uskutočnil pochod tisícov homosexuálov. Tel Aviv, druhé najväčšie mesto v židovskom štáte, je patrí v tomto smere medzi najtolerantnejšie. Štvrtina z celkového počtu 400 000 obyvateľov sú podľa predstaviteľov ich organizácií gejovia, lesbičky, bisexuáli a transsexuáli.
 • Tina Monica Joemat Pettersson, Juhoafrická republika, bieli farmári, vyvlastňovanie bielych farmárovMinisterka poľnohospodárstva Juhoafrickej republiky Tina Joemat-Petterssonová sa vyjadrila, že JAR nebude pokračovať v konfiškácii pôdy bielych farmárov. Dôvodom je, že takýto postup by „poškodil ekonomiku krajiny“. Nie sú totiž peniaze na nútený výkup pôdy bielych farmárov. V Zimbabwe, kde bol realizovaný dosť dôsledne, proces vytlačenia bielych farmárov prispel ku kolapsu ekonomiky a raketovej inflácii.

Publikované: 10. jún 2009

 • NATO, Severoatlantická aliancia
 • Podľa prieskumu verejnej mienky až 75 % obyvateľov Slovenska si myslí, že NATO sa v krízových situáciách zasadzuje za „správne“ alebo „skôr správne“ veci. Takmer dve tretiny opýtaných by súhlasili s poskytnutím slovenských výcvikových zariadení na účely NATO a vyše 59 % s vyslaním slovenskej ženijnej jednotky do zahraničia.
 • Dav asi 200 ľudí sa zišiel na berlínskom letisku, aby protestovali proti masovej deportácii 109 Vietnamcov. Išlo o neúspešných žiadateľov o azyl v Nemecku a Poľsku. Hoci v súlade s medzinárodným právom aj nemeckými zákonmi musí byť každá žiadosť o azyl vybavená osobitne, demonštranti sa vyjadrili, že takéto „skupinové deportácie“ obvykle „bránia podrobnému preskúmaniu konkrétnych prípadov“.
 • Podľa štúdie dvoch holandských univerzít má v druhom najväčšom holandskom meste Rotterdam až 55 % obyvateľov marockého pôvodu vo vekovej skupine 18 – 24 rokov záznam v trestnom registri. V rovnakej vekovej skupine má trestný záznam aj 40 % prisťahovalcov z Karibiku a 36 % holandských Turkov. Nebieli majú taktiež väčšiu tendenciu k recídíve: u Maročanov je to 90 %, zatiaľ čo u bielych Holanďanov „len“ 60 %.
 • Izraelský premiér Benjanim Netanjahu sa otvorene vyjadril, že Izrael nebude zasahovať proti rozširovaniu už existujúcich (nelegálnych) židovských osád na palestínskom území. Na požiadavku, aby bola zastavená výstavba všetkých osád na okupovanom palestínskom území, Netanjahu odpovedal: „Existujú prijateľné požiadavky a potom požiadavky neprijateľné.“
 • Podľa správy OSN Zimbabwe potrebuje v tomto roku humanitárnu pomoc aspoň 505 miliónov eur. Táto je potrebná len na to, aby mohlo byť poskytnuté jedlo a voda 6 miliónom ľudí ohrozených hladomorom. Okrem toho bude asi 600 000 rodín pred začiatkom obdobia sejby potrebovať dotácie na svoje farmy.

Publikované: 31. máj 2009

 • Po publikácii článku na tomto webe, ktorý kritizoval chybné používanie pojmu „podozrivý nacistický zločinec“, novšia správa TASR o Demjanjukovi už hovorí o „údajnom vojnovom zločincovi“ Demjanjukovi.
 • Ministerstvo kultúry SR plánuje v tomto roku vynaložiť 3 485 362 eur (asi 105 miliónov slovenských korún) na podporu menšinových kultúr, pričom peniaze dostane z fondov Európskej únie. Za predošlý rok táto suma predstavovala asi o päť miliónov korún menej.
 • Mein Kampf, Adolf Hitler, cenzúraÁrona Mónusa, ktorý v Maďarsku vydal knihu Adolfa Hitlera Mein Kampf, odsúdili na pokutu 50 000 forintov. Bol však odsúdený nie za „šírenie nenávisti“, ale za „porušovanie autorských práv“ štátu Bavorsko. Tento spolkový štát si totiž po vojne privlastnil majetok Adolfa Hitlera, vrátane autorských práv. Podobne ako maďarský vydavateľ pochodil aj Poliak z Vroclavu, ktorý dostal 3 mesiace väzenia podmienečne a pokutu 10 000 zlotých za to, že jeho vydavateľstvo publikovalo Hitlerove dielo.
 • Podľa organizácie Medzinárodná skupina pre práva menšín sú v Kosove porušované práva nealbánskych menšín a dochádza k ich exodu. Okrem Srbov z územia Kosova utekajú aj Turci, Bosniaci či Rómovia, čím sa definitívne potvrdzuje demografická transformácia Kosova a zároveň ukazuje možná predzvesť budúcej Európy. „U albánskej väčšiny je nedostatočná politická vôľa a chýba aj skutočné investovanie do účinného uplatňovania menšinových práv,“ uviedla správa Medzinárodnej skupiny pre práva menšín.
 • Vatikánsky rozhlas sa rozhodol od júla zaradiť do svojho vysielania reklamy. Rozhlas, ktorý produkuje značné finančné straty, ich takto chce aspoň čiastočne zmierniť. Zatiaľ bolo oznámené, že propagovaný má byť energetický podnik Enel. Doteraz nebola vo vatikánskom rádiu odvysielaná žiadna platená reklama. Vatikán si chce však dať pozor na to, akú reklamu odvysielať a dbať na „posolstvo“ propagovaného produktu.
 • Po tom, čo referendum v Kalifornii zrušilo manželstvá homosexuálov (resp., vrátilo im pomenovanie „registrované partnerstvá“), kritizovali homosexuálni aktivisti jeho výsledky. Chcú v tejto otázke presadiť ďalšie referendum, ktoré by mohlo prebehnúť už budúci rok.

