Vo Veľkej Británii nedávno padol návrh na bojkotovanie izraelských univerzít na protest proti tomu, ako židovský štát zachádza s Palestínčanmi. Podporila ho už veľká časť akademickej obce a aj najväčšie odborové hnutie vysokoškolských pedagógov.

Izraelskí vojaci trestajúci palestínskeho chlapca (zdroj: intifada.com)Britský premiér Tony Blair takéto rozhodnutie kritizoval, vraj by v prípade realizácie ohrozilo mier na Blízkom východe. Žeby Blair nevedel, že najväčším nebezpečenstvom pre mier na Blízkom východe je práve Izrael? Žeby nebol dostatočne informovaný a nevedel, že minulý rok bol v izraelsko-palestínskom konflikte pomer mŕtvych Palestínčanov k Židom asi 30:1? Nevie snáď ani to, že Izrael otvorene a vedome porušuje medzinárodné dohody a právo?

Ďalší zase tvrdia, že takýto bojkot je neetický, pretože nie všetci akademici súhlasia s praktikami vlády a nie sú zodpovední za vojnu. Takáto argumentácia však neobstojí. Pri bojkote ide totiž o celkové vyvíjanie tlaku na neľudský režim. Napríklad, v izraelských univerzitách pôsobia profesori z mnohých častí sveta. Takýto nátlak ich môže primäť k tomu, aby odišli a tým by sa celkovo oslabila pozícia Izraela, ktorá je v súčasnosti kvôli podpore USA a iných západných štátov neprimerane silná.

Aj hospodárske sankcie v súčasnosti uvalené na Irán, Bielorusko a iné krajiny si odtrpí celé obyvateľstvo, hoci nie všetci súhlasia s vládnucim režimom. Snahou britskej akademickej obce je vyvíjať nátlak na Izrael, ktorý často porušuje ľudské práva Palestínčanov a bojkot je jedným z prostriedkov takéhoto nátlaku.

Zdroje: SITA, TASR

Zábava