Organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International vydala výročnú správu o stave ľudských práv na svete za rok 2006, ktorá pokrýva aj činy Izraela a poskytuje informácie, ktoré nie sú západným politikom veľmi po vôli.

Tlačová hovorkyňa AI na Slovensku Ingrid Králová drží výročnú správu (zdroj: TASR)Ohľadom izraelskej agresie voči Libanonu AI konštatuje, že „v priebehu konfliktu izraelské sily spáchali závažné porušenia medzinárodných ľudských práv a humanity, vrátane vojnových zločinov“ a ukazuje tiež na nepomer obetí, najmä civilných (43 Izraelčanov k vyše 1 000 Libanončanom).

Správa sa zároveň venuje málo známej skutočnosti, že ešte v posledných dňoch vojny a po dohodnutí prímeria izraelské lietadlá na libanonské územie zhodili státisíce tzv. cluster bombs (ide o bomby, ktoré sa po zhodení rozpadnú na menšie časti, ktoré následne často ostanú nevybuchnuté v zemi, teda ich masové používanie má následky podobné ako zamínovanie územia). Tieto sa rozpadli na milióny menších bômb, z ktorých asi milión ostal nevybuchnutý.

Na toto doplatilo už 200 ľudí. Napriek viacerým prosbám Izrael odmietol dodať podrobné mapy, kam boli tieto bomby zhodené.

Čo sa týka Palestíny, „izraelské jednotky uskutočňovali časté vzdušné a delostrelecké bombardovania pásma Gazy, často smerujúce do husto obývaných utečeneckých táborov a obytných štvrtí“.

Správa uvádza napríklad prípad, kedy izraelská stíhačka F16 bombardovala dom rodiny Abu Salmiya, kde sa podľa izraelskej armády mal nachádzať významný vodca Hamasu, ktorého nájazd ale nezasiahol (je pravdepodobné, že tam v skutočnosti vôbec nebol). Útok však vyhladil celú rodinu, vrátane siedmich malých detí.

Počet Palestínčanov zabitých izraelskou armádou stúpol oproti predchádzajúcemu roku trojnásobne, no naopak, počet Izraelčanov zabitých palestínskymi ozbrojenými skupinami klesol o 50 %. Pomer mŕtvych Palestínčanov k Izraelčanom je viac ako 30 : 1.

Správa tiež uvádza, že bombardovanie Izraela nepresnými palestínskymi raketami nespôsobuje takmer žiadne straty a v priebehu roka zabili dvoch ľudí.

Denník SME z 23. 5. 2007 zase uviedol, že „postoje organizácie k blízkovýchodnému konfliktu sú tradične skôr propalestínske“.

Zábava