Iracké dieťa po operácii „Iracká sloboda“Riaditeľ mimoriadnych programov Detského fondu OSN (UNICEF) Dan Toole v Ženeve hovoril o humanitárnej, sociálnej a bezpečnostnej situácii irackých detí. Celkovo sa ich podmienky postupne zhoršujú od zvrhnutia Saddámovho režimu. Ako povedal Toole: „Deti sa majú oveľa horšie ako pred rokom a rozhodne horšie ako pred tromi rokmi.“

Negatívny vývoj sa podľa Toola začal prejavovať krátko po zvrhnutí Saddámovej vlády v roku 2003, keď sa skončil slobodný pohyb ľudí v krajine a obyvatelia prišli aj o prístup k potravinovým trhom a zdravotníckym strediskám.

Za Saddáma, napriek tomu, že na krajinu boli uvalené sankcie OSN, bola sociálna situácia detí, aj obyvateľstva celkovo oveľa lepšia. Vláda zriadila a financovala doručovanie potravinových balíčkov k ľuďom. V súčasnosti však k nim Iračania nemajú bezpečný alebo žiadny prístup. Základné potravinové dávky boli oveľa bezpečnejšie pred americkou inváziou, pretože do Iraku prichádzali potraviny a vláda poskytovala potravinové balíčky svojim občanom.

Taktiež indikátory výživy, zdravotnej starostlivosti a dostupnosti zdravotníckych služieb sa zmenili k horšiemu. Správy, ktoré naznačovali, že v priebehu posledných dvoch rokov došlo k čiastočnému zlepšeniu, sú podľa Toola nepresné a zastaralé.

Situácia sa naďalej zhoršuje tým, že matky sa svoje deti boja vôbec púšťať do školy alebo ich zobrať do zdravotníckych centier. To je dôsledkom toho, že zahraničné vojská nedokážu v krajine udržať poriadok. Hrozí zvýšené riziko epidémií, keďže dve tretiny Iračanov nemajú prístup k pitnej vode.

Zábava