(Jeruzalem, 06.08.2015) V Izreali narastá počet protikresťanských incidentov zo strany židovských nacionalistov a extrémistov. Občas dochádza aj k útokom na kresťanské kostoly a kresťania sú často urážaní a ponižovaní. Izraelská polícia a štátne orgány sú pritom často nečinné.

Podľa údajov nemeckého benediktínskeho mnícha Nikodema Claudia Schnabela, ktorý dlhodobe pôsobí v Izraeli, dochádzalo k citeľnému nárastu protikresťanských nálad približne od roku 2010. Takmer každý druhý deň si pred ním alebo za ním niekto odpľuje a raz za mesiac opľujú aj priamo jeho.

Schnabel je hovorcom benediktínskeho opátstva na jeruzalemskom vrchu Zion, ktoré sa 25. mája 2014 - krátko po návšteve pápeža Františka vo Svätej zemi - pokúsili neznámi páchatelia podpáliť. Kresťanské budovy sú často posprejované protikresťanskými heslami a kresťanské cintoríny sú pravidelne devastované.

Hoci sa s kresťanmi mnohí izraelskí Židia solidarizujú, polícia a prokuratúra nevyvíjajú dostatočné úsilie, aby boli tieto útoky objasnené a ich páchatelia potrestaní. Obdobné výčitky vyjadril aj najvyšší zástupca Rímsko-katolíckej cirkvi v Svätej zemi latinských patriarcha Fouad Twal.

Medzi vokálnych odporcov kresťanstva patria mnohé židovské nacionalistické strany a zoskupenia. V 2012 spôsobil kontroverziu poslanec Knessetu Michael Ben-Ari, ktorý verejne roztrhal Nový zákon a hodil ho do smetí.

Zábava