03. 04. 2012: Britská BNP bije na poplach – čoraz menej školopovinných detí uvádza angličtinu ako svoj materský jazyk

V približne 1 600 anglických školách nie je angličtina medzi žiakmi dominantným materinským jazykom. V 97 školách hovorí po anglicky iba jeden z dvadsiatich žiakov.

Dohromady je to približne jeden milión žiakov, ktorí ako materinský jazyk neuvádzajú angličtinu. Každým rokom sa tieto čísla zvyšujú.


03. 04. 2012: Aliancia za nedeľu – Slovensko (AZN), začne v krátkom čase zbierať na Slovensku podpisy pod petíciu obmedzujúcu prácu v nedeľu a vo sviatok

AZN sa domnieva, že úspešné zavŕšenie snáh o legislatívne obmedzenie nedeľnej práce v rámci celej EÚ umožní podporu rodiny, ktorá je základným článkom každého dobre fungujúceho štátu.

Túto iniciatívu musí v rámci Európy podporiť najmenej jeden milión obyvateľov behom jedného roka z minimálne jednej tretiny členských štátov EÚ. Podľa prijatého kľúča, pripadá na Slovensko zozbierať aspoň 9 750 podpisov, čo AZN plánuje niekoľkonásobne prekročiť. Na základe takto získaných podpisov bude vyzvaná Európska komisia, aby predložila legislatívny návrh obmedzujúci prácu v nedeľu a sviatok v maximálne možnej miere v rámci celej EÚ, a teda aj na Slovensku.


27. 03. 2012: SaS sa chce opäť venovať drogám a homosexualite

SaS sa v čase, keď nemá moc, aby mohla o niečom rozhodnúť, začala venovať posilňovaniu volebnej základne. Ide na to opäť drogami a homosexualitou.

Martin Poliačik sa vyjadril, že práve finišujú paragrafové znenie dekriminalizácie marihuany a je možné, že ho predložia na jednej z prvých schôdzí parlamentu.

Okrem toho vypustil aj jednu perlu, ktorá si zaslúži byť odcitovaná. Údajne vedie perzekúcia „k zvyšovaniu počtu konzumentov drog, prevencia k znižovaniu“. Čiže čím tvrdšie tresty za určitý čin, tým viac bude páchaný. Človek by povedal, že motivácia funguje opačne – čím tvrdší trest, tým dlhšie rozmýšľa, či to „stojí za to“. Pravdepodobne funguje svet a logika fajčiarov marihuany inak…


19. 03. 2012: Polícia opäť zachránila Cigánov od „hroziacej genocídy“

V nedeľu sa pod kočovníkmi vypálenou Krásnou Hôrkou zišiel približne 1000-členný zástup nespokojných ľudí, ktorých na stretnutie prilákal Marian Kotleba a jeho ĽS-NS.

Prítomní vyjadrili svoju nespokojnosť nad vzniknutou situáciou, keď určitá skupina obyvateľstva začala ničiť nielen našu prítomnosť a budúcnosť, ale aj našu minulosť.

Marian Kotleba informoval prítomných, že sa bude snažiť získať od bezradných majiteľov pozemky, ktoré protizákonne okupujú kočovníci a následne sa bude domáhať svojho práva a žiadať ich vysťahovanie. Marian Kotleba bude mať takto jedinečnú príležitosť dokázať, čo v ňom je.

Zhromaždený dav sa následne vybral na obhliadku dotknutých pozemkov, no polícia zatarasila všetky prístupoveé cesty a pustila iba súčasného majiteľa a Mariana Kotlebu. Zhromaždenie sa skončilo bez násilností a dav sa pokojne rozišiel.


8. 03. 2012: Za povstaním v Sýrii stoja Mossad a CIA

Pri nedávnej operácii v meste Homs bolo zistené, že údajní povstalci používajú výstroj a zbrane vyrobené v západnej Európe, USA a Izraeli.

Okrem zbraní bolo zadržaných aj približne 700 povstalcov, pričom ich štátna príslušnosť bola prevažne iná ako sýrska. Mimo Libanoncov, Iračanov a ďalších Arabov sa medzi zadržanými objavili aj Turci a Francúzi.

Sýrske bezpečnostné zložky tvrdia, že majú dôkazy o podpore teroristov západnými mocnosťami. Prezident Bashar al-Assad ubezpečoval, že nebojuje proti pokojným protestujúcim, ale proti plateným teroristom západu.