Publikované: 25. máj 2009

 • Čaplovič, DušanPodpredseda vlády SR Dušan Čaplovič sa vo vyhlásení k rómskej otázke vyjadril: „Netvárme sa, že nevidíme mladé rodiny, v ktorých majú rodičia po pätnásť rokov. Neprehliadajme ešte mladšie deti, ktoré nesedia v školských laviciach, ale skôr preferujú obchádzanie školy a pozitívnejší vzťah ako k rodičom majú k návykovým látkam.“ Čaplovič, ktorý v minulosti obviňoval bielu väčšinu z toho, že skazila Rómov, naznačil aj smer, ktorým sa riešenie problému môže uberať: „Musíme byť zodpovední a to aj za cenu prijímania rozhodnutí, ktoré nemusia byť zákonite populárne, ale sú správne.“
 • Česká televízia odmietla vysielať predvolebný klip Národnej strany. ČT dokonca podala trestné oznámenie na stranu aj za to, že v šote hovorí o „konečnom riešení cigánskej otázky“. Politici tento postup schvaľujú; minister vnútra Martin Pecina sa vyjadril, že dá pokyny svojim podriadeným, aby „začali konať proti Národnej strane“. Dva z troch predvolebných klipov NS stiahol aj Český rozhlas.
 • Šéfom tímu OSN, ktorý by mal vyšetriť zločiny Izraelčanov v pásme Gazy počas konfliktu z prelomu rokov 2008 a 2009, je juhoafrický Žid Richard Goldstone. Z hľadiska OSN zrejme nie je problém, ak má údajné zločiny Židov má prešetriť Žid. Správa Reuters informujúca o komisii OSN ani neuvádza, že Goldstone je Žid a píše o ňom ako o „juhoafrickom právnikovi“.
 • Vláda USA má v pláne rozšíriť poskytovanie diplomatických výsad a imunít aj homosexuálnym partnerom diplomatov. Tento krok údajne pomôže „odstrániť nespravodlivosť“, ako sa vyjadrila ministerka zahraničných vecí Hilary Clintonová, a pomôže aj pri nábore nových zamestnancov.
 • Podľa prieskumu verejnej mienky 51 % Izraelčanov podporuje názor, že treba okamžite napadnúť iránske jadrové zariadenia.

Publikované: 19. máj 2009

 • Hoci Slovensko doposiaľ neuznalo Kosovo ako samostatný štát, za minulý rok Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu, financovaná z verejných zdrojov, uskutočnila v Kosove viacero projektov a poskytla mu 7 rôznych grantov.
 • Podľa prieskumu verejnej mienky si 68 % Čechov myslí, že cudzinci, ktorí sa v posledných rokoch prisťahovali do ich krajiny, predstavujú problém. Miesto toho, aby sa príčina hľadala aj v neprispôsobivom správaní sa cudzincov, skôr sa hovorí o „náraste extrémizmu“, ktorý je „znepokojujúci“.
 • Páchateľ, ktorý takmer pred rokom poškodil v múzeu Madame Tussauds v Londýne voskovú figurínu Adolfa Hitlera, zaplatí pokutu 900 eur. Svoj čin už dávnejšie oľutoval.
 • Pápež Benedikt XVI. sa na návšteve Izraela vyjadril, že jeho návšteva Stredného východu má symbolizovať „neoddeliteľné puto medzi katolíkmi a židmi“. Poslanec za palestínske hnutie Hamas Júnis al-Astál sa vyjadril, že Benedikt XVI. je najviac prosionistický pápež v dejinách cirkvi.
 • Podľa prieskumu verejnej mienky viac ako 40 % izraelských Arabov neverí tomu, že sa holokaust odohral tak, ako to prezentuje história v hlavnom prúde. Oproti obdobiu spred 3 rokov to je nárast takmer o tretinu. V tom čase tomu neverilo 28 % izraelských Arabov. Niečo viac ako polovica izraelských Arabov v súčasnosti uznáva právo Izraela na existenciu; pred šiestimi rokmi to bolo 81 %.
 • Toeben, FrederickAustrálsky súd odsúdil revizionistu Fredericka Töbena na 3 mesiace väzenia za „zverejňovanie antisemitských materiálov“. Töben, ktorý bol súdený už v minulosti, sa pred súdom vyjadril: „Ak v niečo veríme a chceme to slobodne vyjadriť, potom musíme byť pripravení prinášať obete.“ Inému Austrálčanovi hrozí 14 rokov väzenia za to, že na YouTube zverejnil údajne antisemitské video.

Publikované: 08. máj 2009

 • Americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová sa na stretnutí so slovenským kolegom Miroslavom Lajčákom vyjadrila, že sa obáva, že v dôsledku krízy sa v strednej Európe môže zhoršiť postavenie menšín, „najmä Rómov“. Že vo vlastnej krajine má početnú černošskú a hispánsku menšinu, ktorá žije často v porovnateľne zlých podmienkach, neuviedla. Taktiež ani to, do akej miery si za svoje zlé postavenie členovia tieto skupiny obyvateľstva môžu sami.
 • Jednotky EÚ a NATO v priebehu posledných dní opakovane rozohnali slzným plynom demonštrácie Srbov v Mitrovici. Demonštranti protestovali proti návratu etnických Albáncov do väčšinovo srbských častí Mitrovice.
 • V švédskom parlamente bol výraznou väčšinou schválený zákon, ktorý legalizoval sobáše homosexuálnych párov. Začal platiť 1. mája a umožňuje tiež sobáše v kostole, rovnako ako pri heterosexuálnych pároch. Švédska protestantská cirkev tento zákon uvítala. „Je dôležité, aby švédska cirkev bola o krok pred ostatnými a ukázala cestu,“ vyjadril sa jej hovorca Claes-Bertil Ytterberg.
 • Inak sa však zachovali ruské úrady. Nahlásené zhromaždenie a pochod homosexuálov, ktoré sa malo uskutočniť počas konania speváckej súťaže Eurovízia (16. mája), bolo zakázané. „V Moskve sa pochod homosexuálov nikdy nekonal a nikdy nebude,“ povedal k tomu hovorca moskovskej radnice. Aktivista za práva homosexuálov Nikolaj Alexejev sa vyjadril, že pochod sa uskutoční aj napriek zákazu a dúfa, že sa ho zúčastnia aj súťažiaci Eurovízie.
 • Správa OSN o židovskej ofenzíve v pásme Gazy z prelomu minulého a tohto roku kritizuje Izrael za to, že útočil na inštitúcie OSN, vrátane jej ústredia v Gaze. Izrael tvrdí, že správa je tendenčná a že v objektoch OSN sa skrývali predstavitelia Hamasu. Objekty medzinárodných organizácií sú chránené imunitami podľa medzinárodného práva, ku ktorým patrí aj nedotknuteľnosť týchto budov.

Publikované: 27. apríl 2009

 • Podľa Nadácie otvorenej spoločnosti sú na slovenských školách rómska a maďarská menšina stále vnímané negatívne. Predstaviteľ NOS Vladimír Rafael to pripisuje chybám vo vzdelávacom systéme: deti v školách vôbec nepoznajú pojem multikultúrna výchova. Podľa Rafaela a NOS by však multikultúrna výchova nemala byť len v rámci jedného predmetu, ale stať sa filozofiou celého školského systému.
 • Maďarský minister kultúry István Hiller inicioval prijatie zákona, podľa ktorého by „popieranie holokaustu“ bolo trestné. Táto jeho iniciatíva je zrejme reakciou aj na nedávnu demonštráciu Maďarskej gardy, na ktorej účastníci žiadali „zrušenie dogmy holokaustu“.
 • Obama, Barack, HusseinIzraelský premiér Benjamin Netanjahu pri príležitosti pamätného dňa holokaustu vyhlásil, že nedovolí ďalší holokaust na židovskom národe. Tri dni nato americký prezident Barack Obama vyhlásil, že svet nesmie dopustiť ďalší holokaust.
 • Podľa prieskumu verejnej mienky 74 % Palestínčanov a dokonca až 78 % Izraelčanov je za vytvorenie samostatného palestínskeho štátu.
 • Súd v Južnej Kórey oslobodil blogera Parka Dae-sunga, ktorému sa už minulý rok zdali finančné machinácie v USA podozrivé a okrem iného predpokladal pád banky Lehman Brothers. Za toto bol obvinený zo šírenia poplašných správ.

Publikované: 19. apríl 2009

 • Účastníci „národného boja za oslobodenie počas druhej svetovej vojny“ a vdovy a vdovci po nich by mali podľa vládneho návrhu zákona dostávať špeciálny príspevok k dôchodkom. V prípade schválenia (ktoré je pravdepodobné) bude zákon účinný od septembra 2009 – po 65. výročí SNP. Toto opatrenie má daňových poplatníkov stáť asi 860 000 eur (26 miliónov slovenských korún).
 • Holandský politik Geert Wilders pripravuje pokračovanie svojho mini-filmu Fitna. Tentoraz sa plánuje viac venovať dôsledkom a rizikám islamizácie Západu (predošlý film sa sústreďoval najmä na poukazovanie hrozby terorizmu). Za toto, ako aj ďalšie proeurópske výroky, čelí v „liberálnom“ Holandsku trestnému stíhaniu.
 • Predstavitelia Srbska definitívne dokončili žalobu proti samostatnosti Kosova, ktorú sú v najbližšom čase pripravení podať na Medzinárodný súdny dvor v Haagu. Na jej vypracovávaní sa podieľali poprední odborníci na problematiku medzinárodného práva.
 • Centrum Anny Frankovej chce v USA vysadiť 10 mladých stromčekov – potomkov „pagaštanu Anny Frankovej“; majú symbolizovať „rast tolerancie“. Jedným z kandidátov na jedno z miest výsadby je pamätník obetiam 11. septembra v New Yorku.
 • Mugabe, Robert, Zimbabwe, inflácia, rasizmusInflácia 230 miliónov percent spôsobila úplný kolaps národnej meny v Zimbabwe: zimbabwianskeho dolára. Wikipedia uvádza, že „miestna mena je prakticky bezcenná“. Masívny ekonomický úpadok Zimbabwe sa začal najmä po vyhnaní bielych farmárov počas „pozemkových reforiem“. Denník SME píše: „Prezident Robert Mugabe však trvá na tom, že jeho poľnohospodárska reforma by mala pokračovať. Pozemkovú reformu odštartovali v roku 2000, pričom jej cieľom je vrátiť farmy vlastnené bielymi majiteľmi do rúk čierneho obyvateľstva. Reforma drasticky znížila poľnohospodársku výrobu. Pred desaťročím Zimbabwe produkovalo dostatok potravín, teraz vyše polovica obyvateľstva závisí na potravinovej pomoci.“

Publikované: 12. apríl 2009

  Stropková, Alžbeta, Cigáni, prepadnutie, kriminalita, rasa
 • Pani Alžbeta Stropková z Cestíc, ktorá sa stala obeťou lúpeže mladých Rómov, ktorí boli následne policajtmi mučení, vyjadrila solidaritu s policajtmi, ktorí jej „pomáhali, ako sa len dalo“: „Až mi je do plaču... Pomohli mi, robili, čo mohli. A nakoniec oni sú tí zlí. Veľmi mi je ich ľúto... Dúfam, že tých Cigánov prísne potrestajú. Zaslúžia si to viac ako policajti. Veď čo z takýchto chlapcov vyrastie? Dnes prepadli mňa, zajtra to urobia druhému...“
 • Ministerska práce a sociálnych vecí SR Viera Tomanová získala pri príležitosti medzinárodného dňa Rómov ocenenie „Rómska ruža“. „Určite bude na najčestnejšom mieste na mojom pracovnom stole. Veľmi pekne ďakujem za to ocenenie. Ja si ho nezaslúžim, ono patrí všetkým ľuďom, ktorí u mňa pracujú a robia v prospech Rómov. Ale veľmi si to ctím a vážim a je to prekrásna práca,“ vyjadrila sa o ruži Tomanová.
 • Talianska polícia našla v stoke pod vlakovou stanicou v Ríme 24 moslimských detí z Afganistanu. Deti boli vo veku 10 až 15 rokov a do Európy sa vraj dostali bez svojich rodičov.
 • Holandská armáda už zamestnáva prvých dvoch moslimských duchovných – imámov. Títo sa majú podľa stanoviska ministerstva obrany starať o „duchovnú podporu“ moslimských aj nemoslimských vojakov. Celkovo v armáde Holandska pôsobí okolo 150 duchovných, vrátane niekoľkých predstaviteľov „humanizmu“.

Publikované: 02. apríl 2009

 • Belousovová, Anna, Malíková, SNSPodpredsedníčka SNS Anna Belousovová a občianske združenie Ľudia proti rasizmu sa predbiehajú v tom, vďaka komu bola zakázaná politická strana Slovenská pospolitosť – národná strana. Najnovšie ĽPR vo svojom stanovisku uviedlo, že SP – NS bola rozpustená na základe podnetu, ktorý vyšiel od právnikov ĽPR. Belousovová sa 27. marca pochválila, že za zrušením SP – NS stála SNS.
 • České ministerstvo školstva plánuje vyčísliť počet Rómov v školách. Zisťovanie sa má uskutočniť formou dotazníkov, pričom kľúčový pre to, či sa niekto považuje za „Róma“ je, či je považovaný za Róma „významnou časťou svojho okolia“.
 • V Nemecku bola zrušená mládežnícka organizácia „Vlasti verná nemecká mládež“ (Heimattreue Deutsche Jugend), ktorá sa profilovala ako „skupina pre životné prostredie, komunitu a vlasť“. Ministerstvo vnútra jej zákaz odôvodnilo tým, že mladí ľudia v nej boli učení, že cudzinci a Židia sú hrozbou pre nemecký národ, o koncepte čistoty krvi či o potrebe vytvorenia elity národa.
 • Policajná právnická univerzita v Petrohrade vydala pre svojich študentov učebnicu „Dejiny štátu a práva v rokoch 1985 až 1991“, kde sa okrem iného uvádza, že Stalina odstránili sionisti alebo že Žid Trocký presadzoval v Rusku boľševizmus v mene svetového sionizmu. Posledný hlavný tajomík komunistickej strany ZSSR M. Gorbačov (Garbner) mal v roku 1992 v izraelskom parlamente povedať, že všetko v ZSSR robil „v mene nášho boha Mojžiša“, uvádza sa v knihe.
 • Palestínski úradníci rozpustili 13-členný detský sláčikový orchester „Struny slobody“, pretože vystupoval na pamiatkovej akcii za obete holokaustu. Podľa úradníkov je otázka holokaustu politickou záležitosťou a dirigentka orchestra takto deti zneužívala na politické účely. „Musíme brániť naše deti,“ vyjadril sa Adnan Hindí z ľudového výboru, ktorý zakázal skupinu.

Publikované: 25. marec 2009

 • Botošová, Anina, RómoviaV Maďarsku bola odškodnená jedna údajne násilne sterilizovaná Rómka. Na Slovensku sa zatiaľ podobné kroky nechystajú. Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Anina Botošová vyhlásila: „Krok maďarskej vlády hodnotím veľmi kladne, na Slovensku však nebola dokázaná násilná sterilizácia.“ Aj predstavitelia prokuratúry a ministerstva spravodlivosti poukazujú na to, že o údajných násilných sterilizáciách na Slovensku neexistujú žiadne relevantné dôkazy. Rôzne občianske združenia však údajné násilné sterilizácie už roky používajú na kritiku Slovenska.
 • 10 rokov po tom, čo sa slovenská vláda pridala na stranu útočníkov NATO proti Srbsku a otvorila svoj vzdušný priestor jeho silám, vtedajší podporovatelia tohto kroku svoje rozhodnutie neľutujú. Vtedajší minister zahraničných vecí Eduard Kukan sa vyjadril: „Aj dnes by som postupoval rovnako. Bolo to správne rozhodnutie.“ Peter Schutz v komentári „Nezlyhali sme“ uviedol, že to bolo „štátnické rozhodnutie, správne a dobré nielen z hľadiska geopolitickej perspektívy Slovenska, ale aj situácie na Balkáne“.
 • Podľa odhadov nemeckého ministerstva vnútra neonacistické skupiny dokážu do svojich radov naverbovať dvakrát viac mladých ľudí ako mládežnícke organizácie politicky korektných strán. Asi dve tretiny mladých ľudí súhlasí alebo skôr súhlasí s tým, že v Nemecku je príliš veľa cudzincov a približne 40 % aspoň do istej miery verí, že „väčšina cudzincov sú zločinci“.
 • Európske inštitúcie zastávajúce ľudské práva vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom varujú, že ekonomická kríza podporuje rasizmus a xenofóbiu na európskom kontinente. Tieto sa obracajú proti prisťahovalcom, migrantom a Rómom. Aký dopad na ekonomiku európskych krajín majú tieto skupiny, a či by zastavenie ich nárastu mohlo mať pozitívny vplyv na hospodárstvo, už vyhlásenie neuvádza.
 • Expert OSN na Stredný východ Richard Falk vydal správu, v ktorej uviedol, že ofenzívu Izraela z prelomu rokov 2008 – 2009 možno označiť za vojnový zločin. Falk však posudzoval len právnu stránku konfliktu a uvádza možné nedostatky správy: v decembri 2008 ho izraelské úrady odmietli vpustiť do pásma Gazy a vyhostili ho. Jeho informácie preto môžu byť nekompletné.
 • Iracký minister obrany Džawád al-Bulání sa rozhodol zasiahnuť proti korupcii v krajine: prepustil 62 000 zamestnancov svojho rezortu (z celkového počtu asi 500 000). Neporiadok a korupcia v štátnej správe boli podľa slov ministra charakteristické pre „prvých niekoľkých rokov po zvrhnutí režimu Saddáma Husajna“.

Publikované: 10. marec 2009

  geto, Rómovia, Chánov, Chanov, bieda, chudoba, smeti
 • V Dunajskej Strede plánujú zo zdevastovanej bytovky na sídlisku Sever presťahovať 22 rómskych rodín do unimobuniek. Rómovia za niekoľko rokov spôsobili v bytovke, ktorú obývali, veľké škody; len nedoplatky a zničený majetok tvoria okolo 730 000 eur (23 miliónov korún), teda každá rodina dlží mestu v priemere milión. Rómovia sú so svojím presídlením nespokojní. Viceprimátor Dunajskej Stredy Gábor Hulkó sa ale vyjadril: „Týchto ľudí by sme podľa platnej legislatívy mohli poslať aj na ulicu. Keby sme to spravili, tak sa nasťahujú do pivníc a problém sa nám vráti.“
 • Srbské obyvateľstvo stále ohrozujú nevybuchnuté kazetové bomby, zvyšky z bombardovania vojskami NATO, predovšetkým USA, v roku 1999. Dôsledky sú podobné ako pri zamínovaní územia. Podľa štúdie nórskej humanitárnej organizácie Norwegian People's Aid je existenciou tejto nevybuchnutej munície priamo ohrozených asi 160 000 ľudí a na jej odstránenie by Srbsko potrebovalo asi 30 miliónov eur.
 • V Slovinsku odkryli v bani pri meste Laško masový hrob, ktorý obsahoval pozostatky okolo 200 až 300 mumifikovaných obetí. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o obete komunistického režimu, ľudí, ktorí boli zavraždení po druhej svetovej vojne za kolaboráciu s nacistami.
 • Apoštolský nuncius v Izraeli arcibiskup Antonio Franco vyjadril ľútosť nad nedávnymi spormi medzi Vatikánom a židmi, ktoré sa týkali holokaustu (išlo o to, že pápež zrušil exkomunikáciu biskupa, ktorý má revizionistické názory). Franco sa vyjadril, že „sme nedali pozor na niektoré fakty“ a že „človek nemôže byť katolíkom, ak popiera holokaust, a to sme povedali tak jasne, že o tejto téme už netreba viac diskutovať“.
 • Po izraelskej ofenzíve z januára tohto roku stúpla popularita hnutia Hamas. Ak by sa konali prezidentské voľby v súčasnosti, zvíťazil by v nich podľa prieskumov vodca Hamasu Ismail Haníja so 47 %, zatiaľ čo súčasný prezident palestínskej autonómie Mahmúd Abbás, ktorý je umiernenejší, by dosiahol 45 %. Pred tromi mesiacmi však Abbás ešte viedol o 10 %.

Publikované: 22. február 2009

  Chatam Sofer, rabín, Žid, Židia
 • Poslanci NR SR schválili štyri nové pamätné dni, z nich jeden je zasvätený rabínovi bratislavskej židovskej obce Chatamovi Soferovi (vlastným menom Moshe Schreiber). Chatam Sofer žil v rokoch 1762 – 1839 a v Bratislave mu už stojí pamätník.
 • Taliansko po vlne šokujúcich prípadov znásilnení, ktoré sú pripisované cudzincom (najmä Rómom z Rumunska) sprísnilo opatrenia ohľadom imigrácie.
 • Pápež Benedikt XVI. skritizoval genetické inžinierstvo, eugeniku a obdobné vedecké praktiky. Podľa Vatikánu je nemorálne uprednostňovať dokonalosť, fyzickú krásu a výkonnosť pred inými vlastnosťami.
 • Anglický biskup Richard Williams, momentálne prebývajúci v Argentíne, musí krajinu opustiť do 10 dní, inak mu hrozí vyhostenie. Dôvodom sú jeho revizionistické názory ohľadom holokaustu. Argentínsky minister vnútra Florencio Randazo sa ohľadom Williamsovho prípadu vyjadril, že jeho slová o holokauste „hlboko urážajú celé ľudstvo“. Masmédiá ho zase označujú za „zarytého antisemitu“.
 • Brazílčanka Paula Olivierová sa švajčiarskej polícii priznala, že útok skinheadov, po ktorom mala potratiť, si vymyslela. 26-ročná právnička Olivierová od 9. februára tvrdila, že v Zürichu ju napadli traja skinheadi, ktorí do nej kopali a viackrát ju porezali nožom – do kože jej údajne vyzerali aj písmená „SVP“ – skratka názvu švajčiarskej pravicovej strany. Olivierová tiež tvrdila, že bola tehotná – čakala dvojičky – a následkom útoku potratila. Najprv sa zistilo, že žena nebola v čase údajného útoku tehotná. Neskôr vyšetrujúci lekár prišiel k záveru, že zranenia si spôsobila sama. Pod nátlakom dôkazov sa Olivierová priznala, že si celú záležitosť vymyslela.
 • V Izraeli sa po parlamentných voľbách rokuje o utvorení vládnej koalície. Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Gordon Duguid sa už vyjadril: „Spojené štáty sú dlhodobým a pevným spojencom Izraela. Budeme spolupracovať s budúcou izraelskou vládou, nech bude vyzerať akokoľvek.“
 • Sotva mesiac po skončení nedávnych bojov izraelské tanky v stredu opäť vstúpili do pásma Gazy. Zastavili sa až pri samotnej Gaze, kde sa dostali pod paľbu palestínskych ozbrojencov. Krátko nato sa vrátili späť na izraelskú stranu. Izraelská armáda odmietla tento incident komentovať.
 • Katolícki biskupi v Izraeli adresovali viacerým izraelských inštitúciám otvorený list, v ktorom sa sťažujú na nárast náboženskej intolerancie v Izraeli. „My, kresťania, rešpektujeme Izrael, ale Izrael nerešpektuje nás,“ vyhlásil jeden z kresťanských duchovných pôsobiacich v Izraeli.

Publikované: 02. február 2009

 • Slovensko podporilo za päť rokov viac ako 200 projektov pre 16 rozvojových krajín na troch kontinentoch, povedala štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky Oľga Algayerová na konferencii Slovensko a rozvojová pomoc v Bratislave. Český minister zahraničných vecí Jan Kohout, ktorý sa taktiež zúčastnil na konferencii, Slovensko označil za „veľmi úspešnú donorskú krajinu“.
 • Zo záchytného tábora na juhotalianskom ostrove Lampedusa utieklo takmer všetkých 1 300 utečencov. Následne v sprievode tiahli k mestskej radnici, kde požadovali „slobodu“. Polícia bola svedkom celého tohto „zhromaždenia“, ktoré povolené nebolo, napriek tomu však nezasiahla. Utečencom sa nepáči okrem iného to, že musia v tábore istý čas čakať, kým budú vyhostení späť do Afriky.
 • Hovorca Vatikánu páter Federici Lombardi opätovne odsúdil „všetky formy zabúdania a popierania holokaustu“. Podľa Vatikánu, ak niekto „popiera šoa, nevie nič ani o tajomstve Pána Boha, ani o Kristovom kríži“.
 • Richard Falk OSN Izrael
 • Vyšetrovateľ OSN Richard Falk tvrdí, že existujú dôkazy o tom, že izraelskí vojaci počas nedávnej ofenzívy v pásme Gazy páchali vojnové zločiny. Izraelský premiér Ehud Olmert však sľúbil týmto vojakom, že nebudú postavení pred súd. Počas tejto krátkej vojny zahynulo asi 1 300 Palestínčanov a 13 Izraelčanov.
 • Hovorca iránskej vlády Ghulám Husajn pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu vyhlásil, že holokaust je jedna obrovská lož, ktorá bola vymyslená, aby mohol vzniknúť štát Izrael. Iránski predstavitelia taktiež dementovali v západných médiách často opakované údajné tvrdenie prezidenta Iránu M. Ahmadínedžáda, že Izrael by mal byť vymazaný z mapy. „Nehovoríme o eliminácii žiadneho národa ani žiadnej krajiny,“ povedal iránsky minister zahraničných vecí Manúčehr Mottakí.
 • Americký prezident Barack Husein Obama zrušil zákaz federálneho financovania organizácií, ktoré vykonávajú potraty.

Publikované: 23. január 2009

  Rómovia, bieda, osada
 • Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky plánuje tento rok zakročiť proti potkanom, ktorí sa v mnohých rómskych osadách premnožili. Deratizácia a dezinsekcia sa má uskutočniť v dvoch termínoch, na jar a na jeseň. Na tento účel plánuje ministerstvo vynaložiť 1,2 milióna eur (viac ako 30 miliónov korún).
 • Rakúska politička Susanne Winterová (za Slobodnú stranu Rakúska) bola odsúdená na pokutu 24 000 eur a tri mesiace väzenia podmienečne za údajne protiislamské výroky. V októbri minulého roku bol za taký istý čin odsúdený Wintersovej syn Michael, predtým mládežnícky líder Slobodnej strany Rakúska.
 • Vo štvrtok Izrael prvýkrát po vyše dvoch mesiacoch vpustil do pásma Gazy zahraničných novinárov. Izrael pre zahraničné médiá uzavrel túto oblasť už 5. novembra, a tak znemožnil nezávisle monitorovať svoju ofenzívu v Gaze počas celého jej trvania.
 • Taliansky minister vnútra Roberto Maroni (za Ligu severu) chce zabrániť hromadným moslimským modlitbám pred kostolmi, ktoré sa často vyskytovali najmä počas posledného konfliktu v Gaze. Na tento účel už nariadil policajným veliteľom talianskych miest, aby nepovoľovali demonštrácie a modlitby na určitých významných miestach. „Je neprijateľné, aby islamskí extrémisti námestie pred dómom premenili na mešitu pod šírym nebom,“ povedal Mario Borghezio, poslanec Európskeho parlamentu za Ligu severu.

Publikované: 15. január 2009

 • Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú pomoc poskytla na podporu podnikateliek v Keni (v rámci systému pôžičiek) vyše 79 000 eur (asi 2,5 milióna Sk). Táto inštitúcia je rozpočtovou organizáciou Ministerstva zahraničných vecí SR, a teda financovaná zo zdrojov daňových poplatníkov.
 • Gaza, Palestína, Izrael, konflikt, vojna
 • V pondelok Rada OSN pre ľudské práva prijala rezolúciu, ktorou odsúdila izraelskú ofenzívu v pásme Gazy a označila ju za „hrubé porušenie ľudských práv Palestínčanov“. Zo 47 členských štátov proti hlasoval len jeden – Kanada (USA nie je členom Rady OSN pre ľudské práva). Slovensko sa hlasovania zdržalo spolu s ďalšími 12 krajinami.
 • Na 15 rokov odňatia slobody bol odsúdený Rus Fiodor Kovaľčuk, ktorý vo februári minulého roku uskutočnil bombový útok na reštauráciu McDonald's v Petrohrade. Kovaľčuk sa vyjadril, že k útoku ho priviedol „hnev na západné médiá“, ktoré v tom čase nevyberane kritizovali ruského prezidenta Vladimíra Putina.
 • Podľa štatistík v Spojených štátoch amerických každý siedmy obyvateľ nevie poriadne čítať a písať. Podľa organizácií zaoberajúcich sa zvyšovaním gramotnosti sú hlavnými príčinami predčasné ukončenie školskej dochádzky (často sa vyskytujúce u černochov a Hispáncov) a imigrácia.
 • Podľa údajov palestínskeho ministerstva zdravotníctva počet Palestínčanov zabitých v rámci konfliktu v Gaze prekročil 1 000 a počet zranených 3 800. Počet zabitých Izraelčanov je okolo 15 (z toho 4 v rámci dvoch incidentov, kedy sa do vzájomnej paľby dostali izraelské jednotky z tej istej brigády).
 • Dvaja nórski lekári pôsobiaci v nemocnici v Palestíne sa vyjadrili, že Izrael zrejme súčasný konflikt v Gaze využíva na vyskúšanie si nových, ničivých zbraní. „Je tu veľké podozrenie, že Pásmo Gazy využívajú ako testovacie laboratórium pre nové zbrane,“ povedal Mads Gilbert, jeden z nich.

Publikované: 07. január 2009

  Ahmed Aboutaleb, Rotterdam
 • V štátnom rozpočte SR je pre rok 2009 na pomoc rozvojovým štátom vyhradených viac ako 7,5 milióna eur (okolo 227 miliónov korún), čo oproti minulému roku predstavuje zvýšenie o 37,7 %. O 34,3 % stúpli aj výdavky na členstvo SR v medzinárodných organizáciách.
 • Starostom holandského Rotterdamu sa stal 47-ročný Ahmed Aboutaleb, prisťahovalec pôvodom z Maroka a praktizujúci moslim. Rotterdam je s takmer 600 000 obyvateľmi druhým najväčším mestom v Holandsku.
 • Podľa prieskumov verejnej mienky občania USA považujú Georga W. Busha za jedného z najhorších prezidentov v dejinách USA.
 • K špionážnej činnosti v prospech Izraela sa priznal 85-ročný dôchodca Ben-Ami Kadish žijúci v Spojených štátoch amerických. Špionáž, na ktorej sa zúčasťňoval už od 80. rokov, vraj vykonával z „lásky k Izraelu“ a odmenou za vyzradenie štátnych tajomstiev mu často boli len drobnosti, ako napríklad rodinná večera zaplatená izraelskými úradmi. Hoci Spojené štáty americké sú najvýznamnejším podporovateľom Izraela a jeho najbližším spojencom, vyskytli sa už viaceré prípady špionáže Izraela v USA (predtým napr. Jonathan Pollard).

Zábava