Tento týždeň irackí politici vyzvali občanov, aby sa sami vyzbrojili a zabezpečili svoju obranu. Vojenské jednotky cudzích štátov prítomné na území Iraku toho totiž nie sú schopné. Hoci za posledné mesiace stúpol počet amerických vojakov v krajine, násilnosti sa nijak neznížili, práve naopak. V Iraku takmer každodenne zomierajú desiatky ľudí. Sú medzi nimi civilisti, žurnalisti, policajti ale aj vojaci, či už americkí, britskí, irackí…

Cesta von z tohto pekla sa zdá byť v nedohľadne. Značná časť Iračanov si myslí, že ďalší prílev amerických vojsk len prilieva olej do ohňa a nepomáha udržiavať pokoj. Štatistiky to potvrdzujú. Takisto väčšina Američanov by rada privítala svojich krajanov doma. Odporcovia vojny tvrdia, že nijak nepomáha americkému ľudu. Naopak, prítomnosť amerických vojsk na Strednom východe a prehnaná podpora Izraela plodí nenávisť voči USA a celkovo západnému svetu, čo je živnou pôdou pre ďalšie vojny a terorizmus.

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun sa nedávno vyjadril, že „nikto nemôže poprieť, že Spojené štáty zohrali významnú úlohu pri stabilizácii Iraku“. Z hľadiska obyvateľov postihnutých oblastí je to, mierne povedané, cynické. Aj keď taký charakter má niekedy aj OSN. Vojnoví štváči sa samozrejme ani v najmenšom neospravedlnili za to, že milióny ľudí zatiahli do vojny na základe veľkej lži o „zbraniach hromadného ničenia“, nehovoriac o desať či stá tisícoch mŕtvych v dôsledku tejto „demokratizačnej misie“.

Zábava