Šaul MofazIzraelský vicepremiér Šaul Mofaz, kandidát na budúceho premiéra, odsúdil včera svoj národ svojej rodnej krajiny – Irán – ako „koreň všetkého zla“. V inom duchu však zneli nadpisy agentúrnych správ: „Izraelský minister: Irán je koreňom všetkého zla“. Ako bolo možné sa hlbšie v správe dočítať, doslova vyhlásil: „Iránci sú koreňom všetkého zla“. Masmédiá teda v nadpise použili hneď manipuláciu: odľahčili zmysel výroku (na personifikáciu krajiny a nie priamo národa).

Jadrový program Teheránu podľa Mofaza predstavuje hrozbu pre svetový mier. Šaul Mofaz vystúpil v izraelskom rozhlase deň po tom, ako spustil kampaň pred voľbami predsedu vládnucej centristickej strany Kadima.

Okolo 70 miliónov ľudí označiť za koreň všetkého zla je skutočne rétorikou plnou vzorovej tolerancie a lásky. Ani trochu to nepripomína Hitlera, ktorý tvrdil o Židoch, že sú pôvodcami/koreňom všetkého zla.

Ako ďalej priniesla túto správu agentúra Reuters, Mofaz podporuje diplomatické riešenie sporu okolo iránskeho jadrového programu, v júni vyhlásil, že izraelský vojenský zásah proti nemu môže byť „nevyhnutný“, ak sa nedosiahne dohoda. Takže diplomatické vyjednávanie podľa Shaula Mofaza znamená: urob, čo chceme, inak ťa vojensky napadneme.

Tiež je viac ako nápadné, že masmédiá to vzali ako spravodajskú rutinu a nie ako výrok hodný na premieľanie v odsudzujúcich komentároch. Hádam je každému jasné, že keby iránsky prezident Mahmúd Ahmadí-Nežád vyhlásil analogicky o Židoch, že sú koreňom všetkého zla, médiá aj svetoví politici by reagovali úplne inak.

Zábava