29. októbra 2007 egyptský prezident Husní Mubarak vyhlásil, že v jeho krajine bude obnovený mierový jadrový program. Predstavitelia Spojených štátov amerických sa už oficiálne vyjadrili, že proti tomu nemajú žiadne námietky, a dokonca takéto niečo podporujú.

Irán, ďalšia krajina Stredného východu, obnovil svoj jadrový program v roku 2005 (Irán mal jadrový program už v 50. rokoch a pri jeho zavádzaní pomáhali práve Spojené štáty americké, ich postoj sa však zmenil po islamskej revolúcii z roku 1979), za čo sa krajina i jej prezident Mahmúd Ahmadínedžád dostali pod paľbu medzinárodnej masmediálnej kritiky, boli uvalené hospodárske a politické sankcie a hovorilo sa už aj o možnom vojenskom zásahu. Ministerka zahraničných vecí USA Condoleeza Riceová povedala, že Ahmadínedžád si „píli konár pod svojou krajinou“.

Prečo tak rozdielne reakcie svetových mocností? Máme sa skutočne čoho obávať? Neexistujú žiadne dôkazy, že by Irán vyrábal jadrovú bombu, čo nedávno vyhlásil aj predseda Medzinárodnej organizácie pre atómovú energiu, Muhammad al-Barádí. Popusťme však uzdu špekuláciám – čo ak...

Hoci už len premisa tejto teórie je naštrbená zrejme najrelevantnejším zdrojom, pripusťme, že Irán by skutočne mal v pláne vyrobiť a vyrobil atómovú bombu (čo by podľa expertov trvalo najmenej 10 rokov). Izrael aj v tomto momente preukázateľne vlastní zbrane hromadného ničenia, vrátane atómových zbraní a nepripúšťa žiadne inšpekcie nezávislých medzinárodných organizácií (odmieta sa o otázke svojich jadrových zbraní vôbec baviť). Režim v Pakistane, ktorý nie je o nič demokratickejší než v Iráne (Pervez Mušaráf sa dostal na čelo štátu vojenským prevratom), taktiež vlastní jadrové zbrane.

Samozrejme, v masmédiách sa neustále omieľa tvrdenie o „vymazaní Izraela z mapy“, ktoré mal povedať prezident Iránu Ahmadínedžád pred dvomi rokmi 26. októbra 2005. Už dávno sa ukázalo, že išlo o nesprávny preklad, čo potvrdila aj iránska vláda. Prezident iba narážal na to, že sionistický režim musí byť nahradený. Propagandistický účel však bol vykonaný a tento klamlivý preklad býva aj dnes citovaný.

Doveďme však našu fantáziu ešte ďalej. Predstavme si, že Irán by skutočne vyvinul atómovú bombu a vyslal ju proti Európe. Čo by asi nasledovalo? Vojenský potenciál západných krajín je stále taký, že by do pár hodín premenili celý Irán na mesačnú krajinu. Skutočne Ahmadínedžád vstúpil do politiky, aby o 15 rokov neskôr doviedol svoju krajinu do istej samovraždy? Alebo Izrael (a s ním svetové médiá) toľko kričí preto, že je to vplyvný politik, ktorý ostro vystupuje proti sionizmu a zastáva sa utláčaných Palestínčanov?

Na záver možno skonštatovať, že teórie o tom, ako zlý Irán plánuje zákerne napadnúť svet jadrovými zbraňami, patria do ríše rozprávok. Sú propagandistickým nástrojom hlavne USA, ktoré ho používa na potláčanie síl svojho politického a mocenského súpera na Strednom východe (čo možno prirovnať k výmyslu o „zbraniach hromadného ničenia“ v Iraku). Tým zároveň USA robí leviu službu Izraelu.

Zdroj: TASR

Zábava