5. 03. 2012: Spravodajský server aktuálne.sk používa znak Slovenskej republiky z roku 1939

Spravodajský server aktuálne.sk si pre svoju rubriku venovanú marcovým voľbám zvolil naozaj nezvyčajný námet. Grafici v ňom použili slovenský znak, avšak nie súčasný, ale z roku 1939. Otázka je, či sa jedná o diletantov, ktorí nepoznajú rozdiel, alebo nám tým chceli niečo naznačiť? Voľby sa totiž uskutočnia len 4 dni pred 14. marcom, kedy vznikla prvá Slovenská republika. Možno tým chceli autori iba povedať, že by boli radi, keby sa po voľbách do politiky vrátil opäť slovenský duch spred 73 rokov.

Hlavička stránky aktuálne.sk, v ktorej je použitý znak Slovenskej republiky z roku 1939

22. 02. 2012: EÚ pozastavila ratifikáciu ACTA

Celoeurópske anti-ACTA protesty dosiahli svoj prvý úspech. Ratifikácia dohody bola dočasne pozastavená. Dôvodom má byť preskúmanie dohody Súdnym dvorom Európskej únie, pričom sa má zistiť, či porušuje slobodu prejavu a voľného používania internetu.


20. 02. 2012: Slovenská národná knižnica zdigitalizuje do roku 2015 slovenské písomné dedičstvo

Približne 150 nových pracovníkov by malo byť prijatých do konca roka 2012, aby sa mohol rozbehnúť projekt digitalizácie slovenského písomného dedičstva, ktorý počíta s digitaliázciou približne troch miliónov dokumentov.

Je to významný krok pre Slovensko, ktoré doposiaľ v digitalizácii svojho písomného dedičstva výrazne zaostáva za susednými krajinami. Po roku 2015 by mali byť všetky diela nepodliehajúce autorským právam dostupné na internete.

Ostáva iba dúfať, že po spracovaní dokumentov v Slovenskej národnej knižnici sa bude pokračovať v slovenských archívoch.


20. 02. 2012: Radičová: Kniha o Gorile nie je Mein Kampf

Rozhodnutie súdu o zákaze vydania knihy o kauze Gorila novinára Toma Nicholsona považuje Iveta Radičová za porušenie slobody slova. Odôvodnila to však slovami „to nie je Mein kampf,“ z čoho možno vyvodiť záver, že s tou slobodou slova to nemyslí až tak vážne.

Pre demokratov je typické, že nám neustále tlačia do hlavy prázdne slová o slobnom rozhodovaní a rozmýšľaní, no ešte častejšie nám dokazujú, že v skutočnosti nie sú o nič lepší ako ostatní totalitári, ktorí by určovali, čo sa čítať smie a čo sa čítať nesmie.


11. 02. 2012: Prezident podpísal, očipujú nás!

Prezident Gašparovič podpísal viaceré novely zákonov, jednou z nich bola i tá o identifikačných preukazoch.

„Základným cieľom novely je zavedenie elektronických občianskych preukazov vo forme čipovej karty, ktorá umožňuje jednoznačnú a bezpečnú identifikáciu občanov v elektronických systémoch verejnej správy s využitím mechanizmov zaručeného elektronického podpisu. Vytvoria sa tým základné predpoklady na realizáciu a používanie elektronického podpisu a elektronických služieb v rámci e-Governmentu,“ konštatuje sa v materiáli ministerstva vnútra.

Aj Sloveni sa tak dožili nového rozmeru totality: Veľký Brat Ťa sleduje!


9. 02. 2012: Nová technológia zdieľania súborov: Aby ste ju zastavili, museli by ste zastaviť internet

Snahy veľkých korporácií a nimi ovládaných vlád o zrušenie stránok, ktoré poskytujú možnosť nahrávať a sťahovať súbory, môžu byť márne.

Nová technológia s názvom Tribler nie je totiž riadená centrálne a nie je možné ju ohroziť inak, ako znefunkčneným internetovej siete. Pracuje na podobnom princípe ako klasické torrenty, no nepotrebuje žiadnu centrálnu stránku so zoznamom nahraných súborov. Tribler je v testovacej prevádzke už 6 rokov, počas ktorých nebol nefunkčný ani na jednu sekundu.


7. 02. 2012: Námorná pechota Spojených štátov nacvičuje vylodenie na vlastnom území

Vojaci Spojených štátov zažili v poslených dňoch najväčší vyloďovací nácvik za posledných 10 rokov.

Na nácviku sa zúčastnilo viac ako 20 000 vojakov Spojených štátov, Francúzska, Veľkej Británie a ďalších krajín. Rovnako bola vo veľkom nasadená aj technika. Nacvičovali sa rôzne manévre a stratégie, ktoré vyplynuli z vojny proti Iráku. Bezpochyby sa jedná o veľkú demonštráciu sily, pri ktorej možno predpokladať, že bude použitá už čoskoro proti Iránu.

Zábava