Hoci už prebehli viac ako 4 roky, odkedy americký prezident George Bush ohľadom Iraku vyhlásil „Mission accomplished“, situácia v krajine je stále zlá a americkým vojskám sa ju vôbec nedarí zvládať. Generál Raymond Odierno pred pár dňami otvorene priznal, že snahy armády USA potlačiť násilie v Iraku nie sú úspešné.

Za mesiac máj sa násilie v krajine ešte zvýšilo, hoci sa posilnil aj početný stav amerických vojakov. Prezident Bush stále odmieta stiahnuť svojich vojakov domov, vraj na to nie je vhodná situácia. Podľa prieskumu britského ministerstva obrany na otázku, či prítomnosť britských a amerických jednotiek v Iraku napomáha zvýšiť bezpečnosť, odpovedalo kladne iba 1% Iračanov. Väčšina Američanov je za okamžité stiahnutie svojich krajanov z Iraku.

Minister obrany USA Robert Gates sa už vyjadril, že si vie predstaviť aj to, že by americkí vojaci v Iraku mohli ostať na zatiaľ neurčitý čas, podobne ako v Južnej Kórey, kde ich jednotky pretrvávajú viac ako 50 rokov. Iracká vojna si už vyžiadala životy okolo 3 500 amerických vojakov a mnohých desaťtisícov irackých civilistov.

Gates tiež pripomenul, že by bolo vhodné sprísniť sankcie voči Iránu, ktorý sa stále nechce vzdať svojho jadrového programu.

Zábava